16.05.2016 Začeće

Kako nastaje umišljena trudnoća?

Pseudotrudnoća (umišljena trudnoća) je sindrom koji se retko sreće u kliničkoj praksi, čiji su sinonimi lažna trudnoća, umišljena trudnoća, fantomska ili histrinočna trudnoća.

Foto: Gulliver/Thinkstock

Foto: Gulliver/Thinkstock

Ovo je pojava koja je opisana nezavisno od kulturoloških razlika, u različitim vremenima, rasama, nacijama i društvenim slojevima. Još se u 18. vijeku pominje slučaj fantomske trudnoće kod kćerke Hernija VIII, poznat u literaturi kao slučaj Meri Tudor. U literaturi je opisano svega nekoliko slučajeva pseudo trudnoće kod muškaraca, dok je taj broj znatno veći kod osoba ženskog pola.

Zašto se ovaj sindrom zove pseudo ili lažna trudnoća?
Razlog verovatno naslućujete: pseudotrudnoća predstavlja umišljenje trdunoće kod žene koja zapravo nije plodna. Kod obolele osobe pojavljuju se gotovo svi simptomi trudnoće, gubitak menstrualnog ciklusa, abdominalno uvećavanje, promena na dojkama, pokreti fetusa o kojima pacijentkinja daje saopštenje, mučnina i povraćanje, povećanje telesne težine koje je obično intezivnije nego u pravoj trdunoći, pokreti ploda, sve do lažnog porođaja praćenog kontrakcijom muskulature.

Pročitajte i… Trudnoća i bapske priče: Mitovi su razotkriveni!

Ne postoji jedinstven proces nastanka pseudotrudnoće. Neki autori smatraju da je reč o psihosomatsom poremećaju, drugi naglašavaju važnost afektivnih poremećaja i depresije u etiologiji, dok treći tvrde da je pseudotrudnoća oblik hipohondrijaze.
Većina autora smatra da je ovo stanje prouzrokovano interakcijom psiholoških i neuroendokrinoloških faktora.

U osnovi psiholoških mehanizama lažne trudnoće, je strah od gubitka značajnog objekta koji inicira depresivnost, gdje je pseudotrudnoća magijski pokušaj da se izbegne opasnost od napuštanja. Imamo slučaj da žene u fazi razvoda razvijaju ovaj sindrom. Neretko se dešava pojava poremećaja kod žena koje nisu imale seksualno iskustvo, u takvim situacijama se poremećaj komplikuje dodatnim psihičkim simptomima.

Pročitajte i… 6 razloga zbog kojih vam kasni menstruacija, a nije trudnoća

U nekim slučajevima kada žena sazna da je reč o lažnoj trudnoći može doći do ozbiljnih psihičkih komplikacija.

U ranim fazama psihijatrijskog i psihološkog razvoja u tretmanu umišljene trudnoće koristile su se kupke, masaže, kiretaže, pijavice i opijati. U 20. i 21. veku kao tretmanski izbor nameću se razni oblici psihoterapije: suportivna, kognitivna, bihejvioralna, analitička sa naglaskom na analizi nesvesnih osećanja vezanih za trudnoću. Primarnu ulogu svakako igraju rano otkrivanje i stav razumevanja u odnosu prema klijentkinji. Preporučljivo je započeti porodični tretman i u psihoterapijski proces uključiti roditelje obolele osobe.

Pročitajte i… Trudnoća: Vodič za emocionalno zdravlje

Važno je klijentkinji objasniti ozbiljnost simptomatologije, zauzeti stav iz pozicije realnosti sa ciljem suočavanja sa stvarnošću i stvarnom dijagnozom.

U tretmanu osoba koje imaju problem pseudotrudnoće neophodno je uključiti i medikamentoznu terapiju. Preporučljivo je konsultovati tim stručnjaka koji pored psihologa, psihijatra i psihoterapeuta, uključuje i ginekologa i socijalnog radnika.




Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.

još iz kategorije