20.01.2014 Trudnoća

Trudnički dijabetes: Kako prilagoditi ishranu

Odgovarajući način ishrane jedna je od osnova pravilnog regulisanja trudničkog dijabetesa. Zdrava ishrana obično podrazumeva izmenu navika iz perioda pre trudnoće, a u tome može da vam pomogne lekar koji vodi trudnoću ili nutricionista.

dijabetes

Ugljeni hidrati (namirnice sa visokim sadržajem šećera i skroba) najviše utiču na nivo šećera u krvi, jer se u procesu varenja razgrađuju na glukozu. Zato je važno da u okviru svakog obroka pojedete istu količinu ugljenih hidrata, uz nešto proteina i masti.

  • Uzimajte tri manja glavna obroka i dve ili tri užine svakog dana.
  • Nemojte preskakati obroke, niti užine.
  • Najmanje ugljenih hidrata jedite za doručak, jer je otpornost na insulin u ovom delu dana obično najveća.
  • Ako patite od jutarnje mučnine, pojedite nekoliko krekera, suvu perecu ili cerealije pre nego što ustanete iz kreveta, a tokom dana češće uzimajte manje obroke i izbegavajte masnu i prženu hranu.
  • Birajte namirnice bogate biljnim vlaknima (integralni hleb i peciva, cerealije, testenina, pirinač, voće i povrće).
  • Obavezno pijte osam čaša vode dnevno.

Vodite računa o optimalnom unosu važnih vitamina i minerala kroz svakodnevnu ishranu. Ako je potrebno, uzimajte i specijalno formulisane multimineralne i vitaminske preparate namenjene trudnicama, ali se pre toga posavetujte sa svojim lekarom.

Ostala pravila zdrave ishrane

Svakodnevno konzumirajte najmanje četiri obroka mlečnih proizvoda (mleko, jogurt, sir) kao i drugih izvora kalcijuma – jezgrasto voće, zeleno povrće, kao i namirnice i napitke obogaćene ovim mineralom. Optimalna dnevna doza kalcijuma iznosi 1.200 mg.

Jedite bar tri porcije namirnica bogatih gvožđem, da biste osigurali dnevno potrebnu dozu (30 mg). U ove namirnice spadaju posno meso, piletina, riba, jaja, zeleno povrće.

Pojedite svakog dana bar jednu namirnicu bogatu vitaminom C (pomoranžda, grejpfrut, jagode, kivi, dinja, brokoli, karfiol, prokelj, paprika i paradajz).

Svakog dana pojedite bar jednu namirnicu bogatu folnom kiselinom (zeleno lisnato povrće, teletina, mahunarke i voće).

Svakog drugog dana konzumirajte bar jednu namirnicu bogatu vitaminom A (šargarepa, bundeva, krompir, spanać, dinja, kajsije).

Tokom trudnoće izbegavajte alkohol, jer je naučno dokazano da povećava rizik od preranog porođaja i ispodprosečne težine novorođenčeta. Takođe, ograničite unos kofeina na 300 mg dnevno (dve šolje kafe od 2,5 dcl, tri šolje čaja ili tri čaše gaziranog pića sa kofeinom). Imajte na umu da i čokolada sadrži kofein – količina u jednoj čokoladici odgovara količini koja se nalazi u četvrt šolje kafe. Što se tiče upotrebe veštačkih zaslađivača, eksperti preporučuju samo dve vrste – aspartam i acesulfam-K. Saharin je strogo zabranjen, jer je utvrđeno da može da prodre kroz placentu i zadrži se u fetalnom tkivu.

Tokom trudnoće NEMOJTE DA DRŽITE DIJETU, jer su vama i vašoj bebi neophodne hranjive materije za održavanje zdravlja. Očekivano uvećanje telesne mase kod žena prosečne težine pre trudnoće iznosi od 11 do 15 kg.

Autor: Life Content




Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.

još iz kategorije