05.10.2014 Korisni saveti

Nega zuba: Da li u trudnoći treba češće ići kod zubara?

Oralna higijena je i inače, a naročito u trudnoći veoma važna. Zato bi trebalo da svakog drugog meseca odlazite na kontrolu kod svog stomatologa, koji će vas informisati o održavanju oralne higijene tokom drugog stanja.

zubar

Da li zubima treba posebna nega u trudnoći?

Ukoliko ste na početku trudnoće imali mučnine praćene povraćanjem, može se desiti da kiselost nakon povraćanja nagrize zubnu gleđ. Da biste sačuvali lep osmeh tokom drugog stanja, posle povraćanja usta dobro isperite vodom.

Preporučuje se upotreba nešto mekše četkice za zube, ali i čišćenje zubnim koncem. Takođe, u dogovoru sa svojim ginekologom, možete da koristite fluor preparate u odgovarajućim dozama, koji obezbeđuju izgradnju kvalitetne gleđne supstance kod bebe.

Da li se u trudnoći zubi više kvare?

Uvreženo je mišljenje da u trudnoći obavezno propadnu zubi, jer beba troši kalcijum iz maminog organizma. Međutim, stomatolozi to opovrgavaju i tvrde da do kvarenja zuba dolazi jer trudnice manje vode računa o oralnoj higijeni.

Zašto su desni natečene?

Bujanje, oticanje i krvarenje desni, česta je pojava u trudnoći. Do toga dolazi zbog intenzivnih hormonskih promena, koje izazivaju zapaljenske promene na paradontalnim tkivima, naročito na desnima. U takvim slučajevima, naročito ako se oralna higijena ne sprovodi pravilno, javlja se čitav niz patoloških procesa. Stoga, ukoliko imate probleme se desnima obavezno posetite stomatologa.

Da li smeju da se popravljaju zubi u trudnoći?

Naravno da možete bez ikakvih negativnih posledica na trudnoću, popravljati zube. Jedino u prva tri tromesečja treba izbegavati stomatološke intervencije, zbog anestezije ili eventualne upotrebe nekih lekova. Međutim, posle tog perioda ukoliko je trudnoća uredna, bez problema se možete podvrgnuti stomatološkim intervencijama. Čak je i preporučljivo da sredite zube pre dolaska bebe na svet, kako neku eventualnu oralnu infekciju, ne biste preneli detetu.

Da li sme da se vadi zub u trudnoći?

Vađenje zuba u trudnoći treba izbegavati u prvom tromesečju, jer se to obavlja uz lokalnu anesteziju. Kasnije je dozvoljeno vađenje zuba, osim u slučaju da imate problem sa zgrušavanjem krvi. U tom slučaju pre vađenja zuba treba da se posavetujete sa svojim ginekologom i stomatologom.

Da li je dozvoljeno snimanje zuba u trudnoći?

Iako su za rendgensko snimanje u stomatološke svrhe potrebne minimalne doze zračenja, ipak je tokom trudnoće poželjno izbegavati izlaganje rendgenskim zracima, posebno u prvih 12 nedelja trudnoće. Ako je snimanje nužno, treba da ga obavite na ispravnom uređaju, uz primenu svih mera zaštite i vas i ploda.

Ako je moguće, najbolje je da zub snimite digitalnim rendgenskim tehnikama (radioviziografija), jer su tu zračenja do 80% manja nego kod klasičnih rendgenskih uređaja.

Izvor: bebac.com, M.G.




Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.

još iz kategorije