19.09.2014 Korisni saveti

Sve o kondilomima u trudnoći

Kondilomi mogu praviti probleme u trudnoći

iStock_000012833281pregnant-belly-reclining

Šta su kondilomi?
Kondilomi ili polne bradavice su zarazna polno prenosiva bolest, koju uzrokuju određeni tipovi HPV (Humani papiloma virus). HPV ima više od 100 varijacija i ne izaziva svaka od njih polne bradavice, ali ih najrasprostranjenije vrste uglavnom izazivaju. Međutim, četiri vrste ovog virusa uzročnici su raka grlića materice, pa odmah po otkrivanju virusa treba početi lečenje.

Kako se prenose kondilomi?
Kondilomi se prenose seksualnim kontaktom. Međutim, važno je naglasiti da se mogu dobiti čak iako koristite kondom, jer se prenose direktnim kontaktom sa zaraženom kožom i sluzokožom. Dovoljan je samo dodir sa zaraženom kožom ili kontakt preko telesnih tečnosti prilikom seksa. Zbog toga je ova bolest na prvom mestu po broju zaraženih u svetu.

Kako izgedaju kondilomi?
Kondilomi se prenose seksualnim kontaktom
Kondilomi izgledaju uglavnom kao male crvene, roze i bele tačkice ili narasli plikovi, nalik bradavicama. Nalaze se u predelu genitalija spolja, ali mogu biti i u unutrašnjosti vagine. Zbog toga je PAPA test (Papanikolau test), neophodan za žene svih uzrasta kako bi se izbegle moguće komplikacije, koje mogu nastati ako se bolest ne leči adekvatno.

Kako se leče kondilomi u trudnoći?
Ako su vam dijagnostikovani kondilomi u trudnoći, vaš lekar će pažljivo pratiti situaciju. Terapija za kondilome koja se prepisuje trudnicama, drugačija je od terapije za žene koje nisu u drugom stanju. Najbolje je da konsultujete svog ginekologa, kako bi vam preporučio plan terapije koji je efikasan i istovremeno bezbedan za vašu bebu i vas.

Da li kondilomi mogu negativno da utiču na trudnoću?
Kondilomi se mogu dodatno pogoršati za vreme trudnoće, s obzirom da je imuni sistem slabiji nego inače, te je žena tada podložnija infekcijama i virusima. Dakle, mogu postati veći i raširiti se. Međutim, u većini slučajeva, polne bradavice ne utiču na trudnoću. Ne postoje dokazi da kondilomi za vreme trudnoće povećavaju rizik da se desi pobačaj, prevremeni porođaj, preeklampsija ili neka druga komplikacija.

Da li kondilomi mogu negativno da utiču na bebu?
Ako imate kondilome, prilikom porođaja postoji veoma mali rizik da se HPV prenese na bebu tokom vaginalnog porođaja. Srećom, čak i ako se virus prenese, većina beba nema nikakvih posledica. U retkim slučajevima, kod bebe koja je izložena kondilomima, mogu da se razviju bradavice u grlu.

Da li ću zbog kondiloma imati problema na porođaju?
U nekim slučajevima, polne bradavice mogu uzrokovati probleme za vreme trudnoće, jer mogu postati veće i prokrvariti. Rast kondiloma može otežati mokrenje, a ako su u vagini, mogu da učine vaginu manje elastičnom ili da blokiraju porođajni kanal. Ako dođe do toga, rešenje je porođaj carskim rezom.

Da li to što sam ranije imala kondilome utiče na trudnoću?
Ako ste u prošlosti imali kondilome koje ste izlečili, nemate razloga za brigu. Malo je verovatno da će se kondilomi opet pojaviti za vreme trudnoće. Ipak treba da obavestite svog ginekologa o tome.

Izvor: bebac.com




Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.

još iz kategorije