Zašto stopala rastu u trudnoći
28.03.2023 Zdravlje i nega

Zašto stopala rastu u trudnoći?

Zašto stopala rastu u trudnoći? Ne samo što stopala mogu postati veća u trudnoći – promena može biti trajna. Ali to se ne dešava svima. A zašto se dešava i može li se to sprečiti?

Zašto stopala rastu u trudnoći?

Stopala mogu rasti iz nekoliko razloga. Stopalo se sastoji od 26 kostiju i više od 30 zglobova koji su povezani mrežom ligamenata. Tokom trudnoće dolazi do opuštanja ili popuštanja ligamenata u celom telu. Na taj način telo priprema karlične zglobove za porođaj. Sve ove promene su uslovljene hormonima i povećanjem telesne težine. Povećana telesna težina u trudnoći opterećuje stopala, što može izazvati širenje zglobova.

Veća stopala – ili samo otečena stopala?

Ne možete da procenite da li su vam stopala samo otečena ili zaista rastu? Obratite pažnju na dužinu trajanja simptoma. Naime, otok stopala će najverovatnije spalsnuti tokom noći ili dana (ako odmarate). Ali, ako je reč o rastu stopala, situacija je drugačija. Cipele koje vas stežu u ponedeljak u 17 časova, stezaće vas i u četvrtak u devet sati ujutru, nakon što ste ustali iz kreveta. Obično su stopala više otečena noću nego ujutru, a određene aktivnosti i položaji, pa čak i ishrana, mogu izazvati oticanje. Kompresijske čarape, redovna masaža i kardiovaskularne vežbe (ako ih je lakar odobrio) mogu pomoći u kontroli otoka stopala. Takođe bi trebalo da podignete stopala na kraju dana. Dok su noge podignute, prodrmajte članke i stopala (savijajte ih napred nazad 40- 50 puta), kako biste pomogli da se višak tečnosti podigne iz stopala i nogu. Ako vam stopala rastu, dobra vest je da to neće boleti. Osim ako ne nosite preusku obuću ili imate neki problem sa zglobovima. Verovatno će vam se stopalo povećati za pola broja ili ceo broj. Eo dobar izgovor za kupovinu novih cipela.

Zašto stopala rastu u trudnoći? I može li se to sprečiti?

Dobra vest je da postoji nekoliko načina na koje možete smanjiti šanse da vam stopala porastu:

• Nosite udobnu, zatvorenu obuću. Japanke nisu poželjne, kao ni špicaste scipele.  Obuća ne sme da vas steže.

• Probajte kompresivne čarape. Ovo može pomoći u kontroli otoka donjih ekstremiteta.

• Izbegavajte prekomerno povećanje telesne težine. Dajte sve od sebe da ostanete u granicama preporučenog povećanja telesne težine za vaš tip tela kako biste izbegli nepotrebni pritisak na stopala.

• Probajte potporne uloške. Ovo može biti posebno efikasno ako već imate niske lukove („ravna stopala“). Pitajte svog doktora ili fizioterapeuta da li bi oni mogli biti pravi za vas.

• Radite vežbe za mišiće stopala. Ovi pokreti mogu pomoći u jačanju mišića koji pomažu u podršci stopalu: Stanite na jednu nogu, pokupite klikere prstima, zgnječite peškir prstima, ustanite ili sedite i podignite se na prste, a zatim ponovo na pete (vrhove prstiju /vežba za petu može pomoći i u slučaju otoka!).




Prostock-Studio/gettyimages.co.uk

još iz kategorije