Da, tačno je da su trudnice sklonije prehladama od žena koje nisu u drugom stanju. Evo šta vam mi preporučujemo…
Foto: Gulliver/Thinkstock
Nemojte uzimati lekove na svoju ruku
Do prehlada najčešće dolazi pošto je imunološki sistem slabiji tokom trudnoće, jer telo smanjuje obrambene mehanizme, kako ne bi odbacilo plod. Nažalost, zbog ovog su trudnice podložnije bolestima, nego što bi inače bile, pa treba i više da se paze.
Kada je vreme da posetim lekara?
Ako imate običnu prehladu, praćenu kašljem i curenjem nosa ne treba da se jako brinete. Posle nekoliko dana mirovanja i uzimanja čajeva, prehlada će verovatno sama nestati. Međutim, ako je reč o nekoj virozi koja je praćena bolovima u mišićima, glavoboljom i visokom temperaturom – obavezno se obratite lekaru.
Pokušajte prethodno da snizite temperaturu na prirodan način, izbegavajući uzimanje lekova na svoju ruku. Posle pregleda lekar će vam, u zavisnosti od toga u kom ste mesecu, ako je potrebno, preporučiti određenu terapiju.
Koje lekove smem da koristim?
Nikako nemojte uzimati lekove bez prethodnog savetovanja sa svojim lekarom ili ginekologom. Većina antihistamina, dekongestanata i lekova protiv kašlja se NE SME koristiti u trudnoći, osim ako vam to ne prepiše lekar. Uglavnom je trudnicama dozvoljeno da koriste lekove za slabije bolove ili glavobolju. Ipak, ništa nemojte uzimati na svoju ruku, dok vam lekar ne odobri. Kao prirodni antibiotik i antivirotik može da vam posluži čen izrendanog belog luka dodat u kiselo mleko i jogurt.
Da li se smeju koristi kapi za nos i pastile?
Većina ljudi kapi za nos i pastile kupuje na svoju ruku, bez preporuke lekara kad god im se zapuši nos ili osete grebanje u grlu. Međutim, iako ne izgledaju opasno, imajte na umu da većina ovih sredstava sadrže u sebi hemijske materije. Zbog toga uobičajene lekove za ovakvu vrstu tegoba nemojte da uzimate tokom trudnoće. Umesto pastila, grlo možete ispirati čajem od žalfije, više puta dnevno, a za prohodnost disajih puteva možete uzeti kapi za nos, ali sa samo one s morskom vodom.
Šta da radim ako dobijem temperaturu?
U slučaju povišene temperature morate da se obratite lekaru jer temperatura, posebno kada je viša od 39 stepeni, može da poremeti snabdevanja deteta krvlju, a u uznapredovaloj trudnoći i da izazove početak trudova. Da biste snizili temperaturu tuširajte se mlakom vodom, a zatim obavezno obucite pamučnu odeću.
Stavljate alkoholne obloge (dve trećine alkohola i jedna trećina mlake vode) i to u predelu pluća i stopala. Povedite računa da pijete dovoljno vode i čaja, a blagotvorno će delovati i mlaka pileća supa.
Može li se prehlada uopšte sprečiti?
Najbolje ćete se sačuvati od prehlade ukoliko se zdravo i raznovrsno hranite. Naročito je važno da jedete namirnice bogate vitaminima i mineralima. Možete i da se posavetujete sa svojim ginekologom oko uzimanja prenatalnih vitamina, kao dodatak ishrani. Takođe, češće perite ruke, a ukoliko pušite – potrudite se da prestanete sa tom lošom navikom.
Šta da radim da bih brže ozdravila?
Ako se slučajno prehladite dok ste u drugom stanju, evo nekoliko saveta, koji će vam pomoći da brže ozdravite:
• više se odmarajte,
• pijte dosta vode,
• koristite nazalne sprejeve na bazi morske vode i inhalirajte se,
• jedite dosta voća i povrća,
• pijte tople čajeve s medom i limunom kako biste ublažili upalu grla,
• obavezno se javite lekaru ako simptomi traju duže od nedelju dana i ako su teški.