Da li dvogodišnjaci mogu da pomognu u raspremanju kuće i šta treba da rade?
Uključivanje u kućne poslove pozitivno deluje na detetov razvoj i daje mu osećaj važnosti unutar porodice. Obavljanjem zadataka koje dobije razvija...
pročitaj jošKoliko puta ste zatekli dete kako omiljenu igračku povlači po podu ili sakriva ispod kreveta, da bi je samo deset minuta kasnije stavilo u usta ili ponelo na spavanje? Deca, sve negde do nižih razreda osnovne škole, nemaju stvarni pojam o higijeni i o opasnostima koje vrebaju iz nečistoće. Zato, osim o higijeni deteta i prostora u kome ono boravi, roditelji moraju da povedu računa i o čišćenju igračaka.
Koliko ćete često i na koji način čistiti igračke, zavisi od toga na koji ih način dete koristi i od kog su materijala. Ako se određene igračke koriste samo kod kuće, u kontrolisanom okruženju, dovoljno je očistiti ih od prašine jednom nedeljno, a detaljnije čišćenje se može izvoditi kvartalno. Ipak, igračke koje dete svuda nosi sa sobom, kao i one koje se nose napolje, moraju se čistiti skoro svakodnevno. (Pročitajte i: Perite ih redovno: Plišane igračke pune bakterija)
Igračke ćete čistiti češće ukoliko ih dete iznosi napolje, deli sa drugom decom sa kojom ne živi, ako je prehlađeno i posebno ako ima neku od zaraznih ili parazitskih bolesti.
Njih je zaista najlakše održavati, pod uslovom da nisu na baterije i da nemaju nikakav mehanizam u sebi. Za brzo čišćenje dovoljne su vlažne maramice ili vlažna krpa, a sa vremena na vreme ih možete oprati blagim šamponom ili sredstvom za pranje sudova. Kada perete plastične igračke obratite pažnju da dobro očistite celu površinu i skrivene delove. Igračke dobro osušite pre nego što ih ponovo date detetu.
Ako su drvene igračke vašeg deteta ispolirane ili lakirane, možete ih oprati na isti način kao i plastične: blagim šamponom ili deterdžentom uz dobro ispiranje. Pazite samo da ne potopite drvene igračke u vodi, da je ne bi upile i deformisale se ili oštetile.
Ako igračke nisu zaštićene lakom ili masnom bojom, za brisanje upotrebite blagi rastvor od 1: 3 jabukovog ili alkoholnog sirćeta i 2:3 vode. Prebrišite ih krpicom umočenom u rastvor, a zatim dobro osušite suvim peškirom. Nakon ovakvog brisanja, dobro provetrite igračke kako bi izgubile neprijatan miris.
Plišane igračke obično na etiketi imaju uputstvo za održavanje. Važno je da ih redovno istresate, da ne bi nakupile prašinu. Sa vremena na vreme možete ih oprati u mašini za veš , pod uslovom da nemaju mehanizam na baterije. Ukoliko imaju, najpre morate pažljivo ukloniti mehanizam.
Ako to nije moguće, onda nemojte prati igračku, već je dezinfikujte blagim rastvorom asepsola. Fleke možete skinuti tako što ćete napraviti blagu sapunicu i kružnim pokretima istrljati igračku, a potom je osušiti fenom.
Mališani često pate od bolesti kretanja koja se javlja u obliku mučnine i povraćanja tokom vožnje. Smetnje će biti manje izražene ako dete sedi...
pročitaj jošU pojedinim slučajevima, bljuckanje može da ukaže na daleko ozbiljniji problem, poznat pod nazivom "želudačni refluks". U tim slučajevima, želu...
pročitaj jošIstraživanje udruženja „Roditelj“ o korupciji u zdravstvu pokazalo poražavajuće rezultate. Čak četvrtini ispitanika novac tražen direktno ZD...
pročitaj još