Svaka peta žena u Srbiji starija od 30 godina ima miom materice. Simptomi često izostanu.
Foto: Pixabay/Free Images
Uzrok nastanka ovog tumora je nepoznat, ali se pouzdano zna da njegov rast stimuliše hormon estrogen. Miomi najčešće predstavljaju dobroćudne tumore koji se javljaju na zidu glatkih mišića materice. Oni se otkrivaju kod žena u doba pune polne zrelosti, oko i posle tridesete godine života. Njihove veličine mogu da variraju od nekoliko centimetara do veličine dinje.
„Najčešći simptomi su bol u maloj karlici, obilna menstrualna krvarenja, a mogu se javiti i digestivne tegobe. Pored toga, tu su i znaci malokrvnosti, kao i zamora. Miomi su često povezani i sa nemogućnošću ostvarivanja trudnoće, kao i sa komplikacijama na porođaju. Ipak, u najvećem broju slučajeva miomi ne daju nikakve simptome i najčešće ih otkrijemo na ginekološkom ultrazvučnom pregledu“, kaže ginekolog dr Vesna Kopitović.
Lekari kažu da postoje tri vrste mioma, u zavisnosti od toga kako se razvija u odnosu na zid materice.
„Razlikuju se miomi u samom zidu, miomi na površini organa prema trbušnoj šupljini i miomi koji rastu i prodiru prema sluzokoži materice odižući je prema materičnoj duplji. Najopasniji je ovaj poslednji koji može da ugrozi trudnoću i plod, i zato ga treba ukloniti „, objašnjava ginekolog dr Aleksandar Ljubić.
Dr Luka Anđelić, ginekolog i akušer, ističe da je veoma važno podizanje svesti žena o adekvatnom lečenju mioma.
„Endoskopska ili minimalno invazivna hirurška metoda je jedna od najefikasnijih za uklanjanje mioma. Tu su i laparoskopska i histeroskopska procedura, koje se najčešće koriste u dijagnostičke i terapijske svrhe“, kaže dr Anđelić.
Mogući simptomi
– Bol u maloj karlici
– Obilna menstrualna krvarenja
– Digestivne tegobe
– Znaci malokrvnosti
– Zamor
Vrste mioma
– Miomi u zidu materice
– Miomi na površini materice prema trbušnoj šupljini
– Miomi koji rastu i prodiru prema sluzokoži materice odižući je prema materičnoj duplji