Šta kada dete povredi glavu?
Deca su živahna, vole da se pentraju i jurcaju, pa nije redak slučaj da padnu i udare glavicom u neki tvrd predmet. Srećom, takvi udarci...
pročitaj jošNutricionista i iskusne mame savetuju vas kako da privolite svoje dete da jede voće i povrće
Čim približite kašičicu sa povrćem ustima svog mališana, ono čvrsto stisne usne i jednostavno – neće da ih otvori. Neće da jede voće, ali se zato „davi“ u grizu… Nema vam druge, morate da privolite dete da jede voće i povrće, i to tako što ćete „prerušiti“ hranu, pa vaš mališan neće ni znati šta jede. Za ovaj „poduhvat“ potrebno vam je mnogo strpljenja, mašte i – mikser!
1. Pomešajte izgnječeno sezonsko voće sa kašikom slatke pavlake ili kuglom mlečnog sladoleda.
2. Pire od povrća svetlih boja, poput karfiola, paštrnaka ili tikvica, pomešajte sa prethodno pripremljenim pireom od krompira – tako ćete ga najbolje „kamuflirati“.
MAMIN SAVET
Moja Nina nije htela da jede spanać, ali je zato volela šargarepu i krompir. Zato sam počela da dodajem spanać u pire od šargarepe i krompira a prozvala sam ga „šareni pire“. Trik je uspeo.
Jelena Jović, mama dvogodišnje Nine
3. Ako vaše dete rado jede kuvanu testeninu sa sirom i jajima, napravite mu isto to jelo, samo u njega dodajte pire od tikvica, kuvani paštrnak, šargarepu ili neko drugo povrće – neće ga ni primetiti.
4. Kada pravite detetu žitarice sa mlekom za doručak, iskoristite priliku pa u to umešajte i pire od neke voćke, koju vaš mališan neće da jede (a trebalo bi).
5. Većina mališana nerado jede sušeno voće. Da biste ga privoleli da pojede i ove korisne namirnice, iseckajte suve kajsije, šljive, smokve i grožđice u griz ili njegov omiljeni kolač. Voće prethodno potopite u mlako mleko da omekša. Ili, napravite mu mlečni sladoled, pa u njega dodajte razno sitno iseckano suvo voće.
6. Kuvana integralna testenina u obliku mašnica ili spiralica odlična je za „maskiranje“ barenog povrća. Sameljite svež paradajz, izdinstajte ga na malo maslinogo ulja, dodajte sitno iseckani crni luk, izgnječeni brokoli i sitno iseckanu papriku, pa od ovih sastojaka napravite ukusan preliv za testeninu. Odozgo narendajte malo trapista ili „feta“ sira i vaše dete će pomisliti da jede špagete „a la mama“.
7. Nemojte davati detetu više od 400 ml voćnog soka (dve čaše) dnevno. Ako nije ljubitelj ceđenog soka od narandže, ponudite mu neki egzotičniji ukus – neka proba sok od mangoa, papaje, nara ili brusnice. Uvek izaberite proizvođača čiji su sokovi izrađeni od 100% voća i bez dodatog šećera.
8. Umesto voća, ponudite detetu frape! Ubacite u blender bananu, kajsiju i čašu voćnog jogurta, izmikasjte, sipajte u čašu, ukrasite kašikom slatke pavlake, ubacite šarenu slamčicu i ponudite detetu – neće odoleti! Ako je reč o manjem detetu, dajte mu frape kašičicom. Ovako „ubijate dve muve“ jednim udarcem – dete tako unosi i mlečni i voćni obrok.
9. Voćni jogurt možete i sami napraviti: izmiksajte voće (jagode, višnje, šumsko voće, maline, breskvu, kajsiju…), a zatim mu dodajte odgovarajuću količinu jogurta i kašičicu meda (ako je dete starije od godinu dana!).
10. Nemojte detetu davati kupovne grickalice, poput čipsa i smokija. Umesto njih, ponudite mu domaće grickalice: isecite krugove od krompira, pa ih ispecite u rerni na vrlo malo ulja. Može i ovako: napravite gust kačamak, ostavite ga da se ohladi i stegne, isecite ga na kockice, prelijte medom i pospite cimetom (slatka varijanta) ili ih pospite izrendanim sirom (slana varijanta).
11. Razredite voćni sok, sipajte ga u modlu, a zatim zamrznite (pre zamrzavanja, u modlu stavite štapić za ražnjiće) i – eto voćnog sladoleda!
12. U prodavnici zdrave hrane kupite sušenu bananu (kružiće) ili papaju – deca ih rado prihvataju kao grickalice.
13. Da biste privoleli dete da jede voće, prelijte iseckano voće sa dve kockice topljene mlečne čokolade.
14. Napravite lepinjice, presecite ih napola, pa ih napunite varivom od mešanog povrća. Detetu recite da je to omiljeno jelo nekog junaka iz crtaća.
15. Uvek se potrudite da hrana u detetovom tanjiru izgleda lepo i da budete maštoviti. Ili, izmislite neku igru u kojoj oni moraju nešto da pojedu.
MAMIN SAVET
Moji blizanci pojedu „tonu“ voća kroz igru „pogodi šta jedeš“. Evo i kako: naseckam im razno voće u činiju, a zatim im kažem da zatvore oči, otvore usta i pogode koju vrstu voća sam im stavila u usta. Onaj koji ima više pogodaka, za nagradu dobija kockicu čokolade.
16. Ne zaboravite na mahunarke – slatkastog su ukusa i veoma zdrave. Napravite pire od kuvanog pasulja, graška ili sočiva sa dodatkom putera i mleka – vaše će ga dete sigurno rado pojesti.
17. Ako dete „neće, pa neće“ da pojede bareno povrće kao poseban obrok, ponudite mu ga u obliku čorbice.
18. Većina dece voli omlet od jaja. Iskoristite to, pa dodajte kašiku švapskog sira i dve kašike kuvanog spanaća u njega – na taj način mnogostruko ćete obogatiti obrok svog mališana.
19. Dobra ideja: iseckajte štapiće od šargarepe, jabuke i kruške, poređajte ih u činiju u obliku kupe, pa sve prelijte sokom od narandže i zasladite kašičicom meda.
20. Generalno: sve povrće koje vaš mališan ne voli, umešajte u hranu koju pak rado jede i ubedite ga da ono što jede, nije ono što on vidi, već ono što mu vi kažete da to jeste.
Deca su živahna, vole da se pentraju i jurcaju, pa nije redak slučaj da padnu i udare glavicom u neki tvrd predmet. Srećom, takvi udarci...
pročitaj jošAlergija na proteine kravljeg mleka se javlja u ranom detinjstvu i sreće se kod 2-3% dece, uglavnom u dobi odojčeta i malog deteta. Bebe su naročit...
pročitaj jošMišljenje da dečja hrana treba da bude bljutava je potpuno pogrešno. Bebe takođe mogu uživati u brojnim začinima, ali važno je dodavati ih postupno...
pročitaj još