Karavan „Na putu kroz roditeljstvo“ dolazi u Jagodinu
Projekat „Na putu kroz roditeljstvo“ zamišljen je kao „putujući edukativni karavan“ koji za cilj ima da osnaži roditelje i pomogne im da reše određ...
pročitaj jošLekari tvrde da se i leti prehladimo jednako često koliko i zimi. Kijanje, curenje nosa i povišena telesna temperatura ne prolaze sa hladnim vremenom.
„Letnje prehlade, viremije, počinju još tokom aprila i maja zbog nagle promene vremena i velikih razlika u temperaturi. Ipak, najčešće je to zbog početka cvetanja voćki, jer je u osnovi gotovo svake letnje prehlade neki alergen“, objašnjava dr Dragan Miljković, specijalista opšte medicine u Domu zdravlja Palilula.
On navodi da letnje prehlade imaju simptome alergijske prirode.
„Kada nos curi, oči suze, osoba kija i ima blago povišenu telesnu temperaturu, do 38 stepeni, nastupila je letnja prehlada. One su, na sreću, prolaznog karaktera, traju od tri do pet dana, retko kad sedam“, kaže dr Miljković.
Kada se leti leči prehlada, u osnovi se, prema rečima lekara, leči alergijska reakcija na neki alergen.
PROČITAJTE I… Sezona prehlada: Mali apotekarski vodič za roditelje
„Terapija je simptomatska, ona ne uključuje antibiotik, a ako prehlada traje duže od pet dana, obavezno treba uraditi laboratorijsku analizu krvi. Na osnovu sedimentacije, krvne slike i CRP (C – reaktivni protein) doktor će odrediti da li je ta virusna infekcija prešla u bakterijsku. Ako je povišen CRP, onda se uključuje antibiotik, u protivnom ne „, objašnjava dr Miljković.
Kod lečenja letnjih prehlada lekari savetuju uzimanje što više vitamina i minerala.
„Pomažu i kapi za oči, lekovi za alergijske reakcije, kalcijum, antihistaminici (lekovi za lečenje alergija), sprej za nos i drugo. Kada su napolju visoke temperature, preporučuje se umerena fizička aktivnost, slojevito oblačenje, što znači da se uvek obuče podmajica ispod majice. To je najvažnije za sportiste jer ta majica koja ide do tela upija znoj, a ona preko nje je suva i čuva nas od prehlade“, naglašava doktor i dodaje da je važno uzimati i dovoljno tečnosti.
On savetuje da se ne izlazi naglo iz prostorije koja je pod klimom, jer je opasno naglo menjati spoljašnju temperaturu – kaže doktor.
ISPROBAJTE… Vitaminska bomba za jačanje imuniteta
Uzrok
– Alergeni
– Nagle promene spoljašnje temperature (na primer iz klimatizovanog prostora izlazak na ulicu na 40 stepeni Celzijusovih)
Simptomi
– Curenje nosa
– Kijavica
– Suze oči
– Blago povišena temperatura
Prevencija
– Uzimanje što više tečnosti tokom dana
– Raznovrsna ishrana sa što više voća i povrća
– Ne menjati naglo spoljašnju temperaturu
– Slojevito oblačenje (obavezna podmajica)
– Izbegavanje potencijalnih alergena (zumbul, maslačak…)
– Umerena fizička aktivnost
Terapija
– Uzimanje vitamina, minerala
– Kapi za oči
– Lekovi za alergijske reakcije
– Kalcijum
– Antihistaminici (lekovi za lečenje alergija)
– Sprej za nos
– Paracetamol
– Antipiretici (lekovi za temperaturu)
Ko najviše treba da se čuva
– Deca
– Stariji od 65 godina
– Hronični bolesnici
– Dijabetičari
– Oboleli od hipertenzije
– Pacijenti koji su na hemoterapiji
Više saveta potražite u magazinu Mama&beba!
Pratite nas i na Fejsbuku: https://www.facebook.com/mamaibebacom/
STARE BROJEVE POTRAŽITE NA SAJTU novinarnica.net
Da li zbog svoje jarkožute boje ili neodoljivog ukusa, limun je voćka koja se neminovno nalazi u svakoj kući, i to preko cele godine. Ali osim što ...
pročitaj jošMnogi od nas muče se da održe uravnoteženu i željenu kilažu. Novo istraživanje pokazalo je da bi vam u procesu mršavljenja i održavanju vitke linij...
pročitaj jošTuristička organizacija Srbije, Dexy Co i Delta City, u atrijumu šoping-mola, u utorak, 1. decembra, zajedno sa brojnim ljubiteljima ove omiljene d...
pročitaj još