Nije svaki bol tokom trudnoće u predelu abdomena znak nekog opasnog stanja. Na primer, bol u stomaku možete osetiti nakon doživljenog orgazma, a ukoliko nema nikakvih drugih simptoma mesta brizi nema.
Evo nekoliko potpuno bezopasnih uzročnika bola u stomaku tokom trudnoće.
Gasovi i nadutost
Trudnoća obično usporava probavu što izaziva nadutost i gasove popraćene povremenim bolovima.
Opstipacija
Zatvor je takođe jedan od razloga zbog kojih možete osećati bol u stomaku, zahvaljujući hormonima koji usporavaju protok hrane kroz probavni sistem i zbog pritiska koji materica vrši na rektum.
Bol u ligamentima
Ovaj bol je obično oštar koji možete osećati na jednoj ili obe strane donjeg dela stomaka ili u preponama. Obično se javlja u drugom tromesečju, a dešava se kada ligamenti koji podržavaju matericu u karlici rastežu i postaju deblji.
Možete osetiti osećaj bola pri nagloj promeni položaja tokom ležanja, sedenja ili ako se nakašljete. Isto tako možete osećati bol ukoliko puno vremena provedete u pokretu. Nazovite lekara ukoliko se bolovi nastave i nakon odmora.
Brakston Hiks kontrakcije su poznate i kao lažni trudovi, a počinju kao blago stezanje materice sa vremena na vreme. Brakston Hiks kontrakcije pre 37. nedelje trudnoće su obično neredovne i uglavnom manje bolne od pravih.
Kako olakšati bol u stomaku?
Krećite se i radite lagane vežbe da odagnate bolove uzrokovane nadutošću i gasovima.
Priuštite si toplu (ne vruću) kupku ili tuširanje ili stavite topao oblog na bolno mesto.
Pijte dosta tečnosti, dehidracija može izazvati Brakston Hiks kkontrakcije.
Ako dobijete lažne trudove, ležanje može biti od pomoći.