
Popodnevno spavanje: Da li je detetu potreban dnevni odmor?
Neka deca jedva dočekaju svoje vreme za popodnevno spavanje, a neki odbijaju i pomisao na odmor. Da li je vašem detetu zaista potreban dnevni san?
pročitaj jošPoruka je jasna (mada nije nova) – sati provedeni ispred malog ekrana štetno utiču na mališane. Zapravo, istraživači sada tvrde da to može izazvati anksioznost i depresiju kod dece tokom odrastanja te ograničiti njihove socijalne i fizičke sposobnosti. Preporučujemo šetnje po svežem vazduhu, pa čak i da izađete sa vašim mališanom napolje i kada pada kiša… Evo i zašto:
1. Zato što deci kiša ne smeta. Znate li ijedno dete koje bi odbilo odlazak u park zbog toga što napolju malo sipi?
2. Zato što se kišne kabanice i gumene čizmice mogu kupiti na svakom ćošku i nisu naročito skupe.
3. Zato što u zemljama poput Švedske kiša pada 270 dana godišnje, a njihova deca provode više vremena napolju nego naša.
4. Zato što su tokom stotina hiljada godina evolucije ljudska mladunčad provodila čitavo svoje detinjstvo napolju, igrajući se po svim vremenskim uslovima, što znači da smo genetski prilagođeni za ”kvašenje”.
5. Zato što će tako odrasti naučivši da život treba da se odvija normalno bez obzira na vremenske (ne)prilike.
6. Zato što je igranje vodom izvor radosti za mališane, a ima i dokazanu psihoterapeutsku ulogu.
7. Zato što će deca koja se igraju po kiši biti manje razmažena i ”svilena”.
8. Zato što je barica puna kišnice fantastično mesto za eksperimente i zabavu.
9. Zato što, da bi volelo, poštovalo i čuvalo prirodu, dete treba da se srodi sa prirodnim pojavama.
10. Zato što detetu, kada ga pustite napolje po kiši, poručujete da je sposobno i otporno, čime mu gradite samopouzdanje.
Autor: Mama&Beba
Foto: Thinkstock
Kad dobijete bebu, očekujete da izgubite koji sat sna, ali ne i da izgubite razum. Pa ipak, kad se "koji sat" sna pretvori u besane noći... Možda s...
pročitaj jošAko imate braću ili sestre verovatno ste navikli da vam roditelji ponekad brkaju imena - trebaju jedno dete, a pozovu drugo. Naučnici su se nedavno...
pročitaj jošČak 90 procenata novorođenčadi se smeje u prvom mesecu života, neki čak i u prvoj nedelji, ali ima i onih beba koje se nisu osmehnule nijednom za 1...
pročitaj još