04.03.2014 Korisni saveti

Blagodeti prenatalne joge

Mnoge buduće mame, širom Evrope, pohađaju kurseve prenatalne joge. Ova disciplina pokazala se veoma korisnom za trudnice, jer se sve vežbe izvode u stanju mirovanja. Pojasnićemo vam u čemu su njene blagodeti…

prenatalna joga

Pokušajmo da odgovorimo na pitanje zašto treba vežbati jogu tokom trudnoće, te kakve pozitivne efekte ona može imati. Da biste shvatili i prihvatili jogu, vaš um mora biti otvoren, jer ćete tako postići najbolje efekte, a trudnoću učiniti lakšom i ugodnijom. Reč je o sveobuhvatnoj disciplini koja ne odvaja telo od emocija i intelekta, već čoveka poistovećuje sa malim univerzumom, deluje na njega u celini i daje mu pozitivan naboj i energiju. A upravo to je ono što je potrebno svakoj trudnici kako bi se oslobodila uobičajenih nedoumica i strahova.

Pravilno disanje

Prilikom vežbanja joge, velika pažnja posvećuje se tehnikama disanja. Savremeni čovek „zaboravio“ je pravilno da diše, pa uglavnom to čini plitko i površno. Joga nas, zapravo, uči kako da disanjem pozitivno utičemo na telo i duh. Ovakve vrste vežbi imaju blagotvoran uticaj na trudnicu, jer njenom telu i bebi obezbeđuju dovoljno kiseonika, a ujedno deluju smirujuće i opuštajuće.

Saveti za 1. tromesečje

Mada se u prvom tromesečju trudnoća najmanje vidi spolja, iznutra se dešava prava “revolucija” u kojoj se telo prilagođava novim uslovima. Među ostalim promenama, u prvom trimestru se povećava količina krvi zbog čega opada krvni pritisak te se trudnica lako zamara. Kako je ovo tromesečje (naročito prvih deset nedelja) najrizičnije, neophodno je vežbati posebno pažljivo i sa što više odmaranja između i na kraju vežbi.

U ovom periodu mogu se raditi skoro sve osnovne vežbe, ali je presudno to da slušate svoje telo i prepoznate kada treba da zastanete i odmorite se. Ako se uz neku vežbu osećate loše – zastanite; ako se osećate dobro – nastavite.

Završno opuštanje, Šavasana, može se raditi na leđima dokle god ne osećate nikakve nelagodnosti. Treba imati u vidu i to da ležanjem na leđima vršite pritisak na veliki krvni sud koji prenosi krv iz materice ka srcu (vena cava), te da ležanjem na levoj strani možete olakšati sebi ako osećate nelagodnost u ovom položaju.

– U ranoj trudnoći nema naročitih ograničenja u izvođenju određenih vežbi, ali je dobro da se, pre nego što započnete sa njima, posavetujete sa svojim lekarom. Iako vi najbolje znate šta i koliko možete, nije loše da vam lekar kaže koje pokrete i vežbe ne biste smeli da izvodite.

– Ne zaboravite, u prva tri meseca razvijaju se bebini organi i formira kostur. Pošto se u joga vežbama insistira na dubokom i pravilnom disanju, to će svakako povoljno uticati na razvoj vaše bebe. Ukoliko u toku izvođenja joga vežbi osetite bilo kakav bol, odmah obavestite svog instruktora.

– Tokom vežbanja, kao i pre i posle, trudnica mora da popije dosta vode da njen organizam ne bi dehidrirao.

Saveti za 2. tromesečje

Ovo je za ženu najradosnije tromesečje jer gotovo da nema nikakvih tegoba. Nivo energije, koji opadna u prvom trimestru, sada se vraća u normalu. Ipak, treba umereno vežbati da ne bi došlo do povrede, jer su zglobovi i ligamenti omekšali hormonom relaksinom, koji materica luči pripremajući telo za porođaj. Naravno, više se ne rade vežbe na stomaku, već samo one u kojima se trbušni mišići ne naprežu više nego što je potrebno.

Pošto zglobovi sada trpe veći teret, trudnica mora da bude obazriva. Osim toga, materica koja je narasla i beba koja je otežala, nepovoljno utiču na održavanje ravnoteže. Zato je veoma važno da radite samo one vežbe u kojima ravnoteža ne igra nikakvu ulogu. Da biste izbegli povrede, joga poze morate da zauzimate polako i bez žurbe. Sigurno vam neće prijati vežbe koje se izvode u ležećem položaju, jer u tom položaju kod trudnica dolazi do poremećaja cirkulacije krvi pa mogu da osete vrtoglavicu.

Saveti za 3. tromesečje

Sigurno se ne osećate veoma graciozno i ženstveno sa velikim stomakom, ali to ne znači da treba da prestanete sa vežbanjem. U ovome tromesečju trudnica je neprekidno svesna prisustva bebe, a zbog sve tešnjeg prostora u njenom telu, zadatak joge je da taj prostor „otvara“ i stvara što više mesta za bebu.

Od sedmog do devetog meseca, položaji se još više prilagođavaju, uvode se dodatne tehnike disanja i produžavaju se periodi odmora. U ovom periodu posebno treba paziti na zglobove i održavanje ravnoteže. Akcenat vežbi je na položajima koji otvaraju kukove.

U poslednjem tromesečju trudnoće, vežbe se rade lagano i pažljivo, onim intenzitetom koji odgovara jednom udahu kroz nos. Iz razumljivih razloga, u ovom stadijumu trudnoće rade se samo one vežbe koje se izvode u stojećem položaju. Ukoliko je potrebno, upotrebite stolicu kao oslonac. To je mnogo pametnije nego da izgubite ravnotežu i padnete. I još nešto: nemojte da ostajete dugo u jednoj pozi.

Autor: Life Content




Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.

još iz kategorije