Svaki iskusan roditelj reći će vam da je roditeljstvo nešto najbolje što im se desilo u životu i da uživaju u toj ulozi, međutim većina novopečenih majki se ne bi složila sa tim. Iscrpljenost ,umor i usamljenost su reči kojima se najčešće opisuju prvi meseci majčinstva.
Novo istraživanje je pokazalo da je prva godina roditeljstva veoma iscrpljujuća za većinu majki, i fizički i psihički . Čak 65 odsto ispitanih majki je prvih 12 meseci brige za dete opisalo kao „veoma stresno“.
Polovina njih je izjavila da negativni aspekti roditeljstva, kao što su nespavanje, zbunjenost, stres i haos, izbijaju u prvi plan u odnosu na one pozitivne stvari.
Studija je takođe pokazala da obično oko 11. meseca detetovog života majke stiču više samopouzdanja i pozitivniji aspekti majčinstva dolaze u prvi plan.
Ova studija je otkrila da veliki broj majki posle porođaja doživi nagli pad samopouzdanja, jer odjednom shvate da nemaju pojma šta rade i šta bi trebalo da rade.
Polovina ispitanica priznala je da bi im značila pomoć i objašnjenje zašto bebe plaču, dok je njih 43 odsto reklo kako bi im bilo lakše da ih je neko savetovao kako da se nose sa neprospavanim noćima.
Pokazalo se i da je trećina majki poprilično zbunjena kada je dete bolesno i da ne znaju šta tačno treba da rade i kako da neguju dete.
Pojedine majke su poželele i neku vrstu obuke – kako da pomognu detetu da stekne određeni dnevni raspored, usklade poslove po kući i brigu oko deteta ili kako da se nose sa gomilom obaveza.
Na pitanje šta im najviše nedostaje iz perioda dok nisu postale majke, 55 odsto žena je odgovorilo „društveni život“, a njih 35 odsto „posao“, dok polovina pati za svojim „starim telom“.
Rezultati su pokazali da dolazak prinove može uticati i na porodične i prijateljske veze, te da uprkos velikim promenama većina žena ipak uspeva da zadrži svoje stare hobije i interese.
Njih 52 odsto je izjavilo da su posle porođaja imale osećaj kao da su „izgubile sopstveni identitet“.
Izvor: Daily Mail