01.08.2008 Značenje imena

B

BOŽIDAR
Srpsko, hrišćansko nasleđe. Prevod je iz grčkog “Theodoros”: “theos” (Bog) + “doron” (dar). Ovo ime se nadevalo detetu koga su roditelji dugo i željno očekivali pa im ga napokon Bog dao. Od ovog imena izvedena su imena Boža, Božanka, Božena, Boženka, Božidarka, Božimir, Božimirka, Božina, Božo i Boško.

BRANISLAV/BRANISLAVA
Prastaro slavenosrpsko ime. Složeno je od osnova sa značenjem “braniti” (branilac) + “slava”. Datira u daleku prošlost, verovatno još u praslovensko doba. Od ovog imena izvedena su imena Banjo i Branislava.

BRANKO
Staro slavenosrpsko ime. Izvodi poreklo od osnove “braniti” u starom značenju “boriti se”. Kao samostalno ime posvedočeno je u najranijem periodu istorije balkanskih Slovena. Biće da je još u slovenskoj prapostojbini izvedeno od imena Branislav. Kroz vekove a i danas jednako je omiljeno u narodu. Od ovog imena izvedena su imena Bane, Brana, Brane, Branka, Branimir.

BRATIMIR
Prastaro slavenosrpsko ime. Složeno je od veoma produktivnih osnova sa značenjem “brat” + “mir”.

BRATISLAV
Staro slavenosrpsko ime. Složeno je od veoma produktivnih osnova sa značenjem “brat” + “slava”. Datira u daleku prošlost, verovatno još u praslovensko doba. Od ovog imena izvedena su imena Baja, Bajo, Batić, Batica, Bato, Baća, Baćo, Bratislava, Bratislavka, Baćko, Braca, Braco i Braša.

BRATOLJUB
Prastaro slavenosrpsko ime. Složeno je od osnova sa značenjem “brat” + “ljubiti”.

BUDIMIR
Prastaro sveslovensko ime. Složeno je od osnova sa značenjem “buditi” + “mir”. U najranijim istorijskim izvorima pominje se Budimir, kralj balkanskih srpskih Slovena s početka VIII veka, nazvan još i Svetopelek u značenju “dete svetog povoja”. Od ovog imena izvedena su imena Buda, Bude, Budimira, Budimirka i Budimka.

BUDISLAV
Prastaro sveslovensko ime. Složeno je od osnova sa značenjem “buditi” + “slava”. Od ovog imena izvedeno je ime Budisav.

BATA
Srpsko, hrišćansko nasleđe. Može biti da je nastalo iz grčkog “batos” u značenju “trnje (trnov žbun)”, a dopušta se i mogućnost da je tepanje od Batislav. Kalendarsko je ime.

BOJAN
Staroslavensko ime. Smatra se da izvodi poreklo iz avarskog “bojan” u značenju “bogat, imućan”. Ime je ruskog legendarnog narodnog pevača iz 11. veka koji se prvi put pominje u “Slovu o polku Igorevu” u kome ga autor smatra jednim od paganskih slovenskih bogova, iskusnim pevačem i “slavujem starog vremena”. Po svedočanstvu autora, Bojan je pesmom nadahnjivao borce i budio im želju za vojničkom slavom. Neki naučnici smatraju da nije autentična istorijska ličnost. U narodnoj etimologiji prisutno je mišljenje po kojoj ime vodi poreklo od staroslovenske osnove “bojevati” u prenosnom značenju “bojovan, borben, bojdžija, borac ili koji bije boj”. Nasuprot ovome, drugi smatraju da je ovo ime izvedeno od osnove “bojati se” (onaj koji se boji), a po nekima je naprosto tepanje od Bogoslav i Bogdan. Od ovog imena izvedena su imena Boja i Bojana.

Biserka
Ime nastalo po nazivu za ukrasno sedefasto zrnce. Sinonim je za nešto najlepše, najsavršenije. Može biti prevod od imena Margarita. Od ovog imena izvedena su imena Bisa, Bisenija i Bisera.

Boban
Domaća narodna tvorevina. Novo ime koje izvodi poreklo od starog imenskog korena “bob” (naziv biljke). U prenosnom značenju znači sitan, malen. Može biti stari hipokoristik od imena Bogdan, u novije vreme Slobodan. Od ovog imena izvedena su imena Boba, Bobana i Bobo.

Bogoljub
Srpsko, hrišćansko nasleđe. Prevod je iz grčkog “Timotheos”: “timao” (poštovalac) + “theos” (Bog).

Bosiljka
Domaća narodna tvorevina. Nastala je po nazivu ukrasne biljke “bosiljak”. Postoji mišljenje da je porekla iz grčkog “basileios” u značenju “carski”, što dovodi u vezu sa imenom Vasilija. Potiče iz novijeg vremena kada se u narodu razvio običaj davanja imena po nazivu cveća. Od ovog imena izvedena su imena Bosa i Boska.




Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.

Prethodna vest

još iz kategorije