Pesme, igračke, maženje: Kada će beba početi da pamti?
Kada će beba početi da pamti trenutke, igračke i tako početi da stvara uspomene? Ovo pitanje postavljaju mnogi roditelji. [caption id="attachmen...
pročitaj još
Ne možete da naviknete bebu da sama zaspi? Muku mučite sa mališanom koji nikako da prespava celu noć? Primenite naš plan i cela porodica će se, konačno, naspavati…
Zar ne bi bilo divno da ste ponovo beba? Kada ogladnite, neko vas nahrani, a kada ne možete da zaspite, neko vas nežno ljuljuška sve dok ne utonete u san. Kakav bi to bio život! Međutim, otkada ste postali majka, čini vam se da biste dali sve samo za jednu noć sna „u komadu“. Međutim, uz bebu koja se budi svaki čas i plače, ovo zvuči kao iluzija. Ipak, ne mora tako da bude…
Preuzmite kontrolu
Savet za sve preumorne majke: što je pre moguće uspostavite rutinu spavanja za svoju bebu. Stručnjaci tvrde da se u osnovi čak 80% problema sa spavanjem krije u činjenica da bebe ne mogu same da zaspu. NJihov život treba da se odvija prema utvrđenoj rutini, a ona koja se odnosi na spavanje naučiće je da razlikuje dan od noći, pružiće joj brojne stimulanse za uspavljivanje i istreniraće je da sama utone u san.
Plan spavanja možete početi da primenjujete već sa navršenih tri meseca po sledećoj šemi: okupajte bebu i obucite je u odeću za spavanje. Potom je nahranite, najbolje u sobi u kojoj uvek spava, uz prigušeno osvetljenje, pomazite je, stavite je u krevetac i dobro ušuškajte. Najvažnije od svega je da ona sve to vreme bude budna. Na kraju je poljubite za laku noć i ostavite je da se sama uspava. Verujte, nije neizvodljivo. Da biste postigli ovakvu rutinu, primenite naš plan, koji smo nazvali „poljubi i ostavi“.
Budite uporni
Uspostavljanje rutine spavanja uopšte nije lak posao, ali morate da budete uporni i istrajni u ostvarivanju cilja. Budite spremni na to da će prvih nekoliko dana privikavanja na nov režim spavanja biti prilično stresni – većina planova za uspavljivanje bebe zahteva da je ostavite malo da plače, zbog čega ćete ponekad morati i da „stegnete“ srce. Odaberite najbolje vreme za uvođenje nove rutine, onda kada je beba zdrava i ništa je ne muči. Ako je bolesna, izbijaju joj zubići ili je još uvek muče grčevi u stomaku, odložite sprovođenje plana dok se u potpunosti ne oporavi. Takođe, ako osećate da još uvek niste spremni za ovaj korak, nema razloga da forsirate sebe na nešto što niste sigurni da ćete uspeti. Sasvim je u redu da sačekate još neko vreme. Najvažnije je da budete realni i da ne očekujete da se desi čudo preko noći. Ako još uvek dojite bebu tokom noći, ne počinjite sa primenom plana sve dok joj ne izbacite noćni obrok. Međutim, kada jednom odlučite da ga sprovedete u delo, ne odustajte sve dok ne postignete cilj – da se beba noću ne budi!
Strpljenje je vrlina
Plan „poljubi i ostavi“ prilično je težak, jer stavlja majčinsku bolećivost na ispit, ali garantuje stoprocentnu uspešnost ukoliko ga se strogo pridržavate. Ako vas sreća posluži, uočićete pozitivne rezultate već kroz nekoliko dana. Ipak, bez obzira na to koliko će vam za to biti potrebno vremena, vaši najvažniji „saveznici“ su doslednost i strpljenje. Na početku će vam se srce stezati kada čujete njen plač, ali već nakon nekoliko noći primetićete napredak. A kada beba uspe sama da zaspi i prespava celu noć, biće vam jasno da se uloženi trud isplatio.
PLAN SPAVANJA „POLJUBI I OSTAVI“ U 8 KORAKA
1.. Odredite redosled večernjih radnji: kupanje, hrana, maženje, krevet.
2. Prve večeri položite bebu u krevetac i, dok je još budna, poljubite je za laku noć. Nakon toga napustite sobu.
3. Ako se rasplače, nemojte odmah otići do nje. Sačekajte neko vreme – recimo, tri minuta (ili, koliko možete da izdržite!) – pre nego što ponovo uđete u sobu. Utešite je poljupcem i milovanjem po licu i stomačiću, ali je nemojte uzimati u naručje. Potom, ponovo napustite sobu.
4. Ako ponovo počne da plače, sačekajte duže nego prvi put (recimo, pet minuta) pre nego što odete do nje.
5. Svaki put kada beba ponovo zaplače, produžavajte vreme pre nego što odete da je utešite. Minimalno se zadržavajte kod nje. Beba će neminovno zaspati u jednom trenutku.
6. Ako se beba probudi u toku noći, primenite istu taktiku.
7. Svake naredne noći produžavajte vreme koje će proći dok ne odete da je smirite.
8. Nemojte biti nemilosrdni ni prema sebi ni prema bebi: ako u početku ne možete da podnesete da beba plače duže od pola minuta, neka to bude vaše početno vremensko ograničenje koliko ćete je ostavljati da plače.
KADA JE PRAVO VREME?
NOVOROĐENČAD Želudac novorođenčeta ne može da zadrži dovoljnu količinu mleka da bi sita prespavala noć, zbog čega je ono previše malo za primenu našeg plana. Ipak, već nakon navršenih mesec dana možete započeti sa uspostavljanjem rituala za odlazak na spavanje (kupanje, oblačenje, hrana, krevet).
ŠEST NEDELJA Sada je vaša beba već dovoljno „velika“ da nauči sama da zaspi, a da to ne bude pomoću ljuljuškanja ili tokom dojenja. Ako se ipak desi da zaspi tokom podoja, prvo je probudite, pa je tek onda položite u krevetac.
TRI MESECA Sada je pravo vreme da započnete sa sprovođenjem plana. Ako se beba probudi usred noći, nemojte da je podižete iz kreveca, već je samo pomazite (da oseti vašu blizinu) i ušuškajte je. Najverovatnije će se smiriti i ponovo zaspati.
ŠEST MESECI Verovatno se nećete složiti sa nama, ali beba ovog uzrasta može da spava devet sati u „komadu“. Ako imate problema sa ostvarivanjem ovog, za većinu roditelja nedostižnog sna, skratite vreme njenog spavanja preko dana. Osim toga, bebine navike spavanja obično se menjaju nabolje kada uvedete kašice u njenu ishranu.
DVANAEST MESECI U ovom uzrastu većina beba prespava celu noć. Ipak, izbegavajte kasne odlaske na spavanje, kao i previše dinamične aktivnosti u večernjim satima.
Kada će beba početi da pamti trenutke, igračke i tako početi da stvara uspomene? Ovo pitanje postavljaju mnogi roditelji. [caption id="attachmen...
pročitaj jošU pokušajima dešifrovanja onoga što vam beba govori obratite pažnju na okolnosti, jer jedna radnja u specifičnom okruženju može značiti nešto s...
pročitaj jošUkoliko ste pročitali bilo koju knjigu o bebama, znate da je doslednost i rutina od izuzetnog značaja. Rutina smanjuje nivo stresa u našim životima...
pročitaj još