Vaše dete, kao i većina njegovih vršnjaka, ne voli povrće? Naš nutricionista Branka Mirković otkriva zašto je važno da vaš mališan jede ove namirnice
Foto: Gulliver/Thinkstock
Čak 80% dece odbija da jede povrće, hranu bogatu vitaminima i mineralima, koji se u organizam unose isključivo konzumiranjem ovih korisnih namirnica. Kako privoleti mališana da uzima povrće koje treba da čini čak 30 procenata njegove ishrane? Dobra vest je da se ova vrsta hrane, zahvaljujući raznolikim oblicima i bojama, može veoma atraktivno kombinovati i aranžirati a deca, kao što znamo, vole šarenilo i žive boje.
Pravilna ishrana – temelj zdravlja
Za malu decu je izuzetno važno da se hrane raznovrsno i uravnoteženo. Ima roditelja koji pod uticajem starijih članova porodice smatraju da mala deca bolje rastu i da su naprednija ako što pre počnu da jedu hranu koju uzimaju i odrasli. Prava istina je da deci ne treba davati masnu, jako začinjenu, previše slanu i slatku hranu, kao i gazirane sokove koji nikako ne mogu da budu zamena za voće, a pogotovo ne za vodu. Najčešće opravdanje roditelja dece koja imaju pogrešne prehrambene navike, jeste to da ne mogu naterati svog mališana da jede zdravu hranu jer je ne voli, „pa je bolje da pojede bilo šta nego da gladuje“. Taj stav treba promeniti jer sa malo truda i strpljenja dete može da zavoli nove ukuse i stekne dobre navike u ishrani.
Povrće u svakom obroku
Detetu svakodnevno treba ponuditi obroke sa svežim i termički obrađenim povrćem. Pri tom se mora voditi računa i o boji ovih namirnica. Ako u toku dana detetu dajete zeleno, crveno i žuto povrće, možete biti sigurni da je unelo sve potrebne vitamine i vlakna neophodna za varenje.
Uvodite povrće jednu po jednu vrstu, tako će vaše dete lakše prihvatiti nove ukuse. U slučaju da nešto od toga uporno odbija, napravite pauzu i nakon izvesnog vremena mu ponudite tu istu namirnicu, ali pripremljenu na drugačiji način. Recimo, ako neće da jede dinstanu šargarepu, napravite mu pire ili je isecite na štapiće umesto na kolutiće.
Krompir je veoma važna namirnica i deca ga rado jedu, ali ne treba da bude svakodnevno zastupljen u ishrani. Najlakše je svarljiv kao pire, a ne preporučuje se pripremljen sa mnogo masnoće, kao što je, recimo pomfit. Grašak, boranija ili pasulj moraju biti na dečjem jelovniku bar jednom nedeljno, i to blago začinjeni, bez mnogo masnoće. Ako primetite da kod vašeg deteta izazivaju nadimanje, izbegavajte ih ili pripremite recimo pire od graška bez spoljašnje opne.
Kliknite dalje za nastavak teksta —>