Pokušaji komunikacije tokom trudnoće mogu pozitivno da utiču na plod.
Rezultati istraživanja pokazali su da deca koja imaju manje od četiri dana mogu da razlikuju glas svoje majke od glasova nepoznatih osoba. To se objašnjava time da se deca upoznaju s glasom svoje majke dok su još u stomaku.
Bebin osećaj dodira, sluha ili pokreta dovoljno su razvijeni već u maminom stomaku što omogućuje komunikaciju i stimulaciju bebe pre rođenja.
Dugo se nije znalo da beba ima razvijen sluh već u majčinom stomaku. Istraživanja su pokazala da već u 19. nedelji beba čuje zvukove, a krajem 6. meseca, kada završava razvoj uha, čuje sve što se oko nje događa. Tada već poznaje zvuk majčinog srca, osluškuje zvukove probave ili kretanja krvi. Ipak, počinje da raspoznaje i spoljne zvukove.
Za dete je korisno sve što se čuje. Zvuci majčinog tela, kucanje srca, rad želudca, spoljni zvuci kao što su glasovi ili muzika, zatim vibracije, njihanje dok se mama kreće, fizički nadražaj dodirom stomaka.
Mame koje komuniciraju sa svojom bebom pre rođenja, mogu da očekuju da im deca budu fiziološki zrelija i naprednija, da se lakše prilagođavaju životu izvan stomaka i da manje obolijevaju.
Izvor: Super žena
Foto: Thinkstock