05.06.2013 Korisni saveti

Trudnice – vegetarijanke

Većina vegetarijanaca konstantno brine o tome da li se pravilo hrani. Ovo pitanje naročito postaje aktuelno kod trudnica-vegetarijanki. Dodatni pritisak ovoj grupi budućih majki obično stvara porodica, ali i budući otac koji se s pravom pita da li je ishrana u koju nije uključeno meso dobra za zdravlje bebe.

trudnice vegetarijanke

Ukoliko ste od onih trudnica koje već godinama, ne samo da ne jedu meso, već i druge namirnice životinjskog porekla, verovatno se pitate da li je to za stanje u kojem se trenutno nalazite dovoljno dobra ishrana.

U vidu nekoliko korisnih saveta i mi smo pokušali da se uključimo u ovu nteresantnu diskusiju koja se već godinama vodi među eminentnim stručnjacima u zemlji, ali i inostranstvu.

Proteini

Mali je broj vegetarijanki koje su u trudnoći, usled povećane potrebe za proteinima, počele da jedu ribu ili meso. Činjenica je da se u trudnoći uvećava potreba za proteinima, ali samo za oko 20 odsto. Takođe, ne treba smetnuti sa uma da prosečna Amerikanka, ali i Evropljanka, bilo da jeste ili nije vegetarijanka, svakog dana u organizam unese dovoljnu količinu proteina, koja je dovoljna čak i da je u drugom stanju. Na taj način višak proteina zapravo se taloži u organizmu za kasnije, odnosno za vreme kada potrebe za njim budu povećane. Da bi rodila zdravu bebu, ženi je potrebno samo 300 kalorija više od uobičajenog dnevnog unosa. Ako vegetarijanka taj povećan broj kalorija uzima iz različitih vrsta namirnica, potencijalni problemi se neće javljati. Stručnjaci tako savetuju konzumiranje hrane od sojinih proizvoda – sojino mleko, tofu, lešnike i orahe, semenje, voće i povrće.

3 omega ulje

Ono što bi svaka trudnica, a pogotovo vegetarijanka, trebalo da uvrsti u svoju ishranu jeste 3 omega ulje. Ovo ulje obično se nalazi u ribi i morskim plodovima, ali one „tvrdokorne“ vegetarijanke, koje ne konzumiraju ovu grupu namirnica, svakako bi 3 omega ulje trebalo da uzimaju kao dodatak ishrani, budući da ono igra važnu ulogu u formiranju mrežnjače, mozga, kao i celokupnog nervnog sistema bebe. Iako je tačno da su riba i plodovi mora pravi izvor 3 Omega ulja, ne znači da su i jedini. Ovaj izuzetno zdrav dodatak ishrani takođe može da se nađe i u semenju lana, lanenom ulju, orasima i orahovom ulju, konopljinom ulju, sojinim proizvodima. Najnovija istraživanja pokazuju da su lekari u majčinom mleku pronašli neke oblike pesticida, koji se u organizam unose putem mesa i ribe, tako da je možda najbezbedniji način da se Omega 3 ulje u organizam unosi putem drugih vrsta namirnica.

Vitamin D

Važan, najmanje koliko i kalcijum, svakako je i vitamin D. On se smatra veoma važnim budući da još uvek nerođenoj bebi pomaže da apsorbuje što više kalcijuma koji joj je neophodan za pravilan razvoj kostiju. Ukoliko trudnica ne želi oralno da uzima vitamin D, dovoljno je da se tri do pet puta nedeljno po jedan sat izlaže suncu, jer i na ovaj način može da apsorbuje ovaj vitamim. Međutim, pošto je u trudnoći potrebno dva puta više vitamina D nego inače, mnogo bolje je da se ovaj vitamin u organizam unosi putem zdravih namirnica. Iz tog razloga, u svoju ishranu trudnice, koje su uz to i vegetarijanci, trebalo bi da uvrste i sojino i pirinčano mleko, žumance i mlečne proizvode.

B 12 vitamin

Vitamin B 12, pre svega, nalazi se u mesu, jajima i mlečnim proizvodima. Vegetarijanke, koje u svojoj ishrani koriste laktozu, nemaju razloga za brigu dok one, koje je ne koriste, ovaj vitamin mogu da nađu u nekim drugim grupama namirnica. Na ovom spisku su pre svega kvasac, sojino mleko i cerealije koje se obično jedu za doručak.

trudnica1

Kalcijum

Većina trudnica nastoji da dnevnu potrebu za kalcijumom zadovolji tako što će piti mleko. Međutim, u prirodi postoji veliki broj namirnica koje obezbeđuju dnevenu potrebu za kalcijumom. Prosečna Evropljanka u toku trudnoće potrebu za kalcijumom realizovaće kroz čašu mleka, po ugledu na svoju majku i baku koje su nekada to isto činile, nego što će razmisliti o drugim izvorima kalcijuma. Dobar izvor kalcijuma jesu brokoli, susamovo seme, mleko od pirinča, morske trave, sveže ceđen sok pomorandže…

Gvožđe

Potrebe za gvožđem naročito su povećane tokom trudnoće. Bebina krv je već formirana, a količina majčine krvi se uvećava jer je to neophodno da bi se obezbedila dovoljna količina kiseonika kako bi plod mogao pravilno da se razvija. Usled povećane potrebe za gvožđem veliki broj trudnica, ne samo vegetarijanki, tokom trudnoće postaje anemično. Iz tog razloga, buduće mame treba da jedu namirnice bogate gvožđem, kao što su suvo voće, lešnici i semenje, morsku travu. Lekari, takođe, savetuju da u toku trudnoće ne treba konzumirati kafu, čaj i proizvode od mleka jer u nekim slučajevima mogu da spreče apsorbciju gvožđa. Kuvana hrana takođe je jedan od „ubica“ gvožđa, naročito ako se namirnice koje ga poseduju spremaju u kombinaciji sa drugim namirnicama koje sadrže kiselinu poput soka od paradajza i slično. Neki lekari savetuju da trudne pacijentkinje dozu gvožđa treba redovno, odnosno svakodnevno, da uzimaju tokom drugog i trećeg tromesečja trudnoće.

Folna kiselina

Po nekim istraživanjima koji su sproveli američki lekari, folna kiselina jeste dodatak ishrani koji najčešće nedostaje ženama. Kod trudnica je ovaj slučaj češći, naročito u prvim nedeljama začeća, budući da tada žena još uvek ne zna da je trudna pa ne obraća pažnju na pravilnu ishranu. Važno je znati da folna kiselina sprečava mnoge nepravilnosti razvoja ploda, a pre svega one vezane za kičmu. Kod „vegetarijanskih trudnoća“ obično ne dolazi do manjka folne kiseline, ali svakako treba obratiti pažnju da se u organizam unosi što više namirnica koje je poseduju. Tu su na prvom mestu sok od pomorandže, asparagus, brokoli, grašak, karfiol itd.

Prenatalni vitamini

Mnogi stručnjaci savetuju da ne samo trudnice-vegetarijanke, već i one koje to nisu, pored pravilne ishrane u toku trudnoće treba da uzimaju i prenatalne vitamine kojih ima sve više, kako na stranom, tako i na domaćem tržištu. Uzimanje prenatalnih vitamina pre svega se preporučuje trudnicama u danima kada su suviše zauzete da bi sebi spremile dobro izbalansiran obrok. Kod ove vrste vitamina ne postoji ni najmanji rizik po još nerođenu bebu, oni ne sadrže kalorije i proteine pa su preporučljivi za sva tri tromesečja trudnoće. Svakako treba imati na umu i to da oni ne bi trebalo da zamene vitamine i minerale koje trudnica putem hrane treba da unosi u organizam.

Autor: Life Content, Jelena P. Marić




Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.

još iz kategorije