15.06.2015 Korisni saveti

Četiri saveta nutricioniste za ishranu u trudnoći

Autorka teksta: Maja Guzijan

Autorka teksta: Maja Guzijan

Jedan od najznačajnijih faktora za zdravlje bebe u stomaku, je pravilna ishrana majke tokom trudnoće. Balansiran unos hranljivih sastojaka, postizanje i kvaliteta i kvantiteta u obrocima, važno je kako za bebino, tako i za vaše zdravlje. Svaka trudnica ima različit životni ritam i način ishrane, ali naravno, postoje neka pravila kojih se treba pridržavati. Dijetetičar i nutricionistkinja Jasna Vujičić, autorka tekstova na sajtu www.nadijeti.com, nudi vam četiri korisna saveta za ishranu u trudnoći.

Foto: Gulliver/Thinkstock

Foto: Gulliver/Thinkstock

Prilagodite ishranu mesecu trudnoće
Trudnoća u prvim i poslednjim mesecima nije ista. Na početku se često javljaju mučnine i povraćanje, pa je poželjno da jedete hranu koja ne izaziva gađenje. Tu spadaju bademi, dvopek, krekeri, čaj od nane. Tokom trudnoće, može se javiti opstipacija, i u tom slučaju preporučujem da u organizam unosite namirnice bogate vlaknima, ali i dovoljnu količinu tečnosti.

Birajte zdrave namirnice, iz menija izbacite slatkiše i gazirana pića
U zdrave namirnice spadaju brokoli, karfiol, paradajz, plavi patlidžan, tikvice, kelj, spanać, boranija, grašak, leblebija, sezonsko voće u umerenim količinama. U ishranu uvrstite pileći i ćureći file i batak bez kožice, mladu nemasnu teletinu i junetinu, oslić i pastrmku, hleb od proklijalog zrna žita, mleko i mlečne proizvode sa niskim procentom masnoće. Kada su ulja u pitanju, izaberite maslinovo ili ono od koštice grožđa. Izbegavajte slatkiše, previše voća i gazirana pića. Takođe, ne preporučujem ni konzerviranu hranu, preslanu i previše masnu, jer je visok krvni pritisak takođe česta pojava u trudnoći.

Ne jedite duple porcije hrane
Iako u stomaku nosite bebu, koja se hrani namirnicama koje unosite, ne treba da jedete duple porcije, već da prilagodite ishranu svom trenutnom stanju. Manjim a češćim obrocima nećete opterećivati organe za varenje, a imaćete dovoljno energije tokom celog dana. Ovakvom ishranom, kontrolisaćete nivo šećera u krvi, što je od velike važnosti kod pojave gestacijskog dijabetesa. On se kod nekih trudnica javlja u poslednjem tromesečju, a nestaje nakon porođaja.

Odgovorno uzimajte suplemente i lekove
Pored uravnotežene ishrane, povedite računa o unosu multivitamina i minerala koji su posebno napravljeni za trudnice. Suplemente koji dopunjuju ishranu, možete pronaći u svakoj apoteci, ali se prethodno naravno konsultujte sa ginekologom. Lekove koristite samo po savetu lekara.




Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.

još iz kategorije