19.11.2014 Korisni saveti

Kako sprečiti mastitis

Mastitis nije tako retka pojava i, generalno, što je porođaj bio komplikovaniji, postoje veće šanse da se javi. Najbolji način prevencije upale dojki jeste dojenje bebe što je češće moguće u prvih nekoliko dana nakon rođenja.

dojenje

Pokušajte sa namanje osam do 12 podoja na svakih 24 sata i dopustite svojoj bebi da sisa onoliko dugo koliko ona želi. Ponudite joj obe dojke pri svakom podoju, a naredni počnite onom dojkom iz koje je izvukla najmanje mleka u prethodnom podoju.

Ako osetite bilo kakav bol pri dojenju, zatražite pomoć od profesionalnog lica jer je to znak da nešto – najverovatnije položaj – nije u redu.

Dojenje ne mora da bude „tačno kao sat“ i sasvim je u redu da pojedini podoji budu u kraćim razmacima i da imate jedan duži interval bez njih (od tri do četiri sata). Konačan broj podoja je važniji od vremena koje prođe između njih. Pratite mokre pelene i kretanja digestivnog sistema u smislu promene od tamne do smeđe (boja senfa) stolice koja je normalna za bebu koja sisa. Sadržaj pelena je najbolja indikacija šta se zaista dešava!

Ako je vaša beba pospana, držite je blizu sebe i naučite da hvatate signale koji govore da je gladna i spremna da jede. Bebe se nalaze u cikličnoj fazi blage pospanosti i dubokog sna na svakih 90 minuta (otprilike) i u blago pospanoj fazi beba može sasvim dobro da sisa. Pratite pokrete bebinih očiju ispod kapaka i pomeranje usnica (kao da sisa) i zvuke koje ispušta. Kada uočite ove znake, ponudite joj da sisa. Nemojte čekati da se razbudi i počne neutešno da plače za svojim sledećim obrokom!

Svaki bol u dojci je signal da odmah nešto preduzmete

Kada se u dojkama nalazi višak mleka i drugih tečnosti, može doći do velikog pritiska na mlečne kanale i do njihovog zatvaranja. Oblozi su efikasan način za ponovno uspostvaljanje protoka mleka.

Kao generalno pravilo važi sledeće – toplota utiče na ponovni tok mleka, a hladnoća smanjuje otok. Stavite tople obloge na vaše dojke pre dojenja, a hladne nakon njega.

Pelene za jednokratnu upotrebu su sjajni oblozi! Nažalost, ponekad ni oblozi ne pomažu jer je otok tkiva velik i mleko ne može da teče. Ako se to desi, pokušajte da držite hladne obloge 10 minuta, onda sačekajte 20 minuta i ponovo pokušajte sa toplim oblozima. Tuširanje toplom vodom takođe pomaže kada su dojke „pune“.

Ako je areola toliko zategnuta da beba ne može da je pritisne, pokušajte nežno da rukom izvučete mleko, toliko da možete samo da omekšate areolu. Ipak, vaša beba će biti najefikasnija „pumpica“ – naravno, kada počne efektivno i pravilno da sisa. Takođe, sasvim je u redu da upotrebite pumpicu da biste izvukli određenu količunu mleka, ali prethodno se posavetujte sa stručnim licem. Prevelik pritisak na dojke pod upalom može da izazove oštećenje tkiva.

Na kraju, mastitis je privremeno stanje i gotovo redovno se brzo i uspešno leči. Ako se desi baš vama, potražite pomoć i ponavljajte sebi: „I ovo će brzo proći!“ Lekar će najverovatnije uključiti terapiju antibioticima, ali ni to nije razlog da prestanete da dojite vašu bebu.

Autor: Life Content, M.K.




Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.

još iz kategorije