23.08.2011 Moja Beba

Minijaturni borci!

  U našoj zemlji godišnje se rodi oko 50.000 nedonoščadi.  Zbog čega „žure“, kako ih treba negovati i s kakvim se zdravstvenim problemima susreću ove bebe, objašnjavamo u tekstu koji je pred vama…

Pre dvadesetak godina, veliki procenat prevremeno rođenih beba je umirao, jer nisu postojali adekvatni aparati i lekovi kojima bi ih lekari održali u životu. Međutim, situacija se vremenom umnogome popravila, pa danas neonatolozi uspevaju da održe u životu čak i bebe koje se rode sa težinom manjom od 1.000 grama.  O lekarima čudotvorcima pisaćemo drugom prilikom, a sada ćemo se fokusirati na ono što može da zadesi svaku trudnicu (daleko bilo!) – a to je pitanje:  zbog čega se bebe rađaju pre vremena, kakvi su im izgledi da prežive, s kojim zdravstvenim problemima se susreću i kako ih treba negovati.

Zašto bebe „žure“ na ovaj svet?  Postoji mnogo uzroka koji utiču na to da porođaj započne pre 37. nedelje trudnoće.  Mada se najčešće radi o kombinaciji nekoliko različitih faktora, stručnjaci su ih podelili u tri grupe: 1. Medicinski uzroci

Ovde je reč o malformacijama materice kao što su: preterano rastezanje i istanjivanje (naročito kod višeplodne trudnoće), prerano otvaranje grlića, odvajanje posteljice od zida materice ili njeno nameštanje na pogrešno mesto (placenta previa).  Osim toga, infekcije mokraćnih kanala, visok krvni pritisak (preeklampsija) ili bakterijske infekcije, poput listerioze, takođe mogu da dovedu do prevremenog porođaja.  Zbog toga je veoma važno da svaka trudnica redovno odlazi na preglede kod ginekologa.

2. Neočekivane situacije

Teško je pobrojati sve razloge koji bi mogli da izazovu prevremeni porođaj, a da nisu medicinske prirode, da bi se mogli na vreme sprečiti terapijom.  Ipak, ukoliko trudnica dobije jak udarac u stomak, nezgodno padne ili se povredi na neki drugi način, to svakako može da bude razlog njenog prevremenog porođaja. Da bi se takve nezgode sprečile, buduća mama treba da vodi računa o svojoj (i bebinoj) bezbednosti. Nažalost, psihički šokovi ne mogu da se predvide niti spreče, pa protiv njih nema leka.

3. Sociološki i ekonomski razlozi

Nekoliko studija pokazalo je da postoji direktna veza između prevremenog porođaja i kvaliteta života buduće majke. Ukoliko trudnica živi u lošim životnim uslovima, ne hrani se zdravo i nema ispravne životne navike, postoji velika verovatnoća da će se poroditi pre vremena. Osim toga, i majčine godine su bitne: ukoliko je buduća mama mlađa od 18 ili starija od 35 godina, šansa da će se poroditi pre vremena povećava se za čitavih 30%!




Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.

još iz kategorije