Spremni za putovanje: Kada beba može da se vozi avionom?
Pod pretpostavkom da su mama i beba zdrave, beba može ući u avion kada napuni dve nedelje. U nekim slučajevima možete leteti i ranije, ali ako nije preko potrebno odložite let.
Thinkstock
Dosta stvari treba uzeti u obzir kada odlučite da letite sa novorođenčetom. Kao prvo, izlažete bebu mnogim infekcijama u punom avionu. Prehlada i grip se lako prenose u zatvorenoj kabini, a virusi su mnogo opasniji za bebu od dve nedelje nego za bebu od pet ili šest meseci. Putem dojenja beba se snadbeva mnogim zaštitnim antitelima i to može smanjiti podložnost infekcijama.
Kao drugo, poznato je da su bebe nepredvidive prvih par nedelja – neredovno spavaju, jedu i plaču. Ovo se zasigurno može srediti, ali zna da bude iscrpljujuće za mamu i tatu krenuti na put pre nego što se beba „ne smiri“. Neke bebe su nepredvidive prvih nedelja, a neke tek od trećeg meseca!
Kao treće, majka mora biti zdrava i oporavljena od porođaja. Žene su, nakon porođaja, izložene većem riziku od nastanka tromba u nozi, a sedenje u avionu samo povećava tu mogućnost. Ako pak putujete ovako rano, obavezno ponesite rezervni par čarapa, pijte dosta tečnosti i često ustajte kako biste malo prošetali i protegli noge.
Ukoliko je bilo problema prilikom porođaja onda se let odlaže dok lekar ne kaže suprotno. Prevremeno rođena deca i ona koja su rođena sa disajnim problemima i problemima pri ishrani spadaju u ovu grupu.
Očigledno da postoji dosta stvari koje morate uzeti u obzir ako se odlučite da putujete avionom sa novorođenčetom. Jednočasovni i dvočasovni letovi nisu toliko problematični kao šestočasovni ili sedmočasovni, transkontinentalni i prekookeanski. U svakom slučaju, pre nego što donesete bilo kakvu odluku, posavetujte se sa lekarom.
Dojenje nakon carskog reza je izazovno, ali to ne znači da ne možete uspešno da dojite. Evo nekoliko odličnih trikova koji će vam pomoći u prvim danima