21.09.2015 Zdravlje deteta

Opekotine kod dece – kako reagovati?

Opekotine su povrede kože nastale pod dejstvom toplote. Veoma su neprijatne i bolne, a mogu biti i opasne po život. Deca su veoma izložena riziku od opekotina jer nisu svesna opasnosti. Zbog toga ih roditelji moraju zaštiti tako što će smanjiti rizik od nastanka opekotina.

Foto: Gulliver/Thinkstock

Foto: Gulliver/Thinkstock

Osim otvorenog plamena opekotine mogu izazvati i vrući prdmeti kao što su pegla, grejalica, vruća ringla, a takođe i hemijski reagensi i sunce. Opekotine mogu nastati i usled kontakta sa vrućim tečnostima kao što su supa, kafa, vrela voda i vodena para. Vrela voda za manje od jedne sekunde može oštetiti i dublje slojeve kože!

Većina opekotina kod dece (oko 75%) nastaje od vruće vode iz šerpe, džezve za kafu, ili iz slavine. Nikada nemojte držati bebu u naručju dok kuvate, ili dok pijete kafu.

Šibice i upaljače držite van domašaja dece. Veća deca se može povrediti i igranjem pirotehničkim sredstvima kao što su petarde i vatromet.

Pročitajte i… 22 stvari koje treba držati podalje od bebinih ruku

Šta raditi i šta ne raditi ako se dete opeče?
– Sa opečene površine skinite odeću. Pazite da sa tkaninom ne povučete i površinski sloj kože, da ne napravite dublju ranu.

– Na opekotine sipajte hladnu (ne ledenu) vodu, ili stavite čist hladan oblog i držite ga oko 20 minuta. Opekotine nemojte hladiti ledom jer tako može doći do dodatnog oštećenja tkiva. Ako je površina opekotine velika hlađenje ne treba dugo da traje, da se ne bi mnogo rashladio ceo organizam deteta.

– Nikada na opekotine nemojte stavljati ulje, margarin, pastu za zube, so i slično! Na taj način dovodite do povećanog rizika od infekcije.

– Kad pođete kod lekara opekotine pokrijte sterilnom gazom, ili čistim pamučnim platnom.




Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.

još iz kategorije