23.07.2010 Moja Beba

Dijeta u DUGINIM bojama namenjena dojiljama

Ako ste tokom trudnoće nabacili više kilograma nego što je trebalo, evo pravog rešenja da ih se oslobodite na zdrav, prirodan i efikasan način!

Opšte je poznato da je telu posle porođaja potrebno najmanje šest nedelja da bi se vratilo u stanje približno onom pre trudnoće. Tokom ovog perioda u telu novopečene majke dešavaju se razne promene, i to obrnutim redosledom od onih koje su se dešavale tokom trudnoće: tada se sve ubrzavalo, množilo i bujalo, a sada se sve to polako smiruje i vraća u normalu. Osim fizičkih promena, tokom tih šest nedelja dešavaju se i psihičke: žena mora da se prilagodi novonastaloj situaciji, nauči da doji bebu, uspostavi novi ritam života i, uopšteno – pronađe novu sebe. Zbog svega ovoga, u prvih šest nedelja posle porođaja ne razmišljajte o svom izgledu i ne preduzimajte mere protiv viška kilograma, već svu energiju usmerite na što brži oporavak i prilagođavanje potrebama novorođenčeta. A kada to postignete, primenite našu dijetu i plan vežbica, budite uporni i – uspeh sigurno neće izostati!

Opšta pravila ishrane
Pretpostavljamo da ste doneli mudru odluku da svoju bebu hranite svojim mlekom, dojenjem. Većina stručnjaka za laktaciju preporučuju dojiljama da jedu u pravilnim vremenskim razmacima, ali u praksi je to često nemoguće izvesti, zbog toga što novorođenče diktira tempo svih dešavanja u porodici – od spavanja do održavanja lične higijene. Međutim, nakon šest nedelja, većina žena uspeva da uspostavi određeni ritam života u koji je moguće uklopiti plan dijete i vežbica za zatezanje tela.
S obzirom na to da Svetska zdravstvena organizacija preporučuje majkama da svoje bebe doje najmanje šest meseci, stroga restrikciona dijeta se ne preporučuje, jer tada vaše mleko neće sadržati sve hranljive materije potrebne za pravilan razvoj vašeg deteta. Prema tome, ishrana dojilje mora da bude raznovrsna, ali siromašna kalorijama i mastima. Osim toga, svakog dana, najmanje petnaest minuta treba upražnjavati vežbe (toliko svaka mama može da odvoji).

Obojena piramida ishrane
Za razliku od klasičnih piramida ishrane, za dojilje postoji drugačija i jednostavnija za primenu, budući da je svaka grupa namirnica obojena drugom bojom. Što je „deblja“ linija koja zastupa određenu grupu namirnica, njena zastupljenost u ishrani dojilje je veća. Primena ovakvog načina ishrane u svakodnevnom životu žene, koja je zatrpana brojnim obavezama oko bebe i teško uspeva da pronađe dovoljno vremena čak i da se naspava, nije teška. Naime, sledeći određene boje, sami možete da kombinujete određene namirinice tako da u obrocima dominiraju one koje su najzastupljenije u piramidi.

Šest boja – šest grupa namirnica
NARANDŽASTA:
Ova boja predstavlja ŽITARICE i to integralne. S obzirom na to da ova boja u piramidi zauzima najviše prostora, jasno vam je da u svakom vašem obroku trećina namirnica treba da budu žitarice i to: integralni pirinač, integralni hleb, zobene pahuljice i druge integralne žitarice po izboru. Imajte na umu da nije svaki crni hleb napravljen od integralnog brašna, pa pre nego što ga kupite, proverite njegov sastav.
ZELENA:
U ovoj grupi caruje POVRĆE! U ishrani dojilje treba da budu zastupljene sve vrste povrća, svih boja i oblika. Potrudite se da jedete što više svežih salata od najmanje tri vrste povrća različitih boja.
CRVENA:
Ovom bojom predstavljeno je VOĆE. Leto je doba godine kada pijace obiluju mnoštvom sezonskog voća (breskve, lubenice, dinje, kajsije), ali to ne znači da ne treba da se sladite i egzotičnim voćkama poput ananasa, banane i kivija, ili južnim voćem kao što su narandža i limun. Ne zaboravite i sušeno voće – ono je veoma zdravo i hranljivo, mada se tokom letnjeg perioda više preporučuje voće koje sadrži vodu (zbog toga što hidrira organizam).
PLAVA:
U ovu grupu spadaju MLEKO I MLEČNI PROIZVODI. Ne treba preterivati sa upotrebom ovih namirnica, ali zbog nadoknade kalcijuma svakako ih treba konzumirati svakog dana, i to u količini od 4 dl (dve šolje mleka ili jogurta zadovoljiće potrebe vašeg organizma). I još nešto, kupujte proizvode sa najviše 1% mlečne masti! Vama je potreban kalcijum, a ne masnoća!
LJUBIČASTA:
Ovom bojom obuhvaćene su namirnice bogate proteinima – MESO, JAJA I ZDRAVE MASNOĆE. Belančevine su potrebne vašem telu, ali morate ih pažljivo birati. Opredelite se za nemasno meso poput piletine, ćuretine, ribe, teletine i jagnjetine, a svinjetinu i suhomesnate proizvode izbegavajte. Jaja ograničite na dva nedeljno. Kada je reč o mastima, opredelite se za maslinovo ulje, masline, lešnike, kukuruzne i pšenične klice – one se neće pretvoriti u masno tkivo, već u energiju.

Što je brzo, to je kuso!
Pre nego što vam ponudimo jednonedeljni plan ishrane i vežbica, moramo vam napomenuti i to da se ovim načinom ishrane ne topi mišićna masa, već samo masno tkivo. Može vam se učiniti da nekom drugom dijetom kilogrami brže „odlaze“, ali to je samo privid – lakše se gube voda i mišićna masa, dok je za topljenje masnog tkiva potrebno malo više vremena. Savetujemo vam da se opredelite za metodu „sporije-efikasnije“, jer ćete već nakon 6 nedelja biti više nego zadovoljni rezultatima (uostalom, pročitajte priče naših čitateljki).

Sedmodnevni plan ishrane:
1. dan:
Doručak: 2 dl soka od ceđene narandže, parče integralnog hleba namazanog tankim slojem belog sira, šolja nemasnog jogurta
Užina: dve voćke po izboru
Ručak: čorbica od povrća, dva režnja belog pilećeg mesa pečenog na teflonu ili roštilju, varivo od šargarepe, činija salate od paradajza i krastavaca začinjena limunovim sokom i maslinovim uljem, parče integralnog hleba
Užina: prirodni voćni sok
Večera: salata od krastavaca sa jogurtom i susamom, parče integralnog hleba, čaj od kamilice

2. dan:
Doručak: tvrdo kuvano jaje, parče integralnog hleba, paradajz i šolja jogurta
Užina: 2 integralna keksa („Wellness“), voćna salata zaslađena kašičicom meda
Ručak: pileća supa bez rezanaca, kuvani grašak sa mladim krompirom, manja pastrmka pečena na teflonu ili u rerni, parče integralnog hleba, zelena salata
Užina: dve voćke po izboru
Večera: činija integralnih žitarica sa mlekom i malo meda, čaj od nane

3. dan:
Doručak: voćka po izboru, parče integralnog hleba namazanog tankim slojem putera, šolja jogurta
Užina: nemasni voćni jogurt
Ručak: čorbica od povrća, varivo od spanaća, šnicla veličine vašeg dlana pripremljena na što manje masnoće, parče integralnog hleba, salata od slatkog kupusa
Užina: dve voćke po izboru
Večera: parče belog sira debljine vašeg prsta, parče integralnog hleba, dva paradajza, čaj od kamilice

4. dan:
Doručak: voćka po izboru, parče integralnog hleba namazanog medom, šolja mleka
Užina: dve voćke po izboru i 10 sirovih badema
Ručak: paradajz čorba, 4 kašike kuvanog pasulja pomešati sa seckanim lukom pa začiniti solju, biberom, limunovim sokom i peršunovim listom, salata od paprike, paradajza i krastavaca, parče integralnog hleba
Užina: bonžita, dve voćke po izboru
Večera: kačamak sa mlekom ili jogurtom

5. dan:
Doručak: voćka po izboru, mladi sir sa paradajzom, parče integralnog hleba
Užina: frape od banane i mleka
Ručak: supa po izboru, skuša pečena u foliji, salata od kuvanog mladog krompira, luka i graška (začinite je po želji), parče integralnog hleba
Užina: dve voćke po izboru i 10 sirovih lešnika
Večera: parče integralnog hleba, salata od paradajza, krastavaca, paprike i susama, šolja jogurta

6. dan:
Doručak: Sveže ceđeni sok od naranže i breskve, činija integralnih žitarica sa medom i cimetom, šolja mleka
Užina: dve voćke po izboru
Ručak: čorbica od povrća, dinstana junetina, varivo od tikvica i šargarepe, parče integralnog hleba
Večera: kačamak sa mlekom ili jogurtom

7. dan:
Doručak: tvrdo kuvano jaje, parče mladog sira, paradajz, parče integralnog hleba, šolja jogurta
Užina: dve voćke po izboru i 10 sirovih badema
Ručak: čorba od brokolija, režanj pečenog belog mesa, varivo od šampinjona i integralnog pirinča (5 kašika), zelena salata, parče integralnog hleba
Užina: nemasni voćni jogurt i šaka suvog grožđa
Večera: parče integralnog hleba namazano puterom i medom, šolja mleka


6 zlatnih pravila:

1. Sva variva pripremajte na što manje ulja.
2. Ako već morate da posolite jelo, koristite morsku so. Od začina koristite beli luk, peršunov list, majčinu dušicu, bosiljak, mirođiju, biber, alevu papriku i kim.
3. Parčad integralnog hleba i sireva treba da su debljine vašeg prsta.
4. Količina mesa/ribe ne sme da bude veća od veličine vašeg dlana.
5. Tokom dana popijte najmanje litar i po vode. Kafu nemojte piti, jer ovaj diuretik izvlači vodu iz organizma a vama, kao dojilji, to nije potrebno. Ako baš morate da popijete kafu, neka to bude ona sa smanjenom količinom kofeina.
6. Slatkiši, grickalice, brza hrana, zaslađeni napici, suhomesnati proizvodi i konzervirana hrana, razume se, nisu dozvoljeni.

A vežbice?
NIJEDNA, pa ni ova dijeta neće dati željene rezultate bez upražnjavanja fizičke aktivnosti. Dakle, pokrenite se na sve moguće načine, a samo neki od njih su:
Jutarnja gimnastika u trajanju od 15 minuta (odmah nakon buđenja, a pre doručka)
Svakodnevna šetnja sa bebom u trajanju od najmanje sat vremena
Upotreba stepenica umesto lifta i sopstvenih nogu umesto automobila
Ako je to moguće, dva puta nedeljno otiđite na plivanje ili na čas akvarobika.  I to je to.




Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.

još iz kategorije