02.10.2015 Kreativna mama

Ostavite sve obaveze i igrajte se sa svojim detetom!

Hvatate se za glavu jer ne stižete da pozavršavate gomilu obaveza koja vas čekaju? Ostavite sve i igrajte se sa svojim detetom!

obaveze-490x307 (1)

 

Većina novopečenih majki doživljava svoj život kao „uzburkani okean“ kroz koji teško „plove“ i ponekad izgube „kompas“. U prvih nekoliko meseci, dok mlada mama ne „pohvata konce“ oko hranjenja i nege deteta, uvek se nađe neko ko će da joj pritrči u pomoć i pomogne oko kućnih poslova. Međutim, problem nastaje kada ostane sama…

Odjednom dan postaje prekratak za sve što treba da obavi. Neispeglani veš „zove“, neoprani sudovi „viču“, neusisani tepih „urla“… Pustite ih, nikuda neće pobeći! Ali, zato vreme hoće! I to ono koje treba da posvetite svom mališanu i igri sa njim. Verujte, nijedno dete ne nosi „traumu“ iz detinjstva zbog toga što njegova mama nije peglala svakog dana. Ali, jeste zbog toga što se nije sa njim dovoljno igrala, smejala, pevala i, pritom, bila srećna!

Brojne kućne obaveze, od kupovine, pranja veša do pripreme obroka, zaista mogu da budu smetnja u pronalaženju vremena za igru sa detetom. Taj problem se može lako rešiti – prvo odvojite vreme za šašavljenje, kikotanje i zabavu, pa tek onda prionite na ostalo. Ili, „ubijte“ dve muve jednim udarcem: dok kuvate ručak, uključite kasetu sa dečjim pesmicama, pa pevajte zajedno sa detetom.

Nije toliko bitna igra koju ste odabrali, već način kako se igrate sa detetom. Zato, imajte na umu nekoliko stvari:

Prepustite detetu da bira i vodi igru. Različita deca vole različite stvari i zato nemojte da prisiljavate svog mališana da se igra nečega u čemu ne uživa. Time ćete mu pokazati da poštujete njegovu volju, čime se podstiče samopouzdanje deteta.

Čim primetite da se dete „zasitilo“, promenite igru i započnite neku drugu. Što je dete mlađe, njegova pažnja se kraće zadržava na jednom mestu, pa zato mislite unapred i uvek imajte spremnog „keca“ u rukavu.

Detetu treba dati vremena da nauči pravila igre. Podstičite ga da ih se pridržava, ali nemojte da budete kruti. Na primer, ako igrate „Čoveče, ne ljuti se“, pustite ga da pobedi i usmeravajte njegove poteze ka tom cilju.

Ukoliko se vaše dete igra sa drugim detetom i pritom upadne u „nevolju“, nemojte mu odmah priskakati u pomoć, već ga prvo pustite da pokuša samo da reši problem. Umešajte se tek onda kada uvidite da to nije u stanju.

Autor: Life Content




Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.

još iz kategorije