U susret Međunarodnom danu porodice (15.maj) koji se ove godine proslavlja sa temom Porodice, zdrav život i održiva budućnost i još jednom naglašava značaj podrške porodicama za prevazilaženje razlika koje postoje zahvaljujući siromaštvu, kulturnim ili obrazovnim različitostima, članice Novosadske mreže za decu- Centar za podršku ranom razvoju i porodičnim odnosima “Harmonija” i Filozofski fakultet Univerziteta u Novom Sadu, organizuju stručni skup na temu “Podrška porodici: aktuelni trendovi u razvoju programa kućnih poseta porodicama”.
Foto: Guliver/Thinkstock
Skup se održava na Filozofskom fakultetu, 14.5.2016. godine od 10-18 sati i na njemu će učestvovati stručnjaci različitih profila iz ranog obrazovanja, zdravstvenog sistema i sistema socijalne zaštite, kao i predstavnici organizacija nevladinog sektora čije se aktivnosti tiču zaštite dece. Na skupu će biti predstavljeni i diskutovani novi koraci i rezultati do sada realizovanih novih programa podrške porodicama koji se temelje na kućnim posetama.
Ovim programima su obuhvaćene porodice iz opšte populacije i porodice iz grupa u riziku i to od najranijih dana života deteta. Programi koji će biti prezentovani realizuju se iz zdravstvenog sistema, sistema predškolskog obrazovanja, sistema socijalne zaštite, ali i u okviru aktivnosti organizacija nevladinog sektora. Svi su usmereni na jačanje kapaciteta porodica da podrže zdrav razvoj deteta i obezbede kvalitetnu brigu za dete i prevazilaženje kriza vezanih za razvoj porodice nakon rođenja deteta.
Rezultati prvih primena programa su ohrabrujući i govore da se i u našim zajednicama razvijaju sve bolji primeri kvalitetnih programa podrške porodicama od prvih dana. Programi podrške porodicama preko kućnih poseta su pravo blago u zajednicama u kojima su razvijeni. Istraživanja ukazuju na izrazito pozitivne efekte ovakvih programa. Organizatori stručnog skupa se nadaju da je ovo samo prvi korak u kontinuiranim naporima stručnjaka da se takvi programi razviju i održe i kod nas.
Iako je skup pre svega namenjen razmeni iskustava stručnjaka, organizatori ostavljaju nekoliko mesta za roditelje koji su zainteresovani da čuju o programima i učestvuju u diskusiji. Zainteresovani roditelji mogu se javiti do petka, 13.5.2016. godine na adresu [email protected].
Foto: PR