Kako tretirati ubode i različite povrede kada ste na odmoru
Baš kada se opustite na zasluženom odmoru i gledate mališane kako uživaju, oni stanu na ježa, ubode ih osa ili povrede koleno. Svaki roditelj će va...
pročitaj jošSledite naše savete i provedite leto sa detetom bez uobičajenih, pratećih problema
Leto je idealno vreme za putovanja, boravak na otvorenom, brčkanje na plaži i ostale aktivnosti koje vas čine srećnim. Nažalost, s njima u „paketu“ idu i dobro poznate nevolje karakteristične za ovo godišnje doba, koje naročito pogađaju najmlađe. Evo kako da ih sprečite i prebrodite sa što manje problema…
UDOBNO PUTOVANJE
Šta sve treba da znate da bi vaše putovanje sa malim detetom proteklo u najboljem redu. Kad kažemo „malim detetom“, mislimo na uzrast od sedam meseci do tri godine.
– Ukoliko imate dete mlađe od dve godine, planirajte da putujete noću, jer će vaš mališan veći deo puta prespavati. Međutim, ako na put krećete sa detetom starijeg uzrasta, bolje je da noć pre putovanja prespava u svom krevetu i da krenete rano ujutro. Vodite računa o tome da dete pre polaska na put ne jede „tešku“ hranu, već mu, na primer, dajte čaj i „plazma“ keks.
– Pripremite hranu za put: napravite sendviče, ali ih nemojte premazivati „teškim“ namazima kao što su puter, pavlaka ili margarin, već u njih stavite parče praške šunke, tanak režanj tvrdog sira i povrće. Sendviče umotajte u foliju i spakujte u plastičnu kutiju.
– Nemojte da nosite voće koje se lako „ugnjecavi“ (breskva, kajsija), već se opredelite za ono tvrđe (jabuka, kruška).
– Što se pića tiče, dobar izbor su bistri sokovi sa što manje šećera, hladan čaj od nane ili bebi voda.
– Nemojte da zaboravite da ponesete stvarčice kojima ćete zabaviti dete tokom putovanja (igračka, slikovnica, disk za dečjom muzikom i sl.)
FUN IN THE SUN
Ukoliko ste se opredelili za boravak na morskoj obali, pored jezera ili reke, najviše vremena ćete provesti na plaži. Evo kako da zabavite dete:
Bosonoga „avantura“
Deca obožavaju da gacaju bosim nožicama po mokrom pesku, pa zato nemojte da mu uskratite to zadovoljstvo. Ako je prohodalo, uzmite ga za ruku, pa prošetajte plićakom, a ako nije, stavite ga u krilo, pa kroz prste propuštajte suv pesak na njegove bose nožice.
Kantica i lopatica
Sedite na pesak tako da dete sedi ispred vas. Dajte mu lopaticu pa ga podstičite da napuni kanticu. Ili, napravite „kolače“ od peska, pomoću plastičnih kalupa ili obične čaše od jogurta.
„Pada kiša!“
Bebe uzrasta do godinu dana ne vole da se kupaju u morskoj ili u jezerskoj vodi, zbog toga što je za njih ta voda hladna, ma koliko se vama činila toplom. Ipak, dete možete pokvasiti kroz igru: napunite kanticu vodom, pa je ostavite da se ugreje na suncu. Zatim zahvatite vode čašom, pa je sipajte odozgo na detetova ramena izgovarajući veselo: „Pada kiša!“
„FRKA“ SA STOMAČIĆEM
Tokom toplih letnjih dana, česte su stomačne infekcije, naročito kod male dece. Da vam letovanje ne bi preselo, preduzmite sve mere opreza…
Letnja dijareja čest je pratilac i „kvarilac“ letovanja. Radi se o virusnim ili bakterijskim infekcijama koje dete „zaradi“ preko vode, slatkih napitaka ili sladoleda. Što je dete mlađe, to je osetljivije, pa je veoma važno da pije samo flaširanu vodu, a ne sokove. Što se sladoleda tiče, u obzir dolaze samo industrijski proizvedeni. Međutim, to nisu jedini izvori infekcije tokom letnjih meseci – uzročnici se kriju gotovo u svim namirnicama. Zbog toga treba da se vodi računa o tome šta se daje detetu i kako se određena namirnica čuva od kvarenja.
Šta ako dete ipak dobije proliv?
Detetu treba davati isključivo laganu, termički obrađenu hranu. Između obroka, na svakih sat vremena, ponudite mu nezaslađeni čaj. Još bolje rešenje jeste da mu dajete preparat za rehidrataciju kao što je orosal. Posle svake stolice, dete bi trebalo da popije čašu ove tečnosti. Ukoliko se stanje ne popravi za dan-dva, obratite se najbližoj lekarskoj službi.
UJEDI & UBODI INSEKATA
Leto je doba najezde letećih i neletećih insekata. Evo šta da učinite ako neki od njih ujede ili ubode vaše dete
Pčela ili osa
– Nakon uboda pčele, u koži ostaje žaoka, koju obavezno treba ukloniti. Pokušajte da je sa kože „sastružete“ tupom stranom noža. Nakon toga, isperite to mesto vodom, a zatim na njega stavite hladan oblog (ili ga istrljajte kockicom leda).
– Ukoliko se dete žali na bol, dajte mu analgetik na bazi paracetamola.
– Imajte na umu da ubod ovih insekata može da bude opasan po život ukoliko je dete alergično!
Ujed pauka ili mrava
U našim krajevima ne žive pauci i mravi čiji je ujed opasan po život. Međutim, mesto ujeda može da bude veoma bolno i da svrbi. U tom slučaju, dajte detetu kašičicu paracetamola, mesto ujeda dezinfikujte troprocentnim rastvorom hidrogena, a zatim ga namažite kortikosteroidnom kremom.
Dosadni komarci
Namažite dete „autanom“ ili nekim sličnim sredstvom, a preko krevetića postavite zaštitnu mrežu. Ne palite svetlo u sobi u kojoj dete spava, a pored uzglavlja stavite posudicu sa osušenim listićima lavande ili ruzmarina.
Postoji niz interesantnih i poučnih igrica koje možete pokazati svom detetu za vreme kupanja, a mi ćemo vam pomoći da ih osmislite... Većina...
pročitaj jošPotreba bebe za igrom prisutna je od rođenja i svakim danom se razvija. Kroz igru, novorođenče upoznaje svet oko sebe, uči i otkriva svoje sposobno...
pročitaj jošKanadski naučnici su pronašli vezu između male porođajne težine i sklonosti stidljivom, opreznom ponašanju. [caption id="attachment_122093" alig...
pročitaj još