Karavan „Na putu kroz roditeljstvo“ dolazi u Jagodinu
Projekat „Na putu kroz roditeljstvo“ zamišljen je kao „putujući edukativni karavan“ koji za cilj ima da osnaži roditelje i pomogne im da reše određ...
pročitaj jošKako biste izbegli sterilitet i na svet, uprkos dijabetesu, doneli zdravo dete, morate pripremiti telo za trudnoću.
Evo i kako…
Utiče li dijabetes na plodnost?
Da, kažu naučnici, ukoliko se glukoza ne drži pod kontrolom te dođe do komplikacija bolesti. U slučaju dijabetesa tipa 1, u telu su zastupljena antitela što napadaju i uništavaju ćelije pankreasa, a ponekad se dešava da u organizmu istog pacijenta postoje antitela koja deluju na tkivo jajnika. Žene sa šećernom bolešću imaju nešto kraći fertilni period (vreme plodnosti), jer njihov menstrualni ciklus počinje u nešto kasnijem životnom dobu, dok u menopauzu ulaze mnogo ranije nego pripadnice lepšeg pola koje ne boluju od ove bolesti.
Nema razloga za paniku
Određene stvari koje ćete činiti svakog dana mogu očuvati vašu sposobnost da postanete roditelji. Evo kako da pripremite svoje telo za trudnoću – sada ili za nekoliko godina. Otkrivamo vam metode koje predlaže nauka!
Pročitajte i… Obmotana pupčana vrpca oko bebinog vrata: Razlog za oprez, ne i za paniku
Priprema traje minimum šest meseci
Najvažnija stvar koju možete da uradite kako biste sačuvali plodnost i zaštitili bebino zdravlje jeste da nivo šećera u krvi održavate u granicama normalnih vrednosti. Tri do šest meseci pre planiranog začeća porazgovarajte sa svojim lekarom. On će najverovatnije preporučiti A1C test, na osnovu kog će utvrditi je li dijabetes pod kontrolom i trebA li da prestanete s upotrebom sredstava za kontracepciju.
Moguće su izmene u terapiji
Ukoliko u borbi s dijabetesom koristite oralne medikamente, možda će pre planirane trudnoće biti neophodno da pređete na
insulin, ili da vam terapija bude izmenjena. Neki medikamenti, uključujući lekove za visok krvni pritisak i probleme s bubrezima, nisu preporučljivi za trudnice.
Kontrolišite telesnu težinu
Pre nego što ostanete u drugom stanju, probajte da dostignete svoju idealnu težinu. Višak kilograma može nepovoljno uticati na jajnike tako da oni odjednom prestanu da proizvode jajne ćelije. Uz zdravu ishranu i redovne fizičke aktivnosti vaša težina biće idealna. Regulacijom kilograma uticaćete na hormone, tako da ćete već za tri meseca dostići hormonsku ravnotežu.
Rešite se loših navika
Ako do sada niste ostavili cigarete, vreme je da to učinite! Pored drugih rizika po zdravlje, pušenje jE vodeći faktor rizika kad je plodnost u pitanju. Hemijske materije u cigaretama poznate kao policiklični aromatični hidrokarboni izazivaju preranu smrt ćelija jajnika, pokazuju nedavno urađene studije. Pored cigareta, i alkohol nepovoljno utiče na mozak, komandni centar hormona koji učestvuju u reprodukciji. Kofein bi takođe trebalo da bude na listi zabranjenih supstanci, jer, verovali ili ne, Prekomerno konzumiranje crne kafe usporava začeće i do 50%. Radije pijte biljne čajeve.
Usporite tempo
Mnogi stručnjaci za neplodnost veruju da stres direktno utiče na sve češću pojavu neplodnosti. Kod žena stres uzrokuje preteranu proizvodnju prolaktina, reproduktivnog hormona koji ometa ovulaciju. Ako živite brzo i ako ste stalno pod stresom – usporite tempo! Meditacija i druge metode relaksacije te razgovor sa psihoterapeutom mogu vas opustiti, poboljšati vam raspoloženje, vratiti matericu i jajnike ”na pravi put” i pripremiti ih za trudnoću za samo nekoliko meseci.
Foto: Thinkstock
Kada vam ideja ponovnog menjanja pelena budi nostalgiju, to je znak da se u vama nešto "kuva". U trenutku kada njihovo prvo dete napokon uđe...
pročitaj jošSa dijagnozom ciste na jajniku susreće se veliki broj žena. Kako se ovaj zdravstveni problem rešava i da li on, i u kojoj meri, utiče na začeće i t...
pročitaj jošSaznajte koji su najčešći mitovi o vantelesnoj oplodnji [caption id="attachment_113458" align="alignnone" width="640"] Foto: Guliver/Thinkstock[...
pročitaj još