22.10.2014 Porođaj

I novopečene tate mogu biti u depresiji

Rođenje deteta nije samo emocionalni izazov za majke, nego i za novopečene očeve. Da, oni takođe mogu patiti od postporođajne depresije.

tate depresija

Dok se kod porodilja PPD (postporođajna depresija) javlja zbog naglih oscilacija hormona u telu i to vrlo brzo nakon porođaja, kod očeva PPD se javlja najčešće između tri i šest meseci nakon rođenja deteta, može trajati mnogo duže, a uzrok nisu hormoni, nego ukratko rečeno, strah od očinstva.

Najčešće se javlja kod muškaraca koji nisu bili spremni na nove obaveze koje samo dete i ostale roditeljske obaveze iziskuju, zatim zbog osećaja gubitka slobode, brige zbog novca.

Takođe, muškarce isto tako često muči jesu li i hoće li biti dobar roditelj svom detetu, a to se češće događa kod osoba koje su imale teško detinjstvo, te žele da budu bolji roditelj nego što su bili njihovi. Osim toga, muškarci se često u prvim mesecima nakon rođenja deteta, posebno ako se radi o prvom detetu, osećaju zapostavljeno, što može isto biti jedan od okidača depresije, posebno ako za to postoji predispozicija od ranije.

Ako primetite da se vaš partner sve vreme oseća iscrpljeno i uznemireno, nekarakteristično je opsednut finansijama, da se povlači u sebe, udaljava od porodice i prijatelja, ponaša se netolerantno i razdražljivo, spava previše ili ne može uopšte da spava, te da ima druge simptome depresije, možda je zaista reč o PPD-u.

Zato, novopečeni roditelji ne bi smeli da zanemare jedan drugog u tim prvim mesecima velike promene – ni muškarci žene, pa tako ni žene muškarce. Dovoljno je samo malo međusobne potpore i ohrabrenja, jer nijedan novi roditelj ne zna u potpunosti na koji način da brine o bebi i kako da se nosi s novim emocijama koje jednostavno naviru iz svake pojedine osobe.

Izvor: žena.hr, M.G.




Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.

još iz kategorije