Da li detetu dajete lek na pravi način?
Veliki broj dece ima problem da proguta kapsulu ili tabletu, pa, ako ne uspeju, roditelji im najčešće usitne sadržaj leka. Da li je to dobro rešenj...
pročitaj jošUbod pčele, zapušen nosić, bol usled rasta zubića – dečje tegobe zaista mogu da pokvare užitak u odmoru, poseti prijateljima, igri… Da do toga ne bi došlo, pročitajte naše savete za najefikasnije pružanje prve pomoći.
DAVANJE LEKA
Kako to da uradite?
Stavite bebu u nosiljku ili kolica ili pak zamolite nekoga da je pridrži. Potom joj dajte da nekoliko puta lizne sladoled na štapiću ili kocku leda, a zatim lek pipetom ušpricajte između desni i obraza.
Kako deluje?
Sladoled (ili kocke leda) učiniće da jezik utrne, a delovaće i na sluzokožu obraza vašeg deteta zbog čega će oni postati manje osetljivi na ukus. To će sprečiti vašu bebu da ispljune lek. Davanje ohlađenog leka (iz frižidera), naravno, uz prethodno odobrenje lekara, takođe može da ublaži njegov, često neprijatan, ukus.
Kada treba pozvati lekara?
Ukoliko je vaše dete toliko bolesno da ne može da proguta lek (zbog povraćanja).
ČIŠĆENJE ZAPUŠENOG NOSIĆA
Kako to da uradite?
Četvrtinu kašičice soli rastvorite u pola čaše tople vode, pa ovaj rastvor uspite u pumpicu za čišćenje nosa. Špricnite dva puta u svaku nozdrvu, a potom pomoću papirne maramice izduvajte nosić svom mališanu. Ukoliko je dete isuviše malo da bi moglo samo da izduva nosić, upotrebite pumpicu da biste lakše izvukli sadržaj iz nosića.
Kako deluje?
Slani rastvor razmekšava sluz, olakšava čišćenje nosa i obnavlja prirodnu vlažnost sluznica.
Kada treba pozvati lekara?
Ukoliko posumnjate da vaše dete ima zapaljenje uha ili sinusa. Lekaru se obratite ako uočite sledeće simptome: visoka telesna temperatura, neprestan kašalj, bol uha i žućkasta (ili zelenkasta) sluz iz nosa.
UBLAŽAVANJE BOLA U DESNIMA
Kako to da uradite?
Savijte pamučnu kuhinjsku krpu (ili peškirić) u oblik trougla i jedan njen kraj umočite u vodu. Potom krpu stavite u zamrzivač na nekoliko sati. Kada se zaledi, suvi kraj krpe stavite u bebinu ručicu, ili ga vi pridržavajte, i dajte joj da žvaće zamrznuti kraj krpe.
Kako deluje?
Gruba tekstura krpe smanjiće iritaciju desni, a hladnoća će ublažiti crvenilo i otoke.
Kada treba pozvati lekara?
Ukoliko primetite da vaša beba oseća neizdržljiv bol ili ukoliko joj zamrznuta krpa ne donese nikakvo olakšanje.
ČIŠĆENJE RANE
Kako to da uradite?
Najpre ranu operite čistom vodom tako što ćete gumenom igračkom ili vodenim pištoljem usmeriti mlaz čiste mlake vode direktno na ranu. Nakon toga, tapkanjem pamučnom krpom osušite ranu, nanesite antibiotsku mast i uvijte je zavojem (ali ne stežite previše).
Kako deluje?
Čišćenjem rane i okolne oblasti, uklonićete svu nečistoću sa nje, što će ubrzati proces zarastanja i sprečiti pojavu infekcije.
Kada treba pozvati lekara?
Ako niste sigurni da li ste potpuno očistili ranu, ako krvarenje ne prestaje, ako je rana veoma duboka ili primetite znake infekcije (crvenilo i gnoj).
OTKLANJANJE CRVENILA NA GUZI
Kako to da uradite?
Postavite bebu iznad lavaboa i dopustite da mlaz tople vode teče preko njene upaljene kože. Potom je osušite fenom za kosu na najslabijoj temperaturi.
Kako deluje?
Pranje običnom vodom i sušenje toplim vazduhom smiruje upalu. Osim toga, ovaj postupak ubrzava proces zarastanja jer smanjuje iritaciju ove oblasti od pelena.
Kada treba pozvati lekara?
Ako se osip ne povuče nakon dva-tri dana ili poprimi tamnocrvenuboju.
SANIRANJE OPEKOTINA OD SUNCA
Kako to da uradite?
Dete postavite u kadu napunjenu hladnom vodom ili ga jednostavno tuširajte hladnom vodom, od 10 do 15 minuta. Osušite kožu nežno tapkajući peškirom, a potom premažite opekotine hidratantnom kremom (ili mlekom) bez mirisa.
Kako deluje?
Hlađenje kože sprečiće pojavu plikova i umanjiti bol, dok hidratantna krema sprečava dehidrataciju kože. Takođe, dajte detetu brufen ili paracetamol ukoliko primetite da je uznemireno ili oseća bol.
Kada treba pozvati lekara?
Ako dete ima visoku temperaturu ili oseća jezu, ako se pojave plikovi na koži ili su opekotine zahvatile veliki deo tela.
Osip kod beba je, na žalost, vrlo čest. Muče i bebu i majku. Doktori nude niz krema i antibiotika, ali vi probajte i sa ovim prirodnim preparatima....
pročitaj jošUkoliko vaš mališan ne reaguje na vaše umirujuće tehnike, moguće je da ima grčeve u stomaku. Ali ne brinite! Daćemo vam savete koji će pomoći vašoj...
pročitaj jošIako su godinama savetovali da bebe moraju spavati same, u međuvremenu se pokazalo da je blizina i te kako važna pa stoga i sve novije studije suge...
pročitaj još