28.01.2014 Porođaj

Dijeta za mame

Rado biste skinuli koji kilogram, ali ne želite da se odreknete omiljene hrane? Oslušnite ritam svoga tela i postanite vitki.

dijeta za mame

Iako smo svi skloni tome da okrivimo metabolizam zbog nekoliko kilograma viška, objektivno, vaš organizam uvek je na vašoj strani. Međutim, problem je u tome što ne osluškujemo signale koje nam telo šalje, niti ih pravilno tumačimo. Ako pažljivo pratite ove signale, i birate odgovarajuće namirnice, brže ćete sagoreti kalorije, obezbedićete stabilan priliv energije i unećete raznovrsne hranjive materije u organizam.

VAŠE TELO KAŽE: „Potrebno mi je da me hraniš u isto vreme svakog dana“

Kada konzumirate obroke u (približno) isto vreme svakog dana, organizam uči da prihvata hranu, zbog čega su proces varenja i metabolizam mnogo efikasniji. Štaviše, utvrđena dinamika ishrane, smanjuje potrebu za hranom (kada je o količini reč), te žene koje jedu u utvrđeno vreme unose 120 kalorija manje (i brže ih sagorevaju) nego žene koje se neredovno hrane.

NAJVEĆA GREŠKA Neredovna ishrana. Dovoljno je da jedan dan izostavite ručak, a onda da smažete obilan obrok narednog dana, pa da se poremeti produkcija hormona koji regulišu osećaj sitosti.

NAJBOLJI POTEZ Jedite tačno u sat, bez obzira na to da li preferirate tri „solidna“ obroka dnevno ili nekoliko manjih. Uzimanje hrane deluje podsticajno na metabolizam, a uspostavljanje pravilnog ritma ishrane pomoći će da sagorite više kalorija.

VAŠE TELO KAŽE: „Moram da pojedem nešto slatko da bih se opustila i oraspoložila“

Izgarate od želje da pojedete čokoladu ili sočnu, masnu krofnu? Većina ljudi, u trenucima umora, stresa i neraspoloženja, poseže za ugljenim hidratima. I, to nije nikakvo čudo! Istraživanja pokazuju da slatke namirnice zaista poboljšavaju raspoloženje.

NAJVEĆA GREŠKA Konzumiranje „loših“ ugljenih hidrata. Ako posegnete za slatkišem, poput čokolade, ili visokoprerađenim ugljenim hidratima, kao što je čips ili keks, izazvaćete, osim oslobađanja serotonina, i porast nivoa šećera u krvi. Trenutno ćete osetiti priliv energije, ali već nakon nekoliko sati, iskusićete znatan pad energije i ponovo će se javiti osećaj gladi.

NAJBOLJI POTEZ Kada ste umorni, dekoncentrisani ili osećate snažnu potrebu za slatkim, najbolje je da pojedete složene ugljene hidrate. Tako ćete, takođe, obezbediti potrebnu energiju i poboljšati raspoloženje, ali će nivo insulina i šećera u krvi postepeno rasti i snižavati se, te ćete izbeći novi napad gladi za slatkim, i poslednično, uvećanje telesne mase.

VAŠE TELO KAŽE: „Ako doručkujem, manje ću jesti tokom dana“

Rezultati većine istraživanja pokazuju da osobe koje redovno doručkuju imaju manju telesnu masu od onih koji izostavljaju ovaj važan obrok. Eksperti smatraju da je glikogen („gorivo“ koje organizam koristi tokom noći) jedan od razloga za ovu pojavu. Neposredno nakon buđenja, organizam „iščitava“ nivo glikogena, a te vrednosti određuju koliko ćemo jesti do kraja dana. Dakle, ako ne osvežite nivo glikogena, i to ugljenim hidratima, odmah nakon buđenja, mozak će misliti da je organizam u stanju izgladnjivanja i programiraće vas u modus „jedi više“ do kraja dana.

NAJVEĆA GREŠKA Izostavljanje doručka. Ako ne jedete čim ustanete (OK, nakon obavljene jutarnje toalete!), kada je nivo glikogena nizak, produžićete očitani period izgladnjivanja. Nizak nivo glikogena stvara osećaj mnogo veće gladi.

NAJBOLJI POTEZ Pojedite doručak bogat ugljenim hidratima sat (ili nešto više) nakon buđenja. Konzumirajte integralne žitarice (ovas, raž, ječam) ili integralni hleb (ili tost), koji sadrži više biljnih vlakana. Takođe, ne bi bilo loše da u doručak uključite manju količinu proteina (jer se duže vare), što ćete pronaći u jogurtu, puteru od kikirikija ili tvrdo kuvanom jajetu.

VAŠE TELO KAŽE: „Daj mi pravi šećer!“

Organizam „prepoznaje“ vezu između slatkiša i kalorija, tvrde naučnici. To znači da, kada pojedete nešto slatko, on „broji“ kalorije. Međutim, veštački zaslađivači, poput onih u dijetalnim napicima, mogu da zbune telo, jer ono ne može da detektuje kalorije, iako prepoznaje sladak ukus.

NAJVEĆA GREŠKA Konzumiranje „lažnih“ slatkiša, koji sadrže zamenu za šećer. Kada pojedete nešto što sadrži pravi šećer, vaše telo pomisli: „Hm, osećam slatko. Moram da izračunam kalorije koje sadrži taj šećer“. Tada, sasvim prirodno, jedete manje, jer su kalorije već detektovane i precizno sračunate. Ali, ako pijete dijetalni napitak, vaš oragnizam ne dobija kalorije koje je očekivao. Zato će kasnije, verovatno, pokušati da ih nadoknadi.

NAJBOLJI POTEZ Kada vas baš „udari“ želja za slatkim, pojedite kockicu-dve crne čokolade. Ako vam je previše teško da se odreknete nekih navika, poput svakodnevnog konzumiranja dijetalne kole, smanjite količinu, ali vodite računa o tome šta jedete tokom dana. Još uvek možete da kontrolišete unos kalorija. Drugim rečima, ako vi budno pratite broj unetih kalorija, vaš organizam to neće morati da radi.

VAŠE TELO KAŽE: „Želim da oslabim, zaista to ŽELIM!“

Vaša želja da ponovo uđete u omiljenu mini suknju može da bude dobar motiv. Razumljivo, osim estetske koristi, normalna (idealna) težina garantuje i snižavanje rizika po zdravlje – regulisanje nivoa holesterola i manje muskulatorno-koštanih problema. Normalni BMI iznosi između 18,5 i 25.

NAJVEĆA GREŠKA Ako mrzite svoje telo ( niste zadovoljni svojim izgledom). Takav negativan osećaj može da uslovi sprovođenje previše restriktivne dijete, a posledično prejedanje i osećaj krivice i neuspeha. Inače, istraživanja pokazuju da su žene, koje su hronično na dijeti, deblje od onih koje nikada ne drže dijetu.

NAJBOLJI POTEZ Najpre izračunajte svoj BMI (podelite telesnu težinu sa visinom u kvadratnim metrima). Ako se ne nađete u rasponu zdravih vrednosti, onda je vreme da se približite donjoj dozvoljenoj granici. Eksperti najčešće savetuju mršavljenje do najniže težine, od 18. godine života, koju ste godinama održavali. To je najmanji broj kilograma do kojeg treba da se ide.

Autor: Life Content




Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.

još iz kategorije