Trudničke tegobe: grčevi u nogama
Šta da radite ako vas u sred noći probudi izuzetno bolan grč koji neće da popusti?
pročitaj jošProsečno oko šest odsto do 15 odsto trudnoća završava prevremenim porođajem. Postoji mnogo razloga koji povećavaju opasnosti od prevremenog porođaja, ali ujedno je i mnogo načina za njihovo smanjivanje.
Prevremenim porođajem smatra se svaki između 22. i 37. nedelje trudnoće. Ženama sa većim rizikom od prevremenog porođaja savetuje se strogo mirovanje kako bi se otvaranje usporilo, a porođaj što više odgodio.
Često se trudnicama daju i medicinski preparati kako bi se porođaj odgodio, najčešće lekovi koji sprečavaju kontrakcije materice, a uvek se daju i kortikosteroidi, najvažniji za ubrzan razvoj detetovih pluća koji ujedno nose i najveći rizik za dete ako se ono rodi sa nerazvijenim plućima.
Prevremeni porođaj se deli na više vrsta. Oni mogu biti bez pucanja vodenjaka pre nego što kontrakcije započnu, sa pucanjem vodenjaka bez kontrakcija ili medicinski izazvan prevremeni porođaj zbog majčinog ili detetovog zdravlja.
Istraživanja sprovedena u Engleskoj identifikovala su hemijski lanac događaja koji uzrokuje prerano pucanje vodenjaka, uzrok gotovo 40 odsto preranih porođaja. Dokazali su kako do pucanja dovodi hiperprodukcija hormona koji aktivira proteine, a oni smanjuju elastičnost posteljice.
Ovo je bilo prvo istraživanje tog tipa, stoga se u skoroj budućnosti očekuje lek koji bi mogao da spreči pucanje vodenjaka, te samim tim i smanji broj prevremenih porođaja.
Izvor: index.hr, M.G.
Fotografkinja Natali MekKejn, koja se proslavila serijom fotografija na kojima mame poziraju bez stida od svog “nesavršenog” tela nakon porođaja, n...
pročitaj jošTrudnoća i porođaj ne moraju obavezno da ostave posledice u vidu strija, opuštenih grudi ili slabe bešike. Porođaj može da učini čuda za vaš...
pročitaj jošOve isprobane metode znatno ublažavaju porođajne bolove a jedinstveno iskustvo dolaska bebe na svet čine manje traumatičnim. Iskoristite ono što va...
pročitaj još