Kako položiti bebu posle obroka?
Uobičajeno je da se bebe, još od rođenja, stavljaju na stomak. Onsnovni cilj ovog položaja, kao i onog na boku, koji je prihvaćen poslednjih godina...
pročitaj još
Treba li sačekati sa prvim kupanjem dok bebi ne otpadne pupčanik? Da li je tačno da nekoliko kapi limunovog soka prekida štucavicu? Mora li beba podrignuti posle sisanja? Ovo su samo neke od dilema koje muče roditelje…
Roditelji su često zbunjeni i ne znaju šta da čine – lekar tvrdi jedno, patronažna sestra drugo, prijateljica treće, a bake i deke četvrto. Šta je ispravno? Potražili smo odgovore na njihove najčešće dileme.
Posle sisanja dete mora da podrigne
Delimično tačno: Poželjno je da dete podrigne posle sisanja, ali ima dece koja to ne urade lako. Neki roditelji, pokušavajući da pomognu svom mališanu, primenjuju previše pokreta i drmusanja i time ga samo nepotrebno uznemiravaju. Da biste stvorili uslove za podrigivanje, potrebno je samo da uzdignete detetov gornji deo tela da vazduh lakše prostruji. Ako ne podrigne nakon desetak minuta, a pritom je mirno zaspalo, slobodno ga stavite u krevetac i pustite da nastavi sa spavanjem, jer da ima bilo kakvih tegoba – sigurno bi vam to i stavilo do znanja. Često se dešava da beba podrigne u momentu stavljanja u krevetac, jer tada menja položaj tela. To može da se desi i u ležećem položaju, jer i tada vazduh nađe put do izlaska iz želuca. U svakom slučaju, nisu potrebni neki posebni, uporni pokušaji, drmusanje i uznemiravanje deteta.
Treba sačekati sa prvim kupanjem dok ne otpadne pupčanik
Netačno: Novorođene bebe potrebno je kupati svakoga dana. Čak se i u porodilištu kupaju, iako im nije otpao pupčani patrljak. Kupanje je potrebno radi održavanja higijene i nege kože, što obuhvata i negu pupčanog visuljka (sasušeni deo pupčanika koji otpada) i pupčane rane koja nastaje nakon otpadanja pupčanika. Pupčani patrljak će se sasušiti i bez vaše intervencije, jer je to prirodni put zarastanja rane. Vaša jedina obaveza (tokom tog procesa) jeste da kontrolišete njeno zarastanje da ne bi došlo do naknadne infekcije. Upravo zbog toga, neophodno je njeno negovanje i nakon kupanja i kvašenja. Ukoliko se plašite da ne povredite ranu prilikom kvašenja, možete je zaštititi pelenom, a posle kupanja očistiti i obraditi na odgovarajući način (povidon jodom).
Uši se najlakše čiste stapićima
Netačno: Uši vašeg mališana možete očistiti i čistom pelenom, vaticom i gazom, a ne isključivo štapićima. Posle kupanja, pomoću pelene ili vatice pokupite vodu koja je iscurila iz uha. Nema potrebe da mu štapićima čistite ušnu mast (cerumen), ulazeći njime duboku u ušni kanal. Dovoljno je da očistite samo onaj deo koji spontano iscuri iz ušnog kanala.
U slučaju krmeljivih očiju najbolje su obloge od kamilice
Delimično tačno: Krmeljive oči najčešće su znak neke infekcije. Samim tim, čišćenje očiju čajem od kamilice koji ima blagotvoran i blag efekat može se prihvati kao pokušaj prve pomoći. Oči čistite tako što ćete gazom ili vaticom i čistom vodom nežno prelaziti preko kapaka prema unutrašnjem uglu oka. Za svako oko obavezno koristite novu gazu. Ukoliko dođe do infekcije, koja se najčešće manifestuje pojačanom sekrecijom (krmeljanjem očiju), najbolje bi bilo da potražite savet lekara, jer je često potrebno da se uradi bris oka da bi se tačno utvrdilo koji je izazivač infekcije u pitanju.
Ako se bebi češće krati kosica, kasnije će da bude gušća
Netačno: Kosa raste iz korena i samim tim njeno redovno skraćivanje nema veze sa gustinom vlasi. Naravno, radi održavanja higijene glave, važno je da mališanima redovno skraćujete kosu odnosno da je sklanjate s njegovih očiju. Međutim, njena gustina zavisi od raznih faktora u kasnijem životnom dobu – normalne ishrane, dobrog zdravstvenog stanja tj. odsustva određenih bolesti, održavanja higijene, izbegavanja stresnih situacija, genetskih faktora…
Bebi ne treba seći nokte
Netačno: Bebi treba seći nokte, i to obično jednom nedeljno ili, ukoliko sporije rastu, jednom u dve nedelje. Pomoću zatupastih makazica secite ih ravno do jagodice prsta. Tačno je da se bebicama lome nokti, ali ako se ne seku redovno, ona može da se ogrebe, što se veoma često i događa. Naravno, to nisu ozbiljne povrede, ali vas ipak obavezuju da redovno brinete o stanju noktića svojih mališana.
Nekoliko kapi limunovog soka prekida štucavicu
Netačno: Štucavica može da se prekine na razne načine, a nikako pomoću limuna koji se svrstava u potencijalne alergene i ne daje se deci pre prvog rođendana. Ako vaša bebica još uvek sisa i „uhvati“ je napad štucanja, jednostavno je stavite na dojku i njene tegobe će prestati. Ukoliko je njena ishrana bazirana na adaptiranoj formuli, ponudite joj malo toplog čaja ili pokušajte da joj promenite položaj i zagrejete stomak pomoću tople pelene. Privijanje na grudi takođe je jedno od efikasnih rešenja.
Zelena stolica uvek je znak da je beba gladna
Netačno: Zelena stolica najčešće ne ukazuje na bebinu glad. Ova pojava, kao i tvrdnja da je svaka od njih „stolica gladi“, donelo je mnogo briga mladim majkama. U normalnim uslovima veoma su retke, pogotovo kod dojenih beba. Međutim, zelena stolica može da se javi i kada je opšte stanje bebe sasvim dobro, što najčešće i jeste slučaj. To se uglavnom dešava kada stolica brzo „napusti“ creva, pa nije imala vremena da postane žuta. U njoj se obično nađu i beličaste gromuljice nesvarenog mleka, što je znak da je beba posisala više nego što je mogla da svari. Upravo zbog toga apelujemo da ne uvodite druge vrste mleka u ishranu (sem ako nije neophodno) sve dok bebica ne prođe kontrolni pregled telesne težine. Ako je vaš mališan ipak na režimu ishrane mlečnom formulom, pojava zelene stolice treba da vas podstakne da potražite savet lekara, ne zbog toga što je beba gladna, već zato što mogu da se pojave i poremećaji kao što su infekcije digestivnog sistema. Važno je napomenuti da je „stolica gladi“ zelene boje, ali bez sadržaja, poput žabokrečine, a detence pritom gubi telesnu težinu a opšte stanje mu je vidno izmenjeno.
Mnogo se piše o uspostavljanju odnosa s tek rođenom bebom, ali one, posebno roditeljima kojima je to prvo dete, izgledaju krhko, nežno i premalo za...
pročitaj još"U poslednjih osam godina 30 trudnica koje su zaražene HIV-om rodile su zdravu decu, dok je 10 mališana rođeno zaraženo, jer majke nisu znale d...
pročitaj jošAh, ta mala bića o kojima toliko brinete, ali ne umeju da vam kažu da li to radite dobro. Ovo su znaci koji pokazuju da je vaše dete zadovoljna beba
pročitaj još