Karavan „Na putu kroz roditeljstvo“ dolazi u Jagodinu
Projekat „Na putu kroz roditeljstvo“ zamišljen je kao „putujući edukativni karavan“ koji za cilj ima da osnaži roditelje i pomogne im da reše određ...
pročitaj jošLoše navike utiču na to da su muškarci generalno sve manje plodni. Anabolici koje koriste da lakše „izvajaju“ telo utiču na hormone, i tu često počinju problemi koji za posledicu imaju infertilitet.
Ispitivanje bračnog steriliteta, prema najnovijim preporukama, treba da počne analizom spermograma. Uzroci smanjene fertilnosti muškaraca mogu da budu različiti, od infekcija i nekih stečenih poremećaja, do loših životnih navika. Dokazano je da na pokretljivost i vitalnost spermatozoida utiču stres, pušenje, gojaznost, narkotici, korišćenje anabolika.
– Sve češće u kliničkoj praksi urologa srećemo mlade muškarce koji radi povećanja volumena mišića koriste razne anabolike – kaže profesor dr Aleksandar Vuksanović, urolog Klinike za urologiju Kliničkog centra Srbije. – Za njih kažemo da su muškarci sa velikim mišićima, a testisi su im kao klikeri. Anabolici, pre svega, imaju uticaj na hormonalnom nivou. Nažalost, taj poremećaj se odražava i na reproduktivnu moć, na ono što testisi rade. Jer, pored muškog hormona, testisi proizvode i spermatozoide, i tu počinje problem koji vrlo često za posledicu ima infertilitet.
U cilju poboljšanja produkcije spermatozoida, muškarci ne bi trebalo da se bave ekstremnim sportskim aktivnostima, a preporuka je i da izbegavaju saune sa visokom temperaturom, nošenje termalnog veša, boravak u džakuzi kadama sa veoma toplom vodom.
– Promene životnih navika, kod blažih oblika, mogu da dovedu do popravljanja nalaza spermograma – navodi dr Vuksanović. – Hormonalni poremećaji su mogući uzrok muškog steriliteta, a češći su kod infertilnih i subfertilnih muškaraca, nego u zdravoj populaciji. Hormoni koje ispitujemo su FSH, LH, testosteron, SHBG, prolaktin. U slučaju teških oblika oni pomažu u dijagnostici opstrukcije.
Takođe, i oboljenja prostate mogu da utiču na kvalitet sperme.
– Oboljenja prostate koja mogu da utiču na fertilnost muškaraca su infekcije, akutne i hronične – objašnjava dr Vuksanović. – Akutne prati dosta burna simptomatologija, povišena temperatura, jeza, groznica, poremećaj mokrenja, što relativno brzo dovodi pacijenta lekaru. Međutim, kod hroničnih upala burnih simptoma nema, a problem može da postoji dugi niz godina uz oskudne simptome.
Mikrobiološkim ispitivanjima se, osim spermokulture, analizira i bris uretre i bris uretre na hlamidiju, koja je često uzrok steriliteta, a može dugi niz godina da postoji i da ne daje nikakve, ili veoma blage simptome. Ova bakterija može da bude uzrok opstrukcije, ali i smanjene pokretljivosti spermatozoida i smanjene vitalnosti.
– U lečenju hlamidije često se dešavaju greške – napominje naš sagovornik. – Nekada se koriste neadekvatni antibiotici, ili se ne daju u nedovoljnoj dozi, ne leče se oba partnera, ne koristi se kondom tokom terapije.
Loše tumačenje spermograma
Ukoliko je nalaz spermograma normalan, ne mora da se ponavlja. Ali, s obzirom na to da postoje normalne varijacije u fertilnosti muškarca, može da se desi da jedan nalaz spermograma, kod inače normalnog fertilnog muškarac, bude loš. Zbog toga se savetuje da se, kod patološkog nalaza, spermogram obavezno ponovi. – Nažalost, veoma često se ovaj nalaz neadekvatno tumači, jer se ne poštuju preporuke Svetske zdravstvene organizacije – ističe dr Aleksandar Vuksanović. – Zato je tumačenje spermograma često veoma nepouzdano.
Izvor: Novosti
Foto: Thinkstock
Prema bapskim pričama, na osnovu jačine jutranjih mučnina trudnice, moguće je utvrditi da li će dete koje raste u njenom stomaku biti dečko ili dev...
pročitaj jošEndometrioza je stanje koje može biti izuzetno bolno. Istraživanja su pokazala da bi joga mogla biti jedan od efikasnih načina da se ublaže simptom...
pročitaj jošIzostanak menstruacije ne mora biti jedini pokazatelj. Obrati pažnju i na sledećih osam činitelja koji ukazuju upravo na to... Mučnine (ne s...
pročitaj još