Ovo je najbolja lekcija o tome kako da bezbolno kaznite dete!
“Koliko sam ti puta rekla da to ne radiš?”; “Zar ti misliš da ja imam para ko blata?”; “Tačno sam znala da će se to dogoditi!”... [caption id="a...
pročitaj još
U životu svakog roditelja postoje trenuci kada bi oni najradije odbili da priznaju da je dete pored njih – njihovo. Međutim, ne postoji situacija iz koje nema izlaza, pa se tako i sa svakim malim buntovnikom može izaći na kraj. Evo nekoliko predloga…Najteže je izaći na kraj sa dvogodišnjacima… Oni su već dovoljno veliki da mogu da razumeju šta im govorite ali su, s druge strane, isuviše mali da bi mogli da shvate zašto je nešto onakvo kakvo jeste. Zato, nemojte da se iznenadite ako vaše, inače mirno i poslušno dete, odjednom počne da protestuje i plače na javnom mestu ili iz čista mira prevrne tanjir pun hrane. I dete može da ima „loš“ dan i zato nemojte da ga tučete, niti da vičete na njega, jer će to samo pogoršati stvar. Umesto toga, pokušajte da učinite sledeće:
FRKA U SAMOPOSLUZI
Vaše dete je umorno, dosadno mu je dok vi birate šta ćete da kupite, pa izvlači svoju ruku iz vaše i poseže za namirnicama s najbliže police… Na kasi njegovo nezadovoljstvo dostiže vrhunac i dete jednostavno postaje „nemoguće“.
Šta da preduzmete?
* Napravite malu pauzu – ponudite detetu sok, igračku ili nešto slično. Obećajte mu da će ono stavljati namirnice iz kolica na traku na kasi, ali pod uslovom da do tada bude poslušno.
* Zamolite osoblje u prodavnici da vam pričuva stvari, a vi se posvetite detetu pokušavajući da ga umirite.
* Nemojte da vodite dete sa sobom ako je gladno i umorno. Ako možete, isplanirajte odlazak u prodavnicu kada je dete raspoloženo.
* Nemojte da ga podmićujete kupovinom slatkiša ili nekom igračkom jer ćete to morati da činite svaki naredni put kada sa detetom odlučite da pođete u kupovinu.
* Takođe, svaki put kada se dete bude ponašalo baš onako kako vi to želite, pohvalite ga i nagradite.
PROTEST U JAVNOM PREVOZU
Nalazite se u prepunom autobusu ili tramvaju, našli ste mesto za sedenje, stavili dete u krilo, ali ono ubrzo postaje nestrpljivo, želi da što pre izađe iz vozila i u znak protesta ono počinje da dodiruje osobu koja sedi na sedištu ispred vas. Vi ga opomenete, ali time ništa ne postižete – ono nastavlja da negoduje i da plače.
Šta da preduzmete?
* Takva situacija može da bude zaista neprijatna jer ste ograničeni prostorom. Ipak, pokušajte da odvratite detetovu pažnju na nešto drugo, na primer možete da mu kažete: „Hej, jesi li video onaj veliki motor? Ko prvi ugleda još jedan, dobija poen!“
* Ponesite sa sobom igračku, slikovnicu, sok ili slatkiš, to će vam poslužiti da mu u određenom trenutku skrenete pažnju.
* Nikada nemojte da plašite dete policijom ili kontrolorom u vozilu javnog prevoza jer će se kasnije plašiti svih uniformisanih lica, što naravno nije dobro.
* Dete se često tako ponaša i zato što mu je pretoplo, pa mu zato zimi, čim uđete u vozilo, skinite šal, kapu i rukavice.
NEMOGUĆE TELEFONIRANJE
Razgovarate telefonom, a vaše dete na sve moguće načine pokušava da skrene pažnju na sebe kako biste vi što pre prekinuli razgovor. Počinje da plače, piški mu se, kaki, gladno je, žedno i sl.
Šta da preduzmete?
* Nabavite bežični telefon, kako biste mogli da budete u detetovoj blizini i istovremeno razgovarate telefonom.
* Ako možete, nabavite telefonsku sekretaricu ili telefon sa displejom koji prikazuje broj dolazećeg poziva, kako biste se javljali samo na hitne i važne pozive.
* Dok razgovarate, smešite se detetu. Budite kratki. Duže razgovore ostavite za veče, kad dete zaspi, pa ono neće prisluškivati vaš razgovor, a vi ćete mirno moći da razgovarate telefonom.
* Ako ste uspeli da obavite razgovor a da vas dete pri tom nije prekinulo, nagradite ga.
* Nabavite telefon-igračku, pa neka i dete „telefonira“ dok vi telefonom razgovarate sa svojom prijateljicom.
NESTRPLJIVOST U REDU
Stojite u redu u pošti ili banci, a dete nema strpljenja da čeka… To je sasvim normalno jer je čekanje svima zamorno i dosadno, a mala deca nemaju tako dugačak „fitilj“. Najverovatnije će ono pokušati da se otme iz vaše ruke pa ćete morati da izađete iz reda i potrčite za njim.
Šta da preduzmete?
* Najbolje je da još neka odrasla osoba pođe sa vama i da sa detetom sačeka napolju dok vi ne obavite posao.
* Ako ste sami sa detetom krenuli u ovu „akciju“, smestite dete u kolica na neko mirnije mesto izvan reda, gde će vam biti „na oku“ i gde neće moći da se povredi. Dajte mu neku igračku da se zabavi, ali vodite računa o tome da sve vreme može da vas vidi.
* Ako posao zbog kojeg stojite u redu nije hitan, a dete neće da se smiri već neprestano plače, izađite iz reda i obavite posao nekom drugom prilikom, kada organizujete čuvanje deteta u „baka-servisu“.
NAPAD ŠKRTARENJA
Česta je situacija da malo dete ne želi da podeli svoje igračke sa drugim detetom koje vam je došlo u posetu. „Ne dam!“ i „To je moje!“ uobičajene su rečenice koje u takvim prilikama deca izgovaraju.
Šta da preduzmete?
* Ako vam u posetu dolazi prijatelj ili rođak s malim detetom, unapred pripremite dovoljno igračaka da oba deteta mogu nesmetano da se igraju.
* Ako za dete koje vam je u poseti ne možete da obezbedite igračku sličnu onoj kojom se igra vaše dete, započnite neku igru sa njim. U 95% slučajeva dešava se sledeće: vaše dete će odmah ostaviti igračku koju nekoliko trenutaka ranije nije želelo da da svom malom prijatelju i pridužiće vam se u igri.
* Ako ova taktika ne uspe, ponudite deci da se igraju u prirodi (ako za to postoje uslovi).
JUTARNJA GNJAVAŽA
Da li vam je poznata sledeća situacija: Jutro je, žurite da na vreme stignete na posao, a pre toga dete treba da odvedete u vrtić. Naravno, ono je (kao i sva deca) ujutro usporeno, kenjkavo, dugo sedi na noši, ne želi da obuče ono što ste mu pripremili, a kada krenete ono plače jer je zaboravilo svog medu, pa morate da se vratite po njega…
Šta da preduzmete?
* Dobra organizacija je pola obavljenog posla! Prethodno veče pripremite svoju i detetovu odeću, a ujutro ustanite malo ranije kako biste na miru pripremili doručak, pelene, igračke, sok itd.
* Ako dete ne želi da sarađuje, neće da ustane iz kreveta, već se „oklembesi“ tako da ne možete da ga podignete na ruke, nemojte da vičete na njega već ga golicajte – smeh je odličan „lek“ za razbuđivanje.
BRLJANJE ZA STOLOM
Vaše dete neće da jede, brlja po tanjiru, ono je veoma izbirljivo pa jede samo mali broj jela, igra se dok jede… Na sve načine pokušavate da ga naterate da pojede ceo obrok, ali ono jednostavno neće, pa neće…
Šta da preduzmete?
* Prenatrpan tanjir može da deluje obeshrabrujuće, pa zato nikada na tanjir nemojte da stavljate više nego što može da pojede.
* Pokušajte da napravite smešno „lice“ od raznih vrsta povrća ili neki drugi oblik koji je detetu poznat a koji će mu biti zanimljiv. Možda će hteti da pojede „smajlija“ ili „pokemona“, ništa vas ne košta da pokušate!
* Ako nastupi provala besa zato što ga nagovorate da pojede nešto što ne želi, odustanite od ove zamisli. Ne pravite od toga problem, već jednostavno sklonite tanjir i pustite dete da ogladni. Nakon izvesnog vremena, ponovo mu ponudite isti obrok.
* Najvažnije pravilo jeste da mu ne nudite u zamenu nešto drugo jer će svaki put tražiti griz u mleku umesto pirea od spanaća.
VEČERNJI HAOS
I sami znate da mala deca ne vole kada im se menja dnevni raspored. Dakle, svakog dana pre spavanja treba da usledi mali ritual. Kakav će on biti, zavisi od vas, kao i od vašeg deteta. Da bi vreme pre odlaska na počinak proteklo u opuštenoj i prijatnoj atmosferi, jedino rešenje je da se usaglasite sa detetom.
Šta da preduzmete?
* Večera, kupanje, topli napitak, pranje zubića, priča i poljubac za laku noć – najčešće su i najomiljenije rutinske radnje u pripremi za spavanje. Kad počnete da sprovodite uobičajene radnje, dete će još neko vreme pokušavati da odgodi odlazak u krevet, ali će veoma brzo prestati da se opire.
* Ako je dete u punom zamahu svojih aktivnosti i prepuno energije, nemojte na brzinu da ga „ubacujete“ u krevet niti da ga ostavljate samog u sobi. NJegovo energično odbijanje da ode u krevet, plakanje i bes podići će nivo adrenalina i dete zaista neće moći da se smiri. Zato mu dajte još malo vremena da bi se postepeno umirilo, a zatim započnite sa ritualom kako bi dete lagano utonulo u san.
* Ako znate da ćete se kod prijatelja zadržati duže nego obično, a sa sobom ste poveli i dete, ponesite i detetovu pidžamicu, ćebence i njegovu omiljenu plišanu igračku. Preobucite ga pre nego što krenete kuci, umotajte ga u ćebence i pustite ga da zaspi u autu na putu do kuće. Kada stignete kući, dete samo prenesite u krevet.
SITUACIJE ZA HITNU AKCIJU
Postoje situacije kada dete jednostavno mora da uradi ono što mu kažete: na primer, kada iznenada potrči na ulicu, pokuša da gurne neki predmet u električnu utičnicu, kada preti opasnost da će povrediti drugo dete ili u nekoj sličnoj situaciji. U takvim situacijama delujte odmah (kako god znate), a objašnjavajte kasnije!
Šta da preduzmete?
* Ako se dete našlo u opasnoj situaciji, hitno preduzmite mere da ga uklonite sa takvog mesta! Tada nema mesta taktiziranju i objašnjavanju! Tek kada sklonite dete na sigurno, objasnite mu smirenim tonom zašto ste nešto uradili i zašto ne sme da čini ono što je učinilo.
* Ako dete neće da sedne u stolicu u autu, morate jasno da mu date do znanja da nikuda nećete krenuti dok ne sedne na mesto koje je namenjeno maloj deci. Svoj stav iznesite odlučno i bez moljakanja tako da dete, bez obzira na to koliko je malo, može da shvati da neće uspeti da izmeni vašu odluku.
“Koliko sam ti puta rekla da to ne radiš?”; “Zar ti misliš da ja imam para ko blata?”; “Tačno sam znala da će se to dogoditi!”... [caption id="a...
pročitaj jošVećina dece uzrasta između dve i tri godine, spontano pokazuje povećano interesovanje za drugu decu. Kada je u situaciji da bude upućeno na drugu d...
pročitaj jošNaučnici su pratili 1.300 britanskih porodica sa decom i proučavali navike spavanja dece stare 16 meseci, kao i njihovu ishranu. Utvrdili su da su ...
pročitaj još