16.06.2013 Korisni saveti

12 saveta protiv jutarnje mučnine

Trudnoća bi bila tako lepa da tokom prva tri meseca nema mučnine. Srećom, postoji nekoliko jednostavnih načina da se ta neprijatna pojava ublaži. Jedan od njih sigurno će vam pomoći…

jutarnja mucnina

Samo trećina žena ima sreću da na početku trudnoće ne pati od jutarnje mučnine. Međutim, ova neprijatna pojava pogađa većinu trudnica; kod nekih traje mesec-dva, dok kod drugih ne prestaje sve do trećeg tromesečja.

Iako je mučnina neprijatan osećaj, srećom, ne utiče na zdravlje majke, a ni bebe. Međutim, ako je povraćanje obilno i često, to stanje se naziva Hyperemesis gravidarum i zahteva lekarsku pažnju. Ako to nije slučaj, naši saveti će vam ublažiti teškoće:

1. Ne iskačite iz kreveta ujutro

Odvojte dovoljno vremena za „buđenje“. Ostanite neko vreme da ležite pre no što ustanete iz kreveta, zamolite partnera da vam napravi topao čaj i tost i donese vam ih u krevet. Ili uveče napravite čaj i pripremite suve krekere, pa ih ostavite da vam ujutru budu nadohvat ruke. Dokazano je da mali obrok neposredno nakon buđenja podiže nivo šećera u krvi sprečevajući nastanak mučnine.

2. Jedite često, ali pomalo

U prvom tromesečju trudnoće želudac ne treba preopteretiti varenjem obilnih obroka. Stoga je mnogo pametnije da konzumirate pet-šest manjih porcija, što će povoljno uticati na porast nivoa šećera u krvi.

3. Jedite suvo voće

Babice savetuju da jedete suvo voće, a posebno preporučuju suve kajsije, jer održavaju stabilan nivo kalcijuma u krvi. Svaki put kada osetite mučninu, pojedite dve-tri suve kajsije i izgrickajte nekoliko badema.

4. Pijte i ako niste žedni

Zbog čestog povraćanja organizam gubi elektrolite, pa je veoma važno da pijete što više vode, voćnih sokova i biljnih čajeva. Po mogućnosti pijte dve do tri litre tečnosti dnevno.

5. Tajni savet: đumbir

Babice preporučuju da grickate štapiće od korena đumbira, pošto njegovi sastojci povoljno deluju na želudac smirujući mučninu. Ako ne podnosite ukus đumbira, u apoteci možete nabaviti tablete đumbira. Ili pak skuvajte čaj od ove biljke, jednako je delotvoran.

6. Nos postaje osetljiviji

U ranoj trudnoći čulo mirisa mnogostruko se pojačava, pa buduće majke osećaju mučninu čak i kada pomirišu do tada omiljene mirise, poput parfema, dezodoransa, određenih jela… Zbog toga redovno provetravajte prostorije u kojima boravite, izbegavajte korišćenje kozmetičkih sredstava intenzivnog mirisa, šetajte i provodite što više vremena na svežem vazduhu.

7. Osetite miris svežine

Miris citrusnog voća povoljno deluje na čulo mirisa. Osvežite svoj životni prostor mirišljavim svećama sa mirisom limuna ili mandarine, prijaće vam.

8. Toplo-hladno tuširanje

Tuširajte se naizmenično toplom i hladnom vodom. Na ovaj način podstiče se cirkulacija krvi i prokrvljenost organizma, čime se u velikoj meri smanjuje mogućnost nastanka mučnine. Osim toga, podstiče se izlučivanje endorfina, hormona dobrog raspoloženja, pa ćete se svakako bolje osećati.

9. Popodnevna dremka prijaće i mami i bebi

Ako ste u radnom odnosu, samo čete preko vikenda imati priliku da spavate posle podne. Vikend iskoristite za mali odmor, a radnim danima uvedite ritual odmaranja posle posla, bar sat vremena.

10. Kretanje sprečava mučninu

Žene koje su se pre trudnoće bavile sportom ili bilo kojim oblikom fizičke aktivnosti, po pravilu imaju manje problema sa mučninom od neaktivnih žena. Lekari pretpostavljaju da kretanje poboljšava rad metabolizma i zbog toga fizički aktivne trudnice lakše podnose promenu nivoa hormona u organizmu.

11. Otvoreno razgovarajte o svojim strahovima

Mnogim trudnicma teško je da prihvate činjenicu da će uskoro postati majke, čak i kada je trudnoća planirana i željna. To je sasvim normalna pojava i ne treba da vas zabrinjava. Ipak, treba da znate da briga pogoršava mučninu, pa vam savetujemo da o svim temama koje vas muče otvoreno porazgovarate sa partnerom ili lekarom.

12. Lek iz prirode

Homeopatska sredstva mogu da ublaže mučninu. Najpoznatije sredstvo zove se Nux vomica. Ipak, nemojte na svoju ruku uzimati sredstva protiv mučnine (jer ona na svaku ženu deluju drugačije), već se uvek prvo posavetujte sa ginekologom koji vam vodi trudnoću.

Izvor: Life Content




Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.

još iz kategorije