18.05.2016 Trudnoća

Oslušnite telo… Beba možda želi nešto da vam saopšti!

Zbog čega je važno da tokom trudnoće pratite pokrete svoje bebe i na šta treba da obratite posebnu pažnju

Foto: Gulliver/Thinkstock

Foto: Gulliver/Thinkstock

Ne postoji ništa tako dirljivo kao prvi pokret vašeg nerođenog deteta. Iako je reč o čudnom, još nedoživljenom osećaju, koji u početku više liči na golicanje ili gasove u crevima, tokom vremena to će se pretvoriti u prilično snažne udarce i pritiskanje.
No, bez obzira na lična osećanja izazvana prvim stvarnim znacima života vaše bebe, to nije samo emotivni trenutak već i način da pratite razvoj bebe.
Kretanje bebe u materici veoma je značajno budući da je precizan indikator njenog zdravstvenog stanja i dinamike razvoja. Ukoliko se promeni ili se uspori, to može biti znak da fetus zbog nečeg pati. Zato je važno da uočite način i regularnost pokreta (kad se oni javljaju, koliko traju, način na koji se ispoljavaju) i da o svakom odstupanju obavestite svog lekara.

Početak
Trebalo bi da postanete svesni bebinih pokreta u periodu između 16. i 24. nedelje. Ipak, tek oko 26. do 28. nedelje ovi pokreti postaju izražajniji, regularniji, pa ćete moći da prepoznate pravilnost njihovog javljanja.
Nivo aktivnosti fetusa tokom trudnoće postepeno se povećava, ujednačuje se oko 32. nedelje, ali ne bi trebalo da se smanji. Budući da je svaka beba priča za sebe, ne postoji opšti vodič o tome kad i koliko pokreta treba da osetite. Zbog toga je izuzetno važno da dobro upoznate svoju bebu kako biste mogli proceniti šta je za nju normalno, a šta nije.

Uočavanje pravilnosti
Evidentiranje svake aktivnosti fetusa pomoći će vam da uočite ono što je za njega karakteristično. U većini slučajeva beba postaje aktivna nakon što jedete, dok mirno ležite, ujutro posle buđenja ili tokom noći. Njene pokrete možete registrovati pomoću različitih aplikacija za mobilni telefon ili jednostavnim zapisivanjem u notes. Inače, treba da znate da beba u kontinuitetu spava između 20 i 40 minuta, ali nikad duže od 90 minuta, što znači da ne bi trebalo da prođe više sati bez aktivnosti.

Izbegavajte poređenja
Sve majke osećaju drugačije pokrete svojih beba. Neke su čak sposobne da osete svaki put kad beba trepne! Druge, opet, registruju samo snažne udarce. Različite stvari utiču na to kako ćete osetiti bebinu aktivnost. Na primer, ako je placenta na prednjoj strani, ili ukoliko imate višak kilograma, onda su pokreti manje primetni.
Veoma je važno da ne očekujete unapred utvrđen broj „udaraca“, niti da svoj doživljaj poredite s iskustvima drugih budućih mama. Otkrijte koji je prosek za vašu bebu i koristite ga kao parametar kad utvrđujete da li je nešto normalno ili nije.

Manje ili više?
Brojni su faktori koji uzrokuju smanjenu ili povećanu pokretljivost bebe. Jaki analgetici ili sedativi mogu dospeti u bebin cirkulatorni sistem i smanjiti broj njenih pokreta, dok će je kofein i hladna pića stimulisati da se više „vrpolji“. Ipak, ako primetite da se fetus sve manje pokreće, obavezno se obratite svom lekaru radi provere njegovog i vašeg stanja. Ne pokušavajte veštački da izazivate bebinu aktivnost, na primer, ispijanjem hladnih, gaziranih napitaka, jer će vam to dati lažnu sigurnost.

Tipične zablude
Postoje mnoga pogrešna uverenja, neko bi rekao „bapske priče“, koja se neopravdano prenose generacijama. Dakle, nije istina da će se beba manje pokretati da bi sačuvala energiju za porođaj, niti će se prostor u materici smanjiti kako fetus bude rastao, pa će mu zbog toga biti ograničeni pokreti.
Ovakve zablude su opasne jer mogu osujetiti majku da traži stručnu pomoć kad joj je ona objektivno potrebna. Pomislite samo na žene koje nose blizance, trojke, ili čak četvorke – materica je izuzetno prilagodljiv i fleksibilan organ u kome uvek ima dovoljno mesta za bebu da nesmetano raste i pokreće se.
Takođe, nemojte se oslanjati na internet forume i dobronamerne savete porodice i prijateljica. Uvek obavestite svog lekara o svakom odstupanju od bebinih tipičnih aktivnosti.




Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.

još iz kategorije