Roditelji bi starijem mališanu, mesecima pre rođenja bebe, trebalo da objasne da novi član porodice neće umanjiti ljubav prema njemu.
Foto: Pixabay/Free Images
Dolazak novog bratića ili sestrice na svet uvek je stresan za starije dete, naročito ako se nalazi u osetljivom periodu odrastanja od prve do treće godine i tek počinje da se osamostaljuje. Prevelika usredsređenost na novog člana porodice može da izazove osećaj zapostavljenosti i navede starije dete na pomisao da je nepotrebno i nevoljeno. Ukoliko roditelji ne obrate dovoljno pažnje, često se javlja ljubomora na mlađeg brata i sestru, koja nekada zna da se pretvori u pravo rivalstvo kroz period odrastanja, pa i u zrelom dobu.
Pročitajte i… Ljubomora prvog deteta: Šta kada dođu bata ili seka?!
– Zbog pomešanih osećanja radosti i ugroženosti, starije dete je sklonije da bebu uštine, nego da je pomazi. Da bi izbegli ljubomoru, roditelji bi većem mališanu, nekoliko meseci pre rođenja bebe, trebalo da objasne da stiže novi član, ali da to neće promeniti njihova osećanja prema njemu. Ukoliko je potrebno da ustupi svoj krevetac bebi, tate i mame moraju da to saopšte pažljivo. U suprotnom, bebu će doživeti kao uljeza, koji mu ugrožava životni prostor i komfor, krade maminu i tatinu ljubav i pažnju.
– O bebi pred starijim detetom nikako nemojte da pričate sa prevelikim oduševljenjem, savetuju psiholozi, jer će ono to doživeti pogrešno. Zbog ljubomore prema „pridošlici“, može da se dogodi da poželi da opet bude beba i da ima isti tretman. Takva pojava, poznata kao razvojna regresija, potpuno je normalna. Ponekad se dešava da starije dete u tom periodu počne da piški i kaki u gaće, traži pelene ili priča kao beba, iako je to odavno prevazišlo. U takvoj situaciji ne treba ga grditi, ni omalovažavati. Kada shvati da nije ugroženo, samo će prestati to da radi.
Pročitajte i… Ljubomora i ljubav: Rađanje emocionalnih osećanja
– Da bi lakše prevazišlo nelagodnost zbog mlađeg „rivala“, uključite ga u porodične aktivnosti i dajte zaduženja, kao što je dodavanje pelene kod presvlačenja, asistiranje prilikom kupanja bebe… To će mu pomoći da razvije osećaj odgovornosti i lakše prevaziđe ljubomoru.
– Važno je znati i da su deca mlađa od pet godina ljubomornija, jer više zavise od roditelja. Ona starija već imaju svoj život i van porodice, pogotovo ako idu u školu. To, međutim, ne znači da ona ne osećaju ljubomoru. Naprotiv, i njima je potrebna pažnja i stalno podsećanje da su voljena.
Pročitajte i… Zašto se javlja ljubomora kod starijeg deteta?
– Ozlojeđenog starijeg deteta, u velikoj meri mogu da intenziviraju rođaci. Naročito baka i deka, koji ne umeju da obuzdaju radost zbog novog člana, a do tada im je prvo unuče bilo centar sveta. Zato, rodbini i prijateljima uvek skrenite pažnju da, kada dođu u posetu, najpre posvete pažnju starijem detetu, malo popričaju sa njim i poklone mu neku sitnicu, a tek onda da se okrenu bebi. U protivnom, stariji će se neminovno osetiti zapostavljenim, naročito jer beba čak nije ni svesna šta se oko nje dešava.