Trudničke tegobe: grčevi u nogama
Šta da radite ako vas u sred noći probudi izuzetno bolan grč koji neće da popusti?
pročitaj jošUkoliko je buduća majka pod stresom, u njenom telu izlučuju se štetni hormoni koji smanjuju broj neurona u bebinom mozgu. Dakle, klonite se stresnih situacija koliko god je to moguće, učinićete svom detetu (i sebi) veliku uslugu!
Kako stres deluje na trudnicu i njenu bebu?
Trudnica delovanje hroničnog stresa prenosi na fetus. Povećane vrednosti kortizola preusmeravaju protok krvi, te ona umesto da snabdeva matericu i plod, cirkuliše prema drugim delovima njenog tela. Posledica ovoga jeste smanjenje količine kiseonika i hrane koju dobija plod – u ekstremnim slučajevima čak i do 60 odsto!
Hormoni stresa prolaze kroz placentu ubrzavajući otkucaje bebinog srca. Iako prolazak hormona stresa kroz posteljicu još uvek nije dovoljno izučen, pretpostavlja se da hrmoni stresa u fetalnom mozgu deluju isto kao i kod odraslih – smanjuju broj neurona u mozgu i sprečavaju njihovo potpuno formiranje.
Istraživanja su dokazala da što je veći stepen teskobe kod buduće majke, veća je verovatnoća da će patiti od mučnine tokom cele trudnoće. Osim toga povećava se mogućnost da će porođaj biti dug i bolan. Beba koja je duže vreme bila izložena dejstvu hormona stresa biće nemirna, razdražljiva, sklona stomačnim grčevima i raznim infekcijama.
Ironično je to što mnogi parovi koji odgađaju trudnoću do srednjih ili kasnih 30-ih godina, nadajući se većoj stabilnosti u karijeri i finansijama, smatraju da je njihov nivo stresa tokom trudnoće veći jer se brinu zbog eventualnih problema uzrokovanih majčinim godinama. Uzrok tom hroničnom stresu najčešće su zastrašujuće priče koje pred buduću majku serviraju „dobronamerni“ članovi porodice. I to baš u periodu kada su majci i njenom nerođenom detetu potrebni mir i spokoj.
Kako se odbraniti od stresa?
U mnogim kulturama širom sveta period trudnoće vekovima se smatra vremenom mira i spokoja. Primera radi, drevna japanska Taikio tradicija opominje trudnice da izbegavaju bučne prepirke uličnih prodavaca i da se drže mirnih vrtova i zvukova zvončića i udaraljki pokretanih vetrom. U Šekspirovom delu „Henri V“, ledi Grej glasno brine o tome da „tuga i suze mogu ugušiti ili udaviti“ njeno nerođeno dete.
Savremenim ženama su zdravstveni časopisi, razna literatura i internet zamena za tradiciju i predrasude. One u njima pronalaze savete za opuštanje, meditaciju i relaksaciju, joga vežbe i druge metode kojima se može sniziti nivo hormona stresa u organizmu. Međutim, bilo koja metoda koja umiruje buduću majku (šetnja gradom, odlazak u prirodu, čitanje knjige, pletenje…) i koja uspe da zaustavi „kaskajućeg lava“, dobra je za buduće mentalno i emocionalno blagostanje njenog deteta.
Autor: Life Content
Posle talasa sreće nakon saznanja da ste u drugom stanju, preplavila su vas pitanja tipa ”kada beba oživljava”, ”koliko traje rizični period”, ”k...
pročitaj jošJako je važno da ishrana tokom trudnoće bude pravilna i zdrava, kako bi trudnica unosila sve potrebne sastojke za razvoj bebe. Postoje namirnice sa...
pročitaj jošDa li postoji pravo vreme za trudnoću? Sa socijalnim promenama i emancipacijom žena, starosna granica za prvu trudnoću znatno je pomerena. B...
pročitaj još