06.12.2013 Porođaj

Koji vid kontracepcije je najbolji posle porođaja

Razmak između dve trudnoće ne bi trebalo da je kraći od dve godine, tvrde stručnjaci. U međuvremenu, potrebno je da žena odabere najbolji način zaštite od začeća…

kontracepcija

Zbog specifičnosti novonastale situacije, ženama je ponekad teško da nakon porođaja usklade uloge majke i seksualnog partnera. Ipak, kada se završi period babinja (šest nedelja), tokom kojeg se ne preporučuje vođenje ljubavi (i ženama nije ni na kraj pameti), nema razloga da seksualni život para ponovo ne postane intenzivan i pun uživanja kao što je bio pre bebinog dolaska na svet.

Međutim, mlada majka treba da se zaštiti od nove trudnoće, i to efikasnim i pouzdanim kontraceptivnim sredstvom. Ono treba da bude jednostavno za upotrebu i da ne deluje štetno na sastav i količinu majčinog mleka.

Planiranje porodice

Pouzdana kontracepcija treba da obezbedi bračnom paru i odgovarajući razmak u rađanju dece, ukoliko žele još potomstva. Stručnjaci savetuju da razmak između dve trudnoće bude oko dve godine, kako bi se organizam žene oporavio i kako bi se ona u dovoljnoj meri mogla posvetiti već rođenom detetu. Dakle, kako odabrati pravo kontraceptivno sredstvo?

Nudimo vam sve poznate metode, a vi sami prosudite koja je od njih najpouzdanija, naekonomičnija, najkomfornija i – prava.

Dojenje

Pouzdanost 70%

Mnogi misle da, dok doji, žena ne može da zatrudni. To je samo delimično tačno jer neke dojilje ne dobijaju menstruaciju sve do kraja dojenja, dok se druge „usreće“ već nakon pet nedelja. Bilo kako bilo, nije preporučljivo čekati prvu menstruaciju, pa tek onda preduzeti mere zaštite od nove trudnoće. Naime, i toj prvoj menstruaciji prethodi ovulacija, pa žena može da zatrudni.

Merenje bazalne temperature

Pouzdanost: 60%

Izbegavanje seksualnih odnosa tokom plodnih dana, koji se određuju svakodnevnim merenjem telesne temperature, jeste prirodna metoda, ali je njena efikasnost mala. Dovoljno je da samo jednom pogrešno očitate brojku na toplomeru, pa da neplodan dan postane plodan. I eto nove trudnoće.

Barijerne metode

Pouzdanost: zavisi od načina upotrebe

Pravilna upotreba kondoma efikasan je način zaštite od trudnoće i polno prenosivih bolesti. Međutim, neadekvatnom primenom povećava se rizik od neželjenog začeća za 50%. Što se tiče dijafragme, njena primena je komplikovana, a pouzdanost nepotpuna. Osim toga, čestom primenom povećava se opasnost od infekcije mokraćnih puteva.

Spermicidi

Pozdanost: oko 70%

Spermicidi se mogu upotrebljavati tokom perioda dojenja. Oni se unose u vaginu neposredno pre odnosa. Ipak, njihova kontraceptivna efikasnost nije visoka jer se bazira na inaktivaciji spermatozoida (ne zaboravite, dovoljno je da samo jedan preživi pa da se dogodi nova trudnoća!).

Antibebi pilule

Pouzdanost: 90%, ali se ne preporučuju dojiljama

Od hormonskih kontraceptivnih sredstava dojiljama se preporučuju ona koja ne sadrže estrogne, već samo gestagene. Nažalost, kod nas takva sredstva još uvek nisu registrovana (tzv.“mini-pilule“). Kontraceptivne tablete koje sadrže estrogene (kombinovane oralne kontraceptivne pilule) ne preporučuju se tokom dojenja jer utiču na smanjenje proizvodnje mleka i povećavaju rizik od komplikacija u periodu nakon porođaja.

Kontraceptivni flaster

Pouzdanost: oko 90%

Ovaj način zaštite od trudnoće efikasan je i lako se primenjuje. Flasteri se menjaju jednom nedeljno i bezbedni su za upotrebu tokom perioda dojenja. Međutim, kod nekih osoba izazivaju crvenilo i svrab kože, povećanje telesne težine i osetljivost dojki. Osim toga, smanjena mu je efikasnost kod žena koje su teže od 85 kg.

Spirala

Pouzdanost: 100%

Popularnu „spiralu“ lekar može postaviti već šest nedelja posle porođaja. Njen zaštitni efekat traje 3-5 godina, u zavisnosti od vrste. Ova sredstva su prema mišljenju lekara najsigurnija i najkomfornija za ženu. Među njima, najbolje se pokazala tzv. „hormonska spirala“ sa dodatkom gestagena. Njena pouzdanost jednaka je sterilizaciji, s tim što žena može ponovo da zatrudni neposredno nakon vađenja spirale. Osim toga, menstruacije postaju oskudnije, kraće traju i manje su bolne, čime se u ženinom organizmu povećavaju rezerve gožđa. Zbog ovih razloga, mlade majke rado se opredeljuju za ovakav vid kontracepcije.

Izvor: Life Content




Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.

još iz kategorije