Pre uključivanja klima uređaja dobro provetrite prostoriju, a zatim zatvorite prozore, ali vrata neka ostanu otvorena.
Foto: Guliver/Thinkstock
*Kako kontrolisati temperaturu
Budite veoma pažljivi kada se radi o temperaturi. Ako je beba aktivna ili budna, prijatno će joj biti ako je u sobi 26-27°C. Takođe, roditelji treba da vode računa pre svega na razliku između temperature u zatvorenom i otvorenom prostoru, koja ne sme da bude veća od 10°C, jer u suprotnom organizam može doživeti šok. Ukoliko beba spava temperatura treba da bude nešto viša 27-28°C i zapamtite da bebu ipak malo pokrijete nekim tanjim peškirom, jer se telo za vreme sna svakako hladi.
I bebama po vrelini prija klima, ali je koristite pažljivo…
*Kada isključiti klima uređaj
Sat vremena pre nego što nameravate da izađete napolje isključite klima uređaj. Temperatura će postepeno rasti i dete će se postepeno navikavati na višu temperaturu. Takođe, ako planirate da kupate bebu ugasite klimu sat-dva pre kupanja i nemojte je uključivati određeno vreme nakon kupanja.
Tri korisna saveta za korišćenje klima uređaja
1. Temperatura u sobi ne sme da bude suviše niska i ne bi trebalo naglo i brzo spuštati temperaturu.
2. Otvorite ili barem odškrinite prozor kada se koristi klima, kako bi se mešao vazduh iz prostorije sa spoljašnjim, jer je veoma često loš kvalitet vazduha u klimatizovanim prostorijama, što može negativno da utiče na zdravlje bebe (infekcije gornjih respiratornih puteva, kašalj i drugi respiratorni problemi). Zbog toga je veoma važno redovno održavanje i čišćenje uređaja.
3. Obratite pažnju i na vlažnost vazduha, jer bebama koje često borave u klimatizovanoj prostoriji može postati suva koža, kao i usta. Ukoliko ste u mogućnosti nabavite ovlaživač vazduha, a od koristi je i jonizator koji uklanja alergene. Preporučujemo i redovno čišćenje klima uređaja.