04.02.2014 Zdravlje deteta

Kako se izboriti sa prvom bebinom prehladom?

Iako se svakodnevno trudite da maksimalno zaštitite svoje dete od bakterija i klica, ono će pre ili kasnije „navući“ prehladu. Imunološki sistem beba nije dovoljno razvijen, pa su stoga podložnije zarazama. Sasvim je normalno (i poželjno) da se tokom prve godine beba prehladi nekoliko puta, da bi njen organizam kasnije umeo da prepozna i na vreme uništi izazivače bolesti. Jeste stresno, ali je korisno.

prehlada

Mada ne postoji univerzalni lek protiv prehlade, postoje načini na koje možete pomoći bebi i olakšati joj tegobe. Važno je upamtiti da detetov imunološki sistem jača sa svakom novom prehladom, tako da će se ubuduće lakše izboriti sa novim infekcijama.

Nudimo vam nekoliko saveta kako da ubrzate bebino ozdravljenje:

Dajte mu da pije što više tečnosti

Prehlađeno dete gubi mnogo tečnosti iz organizma, pogotovo ako ima povišenu telesnu temperaturu i ako se preznojava, pa ju je stoga potrebno nadoknaditi. Zapušenost nosića će otežati sisanje, pa zato hranite bebu u manjoj meri, ali češće. Takođe, osim majčinog mleka ili mlečne formule, dajte bebi da pije i prokuvanu ohlađenu vodu.

Curenje iz nosa

Deca do svoje četvrte godine ne znaju kako da izduvaju nosić, pa kad im se on zapuši, situacija se dodatno komplikuje. Konsultujte se sa svojim pedijatrom ili apotekarom da vam preporuči kapi za nos. Stavljajte ih detetu u obe nozdrve desetak minuta pre obroka.

Drugo rešenje je da izvučete sluz pomoću nazalnog aspiratora (ima ih dosta vrsta na našem tržištu). Ukoliko ne uspete da pomognete bebi na ova dva načina, pokušajte nežno da joj obrišete nosić mekom, pamučnom maramicom – bolje nego papirnom, jer se njome lako iritira koža oko nosa. Zatim taj predeo namažite kremicom (najbolje na bazi vazelina) kako biste sprečili crvenilo i širenje infekcije.

Evo jednog delotvornog trika: nežno zagolicajte unutrašnost bebine nozdrve štapićem za uši ili komadićem vate, da biste je podstakli da kine. Kijanjem će izbaciti veći deo sluzi iz nosića, pa ćete lakše moći da je uklonite.

Zapušenost nosa

Nelagodnost i otežano disanje usled prehlade rezultira bebinim čestim buđenjem tokom noći. Utešite se činjenicom da će prehlada proći za nedelju dana, a u međuvremenu primenite sve trikove da umirite i uspavate svog mališana. Presavijte peškirić i postavite ga pod dušek tačno ispod detetove glavice, jer će mu blagi nagib olakšati disanje. Nemojte mu stavljati jastuk jer ćete tako sprečiti mogućnost gušenja i uvek stavljajte bebu da spava na leđima.

Vazduh u spavaćoj sobi usled centralnog grejanja postaje suv, što dovodi do toga da sluz iz zapušenog nosa brže očvrsne. Postavite posudicu s čajem od nane na grejno telo – isparavanje će osvežiti i ovlažiti vazduh u prostoriji.

prehlada1

Temperatura prostorije

Optimalna sobna temperatura prostorije u kojoj boravi beba treba da bude od 18 do 20 stepeni, tako da nema potrebe da zatvarate prozore, pojačavate grejanje ili pak bolesno dete dodatno utopljavate. Ukoliko dobije groznicu, ne treba da brinete sve dok telesna temperatura ne prelazi 39 stepeni. U suprotnom, odmah zatražite pomoć lekara.

Lekovi – samo na recept!

Nemojte nikada na svoju ruku kupovati lekove za dete, jer ćete tako samo pogoršati situaciju. Oslonite se samo na one medikamente koje vam je lekar preporučio i propisao. Istina je da će određeni lekovi sniziti temperaturu, ali neće ublažiti simptome groznice. Doktori savetuju da je za jačanje imuniteta najbolje da dete preleži prehladu.

Kada je neophodno da se obratite lekaru?

Većina roditelja paniči čim se pojave prvi znaci bolesti, iako se uglavnom radi o običnoj prehladi. Međutim, postoje situacije kada morate hitno odreagovati:

– ako je beba mlađa od tri meseca i pokazuje simptome prehlade,
– ako simptomi prehlade traju duže od pet dana ili se pogoršavaju,
– ako dete ima povišenu temperaturu (39 stepeni i više),
– ako već neko vreme ima povišenu temperaturu i kašlje,
– ako ostaje bez daha ili teško diše.

Da li je antibiotik rešenje?

Budući da većinu prehlada izazivaju virusi, lekar vam najverovatnije neće propisati antibiotik.
Antibiotici su efikasni protiv bakterijskih bolesti ali, s obzirom na to da je teško utvrditi da li je uz virusnu infekcij uključena i sekundarna, bakterijska, neki lekari preventivno propisuju antibiotike da bi predupredili produženje infekcije. Ipak, u najvećem broju slučajeva organizam će se sam izboriti protiv uzročnika prehlade.

Autor: Life Content




Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.

još iz kategorije