Problemi izazvani aknama i miteserima ne prestaju ni posle tinejdžerskog perioda, a naša stručna saradnica otkriva kako da na vreme sprečite ili ublažite posledice izazvane ovim promenama na licu bilo u mladim ili zrelim godinama.
Korisni saveti
– Umivajte lice dva puta dnevno, ujutru i uveče, toplom vodom i blagim penama ili gelovima za pranje lica, najbolje onima za problematičnu kožu. Nemojte trljati, nego nežno umasirajte da ne biste iritirali epiderm.
Posle čišćenja, nanesite tonik koji ima antiseptičko i antibakterijsko dejstvo (organska biljna ulja i ekstrakti pitome nane, ruzmarina, žalfije, zelenog čaja i cimifuge).
– Obavezno skidajte šminku pre odlaska na spavanje, uz upotrebu gelova za pranje lica ili gel-pena.
– Redovno menjajte staru dekorativnu kozmetiku, naročito onu koja je promenila izgled ili miris.
– Nemojte sami da istiskujete bubuljice i mitesere, tako možete lako sadržaj utisnuti dublje u kožu, što može da izazove infekciju praćenu otokom i crvenilom, a kasnije da ostavi ožiljke.
– Nemojte dodirivati lice rukama, i izbegavajte prislanjanje telefona na lice, jer je on pravi izvor bakterija. Perite ruke svaki put pre stavljanja kreme ili šminke na lice.
– Neka vam kosa bude uvek čista i izbegavajte da vam pada na lice jer i na taj način koža dolazi u kontakt s prljavštinom i masnoćom koja može da zapuši pore.
– Ako vam se akne pojavljuju i na koži tela, nemojte nositi usku odeću jer ona ne dozvoljava koži da diše i može da izazove iritaciju. Svakako izbegavajte sintetičku odeću.
– Uvek vodite računa da zaštitite kožu prilikom izlaganja suncu. Iako se čini da taman ten pokriva nepravilnosti kože, preterano sunčanje dovodi do isušivanja površinskog sloja i povećanog stvaranja sebuma koji može da pogorša već postojeće stanje.
Preporučeni preparati
Za negu lica koristite lagane kremove i gelove, najbolje one od organskih sastojaka sa aloja verom, nevenom, kamilicom i drugim komponentama koje deluju umirujuće i antiinflamatorno, a za problematičnu kožu kreme sa žalfijom, hamamelisom, ruzmarinom i mentom, koji imaju adstrigentno i antiseptičko dejstvo. Kod malo zrelije kože neophodno je kombinovati proizvode koji joj pružaju neophodnu vlagu ali je ne maste. Hidratantni serumi i fluidi na bazi organskih biljnih ulja i ekstrakata (brokolija, jojobe, vučjeg trna, zelenog čaja, slatkog badema) podstiču regeneraciju zrele kože i štite je od negativnih uticaja. Izbegavajte proizvode sa sintetičkim bojama, mirisima i konzervansima jer mogu dodatno da iritiraju i pogoršaju stanje već upaljene kože. Takođe, treba izbegavati parafinska ulja jer kao naftni derivati mogu da dovedu do začepljenja izvodnih kanala lojnih žlezda i pojave akni. Koristite proverenu prirodnu kozmetiku sa sertifikatima koji potvrđuju kvalitet i vraćaju koži prirodnu ravnotežu. Veliki izbor ovih preparata možete pronaći u apotekama, a farmaceuti će vam uvek dati koristan savet.
Izvor: Story