Karavan „Na putu kroz roditeljstvo“ dolazi u Jagodinu
Projekat „Na putu kroz roditeljstvo“ zamišljen je kao „putujući edukativni karavan“ koji za cilj ima da osnaži roditelje i pomogne im da reše određ...
pročitaj jošFiziološke i anatomske promene organa tokom trudnoće su neizbežne. Svaka promena je uzrokovana rastom fetusa i hormonalnim promenama.
Organski sistemi koji su najviše podložni promenama tokom trudnoće su:
– Kardiovaskularni sistem
– Bubrezi
– Respiratorni sistem
– Digestivni sistem
– Jetra
Kardiovaskularni sistem
Volumen krvi se dramatično povećava od 6. do 8. nedelje trudnoće, a svoj maksimum dostiže od 32. do 34. nedelje trudnoće. Volumen plazme se povećava za 40 do 50%, a masa eritrocita za 20 do 30%. Dolazi do manjka koncentracije hemoglobina, zbog čega je ključno povećati unos gvožđa i folne kiseline kako bi se nivo hemoglobina vratila u normalu (12g / dl). Srce menja svoj položaj i veličinu. Povećavaju se obe komore, dijafragma se pomera gore i uzrokuje pomeranje srca ulevo i napred.
Krvni pritisak se, ako je u pitanju potpuno zdrava trudnoća, nikada ne povećava. Zapravo, trudnice će češće osetiti lagani pad dijastolnog krvnog pritiska.
Bubrezi
Bubrezi prolaze kroz najznačajnije anatomske promene. Celokupni gornji mokraćni sistem se povećava, a glavni uzročnik je opstrukcija uretre na samom početku karlice do proširenja materice. Rast gornjeg mokraćnog sistema je uzrokovan i povećanjem nivoa progesterona. Ove anatomske promene mogu trajati i do 6 nedelja nakon porođaja.
Respiratorni sistem
Hormonalne promene uzrokuju oticanje zidova respiratornog sistema. Može doći do hronične zacepljenosti nosa, promene glasa i infekcija gornjeg respiratornog sistema. Podizanje dijafragme za oko 4 centimetra uzrokuje smanjenje kapaciteta pluća. Potreba za kiseonikom se konstantno povećava, barem za 20%. Tokom porođaja se potreba za kiseonikom može povećati za čak 60%.
Sistem za varenje
Povećanje materice može uzrokovati lagano pomeranje želudca i slepog creva. Želudac zauzima vertikalni položaj, umesto vodoravni. To može uzrokovati vraćanje želudačnog sadržaja u gornji deo digestivnog sistema.
Jetra
Tokom trudnoće dolazi do fizioloških promena jetre. Smanjuje se ukupna nivo proteina, naročito albumin. Nivo alkalnih fosfata se takođe povećava, i to za 2 do 4 puta.
Antacidi smanjuju tegobe kod gorušice i problema sa probavom. U nastavku pročitajte sve o antacidima u trudnoći i saznajte da li je uzimanje antacida u trudnoći bezbedno.
pročitaj jošTokom trudnoće telo je osetljivije i podložnije raznoraznim promenama. Trudnice imaju veću sklonost upalama usne šupljine i zuba. Desni su ...
pročitaj jošZvanična statistika pokazuje da se godišnje u Srbiji uradi oko 20.000 abortusa, a mnogi smatraju da je ta cifra zapravo višestruko veća. Veliki...
pročitaj još