Da li je fizičko kažnjavanje deteta efikasan oblik disciplinovanja ili štetna metoda opasna po njegovo zdravlje?
Foto: Gulliver/Thinkstock
Profesor njujorškog Državnog medicinskog univerziteta dr Ronald V. Pajs nema dilemu: decu ne treba kažnjavati čak ni “blagim” ćuškama. O toj temi on je pisao za stručni časopis “The Conversation”.
“Kao psihijatar, ne mogu da ignorišem sve veći broj dokaza da fizičko kažnjavanje, uključujući i udarce po guzi, mogu ozbiljno uticati na mentalno zdravlje deteta”, piše on.
Njegovo mišljenje potvrđuje i istraživanje Nacionalne asocijacije pedijatrijskih sestara SAD iz 2011. koje je pokazalo da fizičko kažnjavanje može podstaći razvoj impulsivnog i nedruštvenog ponašanja kod deteta, koje kasnije u odraslom dobu može biti sklonije nasilnom ponašanju.
Dr Pajs navodi i istraživanje Američke akademije za dečju i adolescentnu psihijatriju iz 2012. koje je pokazalo da “iako fizičko kažnjavanje možda trenutno može poboljšati ponašanje deteta, dugoročno gledano, ono je vrlo neefikasno i povezuje se sa povećanom agresivnošću i smanjenom sposobnošću usvajanja adekvatnog ponašanja”.
Ukratko, ćuška može trenutno pomoći, ali je neefikasna, a verovatno i štetna na duže staze, jer dete uči da je primena sile prihvatljiv metod rešavanja problema.
“Ipak, roditeljima je potrebna profesionalna pomoć i edukacija radi smanjenja nivoa stresa i upućivanja na alternativne oblike kažnjavanja”, smatra dr Pajs.