U skladu sa istraživanjima Svetske asocijacije za sport i fizičko obrazovanje, bebe, mala deca i predškolci trebalo bi da provedu najmanje sat vremena dnevno u nekoj vođenoj fizičkoj aktivnosti kako bi imali pravilan rast i razvoj.
Foto: Gulliver/Thinkstock
Ukoliko deca odrastaju uz ovakve vodeće vežbe i navike, mnogo je manja verovatnoća da takva deca imaju probleme u budućnosti kao što su gojaznost, deformiteti kičme, kolena, stopala, bolesti kardiovaskularnog sistema i dijabetesa.
Vežbanje sa bebom
Vežbe moraju da budu primerene uzrastu, što znači da se menjaju kako dete raste. Osnova je sledeća: U prvom tromesečju vežbe imaju za cilj opuštanje, posebno nogu, ruku i glave koji su dugo bili zgrčeni u materici. U drugom tromesečju aktiviraju se mišiči osovine trupa – vratni, leđni, trbušni, ručni dok se mišići nogu samo razgibavaju. U trećem tromesečju se rade vežbe za sve delove tela sa ciljem stimulisanja samostalnog kretanja deteta, bilo da je to bauljanje, puzanje ili puzanje „na guzi“. Poslednje tromesečje je namenjeno vežbama učvršćivanja stojećeg položaja i pripreme za hod.
PROČITAJTE I… Vežbanje posle porođaja
Jednostavne vežbe sa vašom bebom koje možete da radite sami:
– Igrajte uz muziku dok vam je dete u rukama.
– Pomozite bebi da se uspravi do sedećeg položaja, tako što ćete je staviti u krilo, uhvatiti za ruke i polako povući ka sebi.
– Pomozite bebi da digne glavu dok je na stomaku tako što ćete je podbočiti na podlaktice i šake.
– Stimulišite okretanje bebe sa leđa na stomak i obrnuto dok je na krevetu.
Savet: Dubak i kengur izbegavajte a umesto toga dozvolite joj da vreme provodi na podu.
Više saveta potražite u magazinu Mama&beba!
Pratite nas i na Fejsbuku: https://www.facebook.com/mamaibebacom/
STARE BROJEVE POTRAŽITE NA SAJTU novinarnica.net