Pravilna toaleta nosića i ušiju
Dr Svetlana Milošević, otorinolaringolog u KBC Zemun savetuje novopečene majke: Nakon kupanja deteta mlakom vodom i neutralnim sap...
pročitaj jošNega bolesne bebe uopšte nije lak zadatak. Ipak, postoje načini kojima ćete detetu olakšati tegobe i pomoći mu da se bolje oseća…
Dok ste bili trudni, niste razmišljali o tome da ćete, kada beba dođe na svet, osim uloge majke preuzeti i ulogu medicinske sestre. Ovo može da zvuči uznemirujuće, naročito za mlade majke koje još uvek nisu vešte i plaše se čak i da stave bebi toplomer u guzu. Ipak, neće proteći dugo vremena pre nego što postanete pravi ekspert u uočavanju i lečenju manjih zdravstvenih problema svog deteta. Pročitajte ovaj tekst da biste saznali kako da ublažite tegobe koje beba oseća i pomognete joj da se bolje oseća.
DA SAMO MOŽE DA GOVORI…
Beba je sita i sigurni ste da nije umorna, jer je odspavala svoju redovnu dnevnu „turu“. Ipak, zbog nečega je uznemirena i osećate da je nešto muči… Najverovatnije ste u pravu – na kraju krajeva, vi je najbolje poznajete.
I stručnjaci tvrde da treba da se pouzdate u majčinski instinkt, jer će vam on nepogrešivo pokazati kada je beba bolesna i kada treba da se obratite lekaru za pomoć. Osim toga, znaćete kada će joj dodatna pažnja, tepanje i nežni dodiri biti dovoljni da joj bude bolje. Srećom, većina lakših zdravstvenih tegoba može da se ukloni kombinacijom zdravog razuma, nežnosti i paracetamola za decu. Ako ste isprobali sve pomenute metode, a beba je i dalje vidno uznemirena, proveravajte joj telesnu temperaturu i nemojte je previše utopljavati.
U slučaju da joj je temperatura povišena, postupite ovako: skinite bebi odeću, a onda joj blago istrljajte celo telo sunđerom natopljenim mlakom vodom. Potom joj dajte propisanu dozu paracetamola za bebe. Često je pojite rashlađenom vodom ili nezaslađenim čajem, nudite joj da sisa i obasipajte je pažnjom i ljubavlju. I starijoj deci potreban je „bebeći“ tretman, jer se i oni često, kada su bolesni, ponašaju i pričaju kao bebe.
NEŽNOST ČINI ČUDA
Svi znamo koliko zagrljaj – supruga, prijateljice ili majke – deluje terapeutski kada se osećamo potišteno ili smo bolesni. Nežni dodiri na isti način deluju na bebu, a većina majki instinktivno oseća potrebu da češće mazi svoju bolesnu bebu. Inače, istraživanja pokazuju da stanje svesti i emocije značajno utiču na brzinu izlečenja. Moć „specijalnih“ poljubaca je velika – zbog lučenja endorfina, mažene bebe brže će ozdraviti od onih koje su na neki način prepuštene same sebi. Brojne studije ukazuju na to da su majčini dodiri (direktan kontakt kožom) naročito korisni za oporavak bolesne bebe. Inače, ovaj oblik „kengur nege“ primenjivan je na specijalizovanim neonatološkim i pedijatrijskim odeljenjima u bolnicama širom sveta i pokazalo se da pomaže u stabilizovanju telesne temperature i regulisanju disanja. Osim toga, telesni kontakt podstiče zbližavanje majke i bebe.
Naravno, bliski telesni kontakt sa bebom nije samo terapijska mera. Jednostavno, privijte bebu uz svoje grudi da oseti toplinu vašeg tela, nežno je milujte i ona će se osećati sigurnom i zaštićenom. Tokom noći, bolesnoj bebi će verovatno biti potrebno više nežnosti nego obično. Zadovoljite njene potrebe i nemojte da brinete zbog, teškom mukom uspostavljene rutine spavanja. Sada nije trenutak da „treniranje“ strogoće i discipline.
Ako dojite bebu, ona će osetiti dvostruku korist: blizina vašeg tela će je smiriti, a mleko koje sisa, podstaći će lučenje određenih hormona koji pozitivno utiču na ublažavanje bola.
LJULJAJ ME NEŽNO!
Kada su bolesna, deca različito reaguju na različite metode smirivanja. Neke bebe vole da ih majke ljuljaju u naručju ili u kolevci, jer ovi pokreti stimulišu ćelije u unutrašnjem uhu i deluju smirujuće. Druga deca, pak, ne uživaju u ovim pokretima, naročito ako osećaju bol.
U slučaju da beba zbog bolova povija leđa i povlači nožice prema stomačiću (najverovatnije zbog grčeva), sputajte njene pokrete odećom i privijte je čvrsto uz svoje grudi. Na ovaj način sprečićete je da se pokreće, što će ublažiti bol koji je muči.
Osim toga, pričajte joj, pevajte i šapućite nešto lepo. Obraćajte joj se tihim i smirenim glasom. Videćete, čim čuje vaš glas, bolje će se osećati. Naravno, i kontakt očima, kao i blagi izrazi lica, delovaće smirujuće na nju.
KADA SE TREBA OBRATITI LEKARU?
Ako se beba prehladila, kija, curi joj nosić i deluje uznemireno, primenite gorepomenute mere i biće joj bolje. Međutim, ako ste zbog nečega zabrinuti i ne možete da je smirite, obratite se lekaru. Evo najčešćih razloga zbog kojih bebu treba da odnesete kod pedijatra:
* Povišena temperatura koja ne spada ni nakon svih preduzetih mera
* Bebino stanje se ne popravlja ni nakon tri dana lečenja
* Uporno povraćanje i odbijanje hrane
* Beba je bleda i deluje mlitavo
* Pojava osipa na bebinom telu
OVO MORATE DA IMATE U KUĆNOJ APOTECI
1. TOPLOMER
2. PARACETAMOL ZA BEBE (PRE PRIMENE LEKA PROČITAJTE UPUTSTVO)
3. IBUPROFEN SIRUP (SME DA SE DAJE TRI PUTA DNEVNO). BEBAMA I MALOJ DECI NIKADA NE SMETE DAVATI ASPIRIN!
4. PLASTIČNI ŠPRIC ZA ORALNU PRIMENU LEKA
OVO MOŽETE SAMI DA IZLEČITE
Većinu blagih zdravstvenih tegoba možete sami da otklonite. Ipak, ako vam se čini da niste dorasli toj ulozi, obratite se lekaru za pomoć.
* POVIŠENA TEMPERATURA Ako je bebina temperatura viša od 37,5 stepeni, dajte joj preporučenu dozu paracetamola za decu. Ukoliko je mlađa od tri meseca, obratite se lekaru. U slučaju da joj temperatura poraste iznad 39 stepeni ili je beba doživela fras, odmah je vodite lekaru.
* POVRAĆANJE I PROLIV Bebu često pojite prokuvanom i rashlađenom vodom. Ako dojite, nudite joj češće da sisa. Ukoliko bebi nije bolje ni nakon dvanaest sati, obratite se lekaru.
* OPSTIPACIJA (zatvor) Ako primetite da joj je stolica tvrda, dajte joj češće da pije tečnost. Ako beba već uzima čvrstu hranu, uključite više voća i povrća u njenu ishranu (kaša od kuvanih jabuka, bundeve i šljiva su delotvorne).
* PREHLADA Dajte bebi što više tečnosti da biste ubrzali „ispiranje“ virusa iz organizma. Ako beba otežano diše („svira“) ili kašlje, povišena joj je temperatura ili se osula, obratite se lekaru.
* KAŠALJ Pustite vruću vodu da teče u kupatilu sve dok se ne napravi para, a potom tamo sedite sa bebom desetak minuta. Para će joj „otpušiti“ disajne organe. Takođe, pre nego što je položite u krevetac, ispod dušeka stavite urolani peškir da biste podigli uzglavlje (na taj način će beba lakše disati).
* IZBIJANJE ZUBIĆA Namažite bebine desni specijalnim gelom ili joj dajte da žvaće glodalicu (najbolje ohlađenu u frižideru). Ili nabavite ogrlicu od prirodnog ćilibara (mame kažu da pomaže).
* BOL U UHU Dajte bebi kašiku paracetamola, a na bolno uho joj prislonite plastičnu bocu napunjenu toplom vodom (prethodno je umotajte u peškirić). Kada bol umine, obratite se lekaru, jer se možda radi o infekciji koju treba lečiti primenom antibiotika.
* OJED GUZE I besprekorno negovane bebe ponekad se ojedu, a najbolji način za saniranje crvenila je izlaganje bebine guze vazduhu. Koliko god je to moguće, držite je bez pelena!
Ako ste u nedoumici i nemate kome da se obratite, okrenite broj telefona dežurnog centra „Halo, beba“ koji radi non-stop: 011/3237-357 i 3237-358. Ako želite, pitanje možete poslati i faksom na broj telefona 011/3237-359
Dr Svetlana Milošević, otorinolaringolog u KBC Zemun savetuje novopečene majke: Nakon kupanja deteta mlakom vodom i neutralnim sap...
pročitaj jošJedan od najlakših načina da smirite uplakanu bebu i pomognete joj da lakše zaspi jeste da je ljuljate u krilu. Ipak, da li je ovo dobro rešenje? ...
pročitaj još(šta se & kada dodaje u bebinu ishranu) Sudeći po vašim pismima, ovo pitanje muči većinu novopečenih mama. Zamolili smo zato nutricionis...
pročitaj još