Kako odabrati najbolju flaširanu mineralnu vodu?
Kako ne bi došlo do dehidratacije tela u vrelim letnjim danima, doktori savetuju što veći unos tečnosti. Vodu treba piti više od preporučenih dve d...
pročitaj jošDa li beba, a naročito ona koja sisa, treba da pije vode, jedna je od najčešćih dilema mladih majki. Odgovor daje Slađana Crvenkov, viša medicinska sestra i autor priručnika „Trudnoća i beba – treba znati“.
U letnjem periodu, pogotovo ovih dana kada su velike temperature vazduha, ova dilema majki je stalno prisutna. Davati ili ne bebi vodu? Istina je negde na pola puta.
Tačno je i naučno dokazano da novorođenče jedan deo vode koristi iz tečnosti unete iz mleka – kao glavni izvor, dok je drugi deo ( oko 70%) zastupljen u dečjem organizmu. U našoj zemlji, već deceniju i po je prisutan i uspešno se sprovodi Baby Friendly Hospital (BFHI) program, po kom, između ostalog, detetu do šest meseci koje pije majčino mleko, ne bi trebalo svojevoljno i bez saveta s patronažnom sestrom ili lekarom davati vodu.
Ipak, iskustvo je pokazalo da, iako majčino mleko zaista obezbeđuje deci značajnu količinu vode, nekoj deci jeste potrebna i dodatna količina. Detetu možete dati vodu sledećim slučajevima:
Bebe ne smeju da koriste vodu sa česme, ona mora biti prokuvana i prohlađena sa sobnu temperaturu. Čak i ako je u pitanju flaširana voda, savet je da je uvek prethodno prokuvate. Porkuvana voda može da se koristi 24 sata. (Pročitajte i: Da li je bebi potrebna voda?)
Voda treba da bude sobne temperature, bez prethodnog podgrevanja (majčino mleko je toplo, a voda treba da je niže temperature kako bi novorođenče osetilo razliku). Ona mora biti nezaslađena – bez upotrebe kako belog, tako i smeđeg saharida – šećera.
Preporučuje se da se bebi voda daje na kašičicu a ne na flašicu, kako se ne bi remeti proces sisanja.
Ova vrsta infekcije nije odmah uočljiva, a veoma je bolna. Evo nekoliko saveta o tome kako da je sprečite, te kako da je, ako se ipak javi, što lak...
pročitaj jošNudimo vam nekoliko efikasnih trikova za izbacivanje "balončića" iz bebinog stomačića Većina beba veoma halapljivo sisa, pa pored mleka progut...
pročitaj jošBilo da se radi o ćebencetu, cucli ili olinjalom plišanom medi, vašem detetu ovi predmeti često predstavljaju jedini izvor utehe i nema te sile...
pročitaj još