02.10.2016 Zdravlje bebe

Infekcija mokraćnih puteva kod novorođenčeta

Infekcija mokraćnih puteva kod novorođenčeta je nešto sasvim posebno, jer direktne znake upozorenja kao što su cistitis (bolovi pri mokrenju), bolovi u predelu slabina, učestalo mokrenje, očigledno nije lako otkriti.

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Kod bebe od nekoliko nedelja ili nekoliko meseci, treba posumnjati na ovu bolest ako postoje probavne tegobe, blago povišena temperatura (37,8-38 stepeni) koja suviše dugo traje, neobjašnjivi skokovi temperature, i ako je opšte stanje loše: sve ove okolnosti nalažu sistematski pregled mokraće.

Infekcija mokraćnih puteva je banalna pojava, ona uvek treba da pobuni sumnju u neku anomaliju mokraćnih puteva (prema različitim statistikama procenjuje se da one postoje kod 0,5% – 1% sve dece ili u 20%-30% slučajeva infekcija mokraćnih puteva).

Pročitajte i… Kako da izbegnete crevne kolike?

Kod novorođenčeta se infekcija mokraćnih puteva može otkriti kad dete slabo raste, pomalo povraća, ili pokazuje znake opšte infekcije. Treba tragati za njom kad je pri poslednjem snimanju pomoću ultrazvuka za vreme trudnoće, otkrivena mala asimetrija u obimu mokraćnih puteva. Može se javiti kao posledica preterane koncentracije mokraće, jer novorođenče ponekad nedovoljno mokri, i nestati kad se uspostavi pravilno izlučivanje mokraće.

Svaka otkrivena infekcija mokraćnih puteva (pošto je analizu mokraće ponekad teško protumačiti) nalaže sledeći postupak:

Pročitajte i… 10 uzroka stomačnih problema kod beba

– Produženo lečenje antibioticima i sredstvima protiv infekcija, obično se savetuje produženo lečenje od nekoliko nedelja ili meseci, čak i ako mokraća brzo postane sterilna, da bi se sas sigurnošću sprečila moguća infekcija bubrega.

– Traganje za nekom anomalijom bubrega ili mokraćnih kanala, prvo pomoću ultrazvuka.

– U slučaju da se pomoću ultrazvuka otkrije neka anomalija, potrebna je intravenozna urografija, da bi se bolje procenilo stanje bubrega i mokraćnih puteva.

Pročitajte i… Stomačni grčevi: Šta pomaže, a šta ne?

– Ako se ne uoči nikakva anomalija, a infekcija i dalje traje ili se ponavlja, poželjno je pristupiti kompletnom rendgenskom ispitivanju, pregledu mokraćnih kanala i retrogradnoj cistografiji, u potrazi za refluksom između bešike i mokraćnog kanala (mokraća se, prilikom svakog mokrenja vraća u jedan ili oba mokraćovoda).

Najveće anomalije potiču od oblika bubrega, velikog broja mokraćovoda (kanala koji sprovode mokraću prema bešici), koji mogu biti predvojeni, ili od nekog nedostatka na mokraćnoj cevi (kanalu kroz koji se mokraća izbacuje iz bešike).

Može se dogoditi da otvor mokraćne cevi kod dečaka ne bude na pravom mestu, na vrhu glavića, nego na njegovom donjem delu, ili na nekom drugom mestu. To je hipospadija. Kapica na glaviću je tada nepotpuna, pa to može biti uzrok infekcije mokraćnih puteva, koja zahteva kompletno urološko ispitivanje.

Svaka hipospadija, otkrivena posle porođaja, nalaže kompletan pregled mokraćnih puteva. Dečiji urolog će proceniti da li je potrebno i kada treba obaviti hirušku korekciju.




Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.

još iz kategorije